A boldog élet titka Dániától Bhutánig

Vajon mi is a boldogság? Hogyan lehet elérni? Van lehetőség egy könyv segítségével változást elérni? A válaszom természetesen: IGEN! Helen Russell új könyvében, a Boldogságatlaszban elárulja nekünk mi a boldog élet titka Dániától Bhutánig. 

Az élet nehéz, az élet kegyetlen. Számos negatív hatás ér minket nap mint nap. Elég végiggörgetni a közösségi oldalas hírfolyamunkon és szinte csak a rossz hírekkel találkozunk. Ugyanez igaz, ha bekapcsoljuk a televíziót, ugyanezt halljuk a buszon, vonaton. A járványhelyzet fennállása óta ez még hatványozódik is napjainkban. Sajnos valamiért ez belénk van kódolva, hogy a negatív dolgoknak sokkal erősebb a hatása, képesek vagyunk azokat jobban megjegyezni.  

Mindezek tudatában volt érdekes olvasni Helen Russell könyvét, a Boldogságatlaszt (HVG Könyvek). Sokan ismerjük és pár éve hatalmas divat lett a hygge jelenség. Viszont azt már kevesen tudják, majd minden országnak megvan a saját hygge-je.  

A szerző több tucat ország olyan szokását mutatja meg számunkra, melyek ismertlenek, mégis sokat segíthetnek. Ha az adott országban bevált, és általa a boldogság, mint érzés erősebb lett, akkor miért ne próbálhatjuk meg itthon mi magunk is? Inspirálhat, motiválhat, ami által végre valahára a pozitív, a jó dolgok kerülnek előtérbe ezzel is megváltoztatva a saját vagy akár a környezetünk életét egyaránt. Nézzünk pár olyan példát, ami itthon is könnyedén megvalósítható. 

Amerikai Egyesült Államok – Homeyness 

Jelentése: otthonosság. Úgy jellemzik, hogy kényelmes, természetes, egyszerű, olyan, mint otthon. Például készíts valamit kézzel, legyen szó paplanról, kendőről, párnáról vagy bármi kézműves dologról. Keress hasonló kézműves közösségeteket, oszd meg másokkal alkotásaidat. Ezek az egyedi kézzel készült tárgyak sokkal otthonosabbá tudják tenni életterünket.  

Ausztrália – Fair go 

Minden és mindenki egyenlő esélyeket érdemel. Mindenkinek, akivel csak találkozol, előlegezd meg a fair gót, vagyis adj egyenlő esélyt, legyen az egy lehetséges új barát, vagy az irodai gyakornok, vagy akár a baristád, kollégád.  

Brazília – Saudade 

Vágyakozással, melankóliával vagy nosztalgiával tekinteni az elmúlt boldogságra – vagy arra a boldogságra, amiben csupán reménykedünk. Nézegess régi fotókat, emlékezz azokra, akik már nincsenek veled, és legyél hálás azokért, akik még veled vannak. A brazilok évente egy napot biztos a saudade-nek áldoznak.  

Spanyolország – Tapeo 

Találkozzunk a barátainkkal az utcán, hogy beüljünk a bárba enni és inni valamit. Akár kettesben, vagy csapatot szervezve. Másik hasonló fogalmuk a sobremesa, ami annyit tesz, az étkezés után még ott maradni az asztalnál hosszan beszélgetni. Ha jobban belegondolsz, mennyit kommunikálsz barátaiddal? Jól esik egy hosszú kiadás beszélgetés? Akkor a spanyol életérzés neked való.  

Japán – Wabi Sabi 

A japánok módszere már nem ismeretlen itthon. Jelentésével azonban nem sokan vannak tisztában. Lényegében az egyszerűség és a kor, elmúlás szépsége, mely az elmúlás és a tökéletlenség elfogadására összpontosít. Értékeld a régit, hasznosíts újra, éld át a természet aszimmetriáját.  

A fentiek mellett megismerhetjük még többek között: Finnország, Görögország, Hollandia, Kanada, Németország, Olaszország és Svájc boldogság fogalmát, gondolatait.  

A Boldogságatlasz hasznos társ mindennapjaink zűrzavarában, hogy találjunk fogódzkodót a negatív hatásokkal szemben. Harminc ország, számtalan ötlet. Egyszerű és lényegre törő útmutató a kezedben van, csak élni kell a lehetőséggel.

Egy gondolat a “A boldog élet titka Dániától Bhutánig

A hozzászólások lezárva.