Bíró Szabolcs: Anjouk 1. – Liliom és vér

Ha történelmi regényt kellene ajánlanom magyar szerzőtől, egyértelmű lenne a válasz. Bíró Szabolcs. Már az első könyvével bizonyított nekem. Bizalmam pedig a megjelent könyvek számával csak tovább növekedett. Megérkezett a legújabb kötete, Anjouk 1. – Liliom és vér címmel. 

1321. Bátor Attila egykor templomos lovag volt, a király első embere, aki ott küzdött az Anjou-lobogó alatt, vérét hullajtva az akkor felemelkedő dinasztiáért. Az évek során legendás harcossá vált, ám a sorsdöntő rozgonyi csata után szögre akasztotta kardját, hogy családjával békés életet élhessen – távol a királyi udvartól, messze minden csatamezőtől. Egy forró tavaszi napon azonban minden megváltozik: királyi küldöttség érkezik a szlavóniai birtokra, hogy csaknem egy évtized után ismét hadba hívja a lovagot. Csák Máté, a Felvidék hadura, az Anjou-ház legnagyobb ellensége meghalt, s itt az idő, hogy huszonnyolc várát és teljes tartományát elfoglalják, egykori alattvalóit a király hűségére térítsék. Attila nem tehet mást, újból vasba öltözik, hogy a királyi bandérium hadnagyaként induljon az északi hadjáratra – ezzel pedig nemcsak egy új korszak, hanem bonyodalmak egész sora is kezdetét veszi. Míg a királyi had a Csákok földjét dúlja, addig Dubicában sötét fellegek gyülekeznek a Bátor család feje felett. A lángok felcsapnak, és úgy tűnik, a tűz sosem hunyhat ki… 

Egy korábbi interjúban beszélgettem az íróval, ahol elárulta, még 2008-ban kezdett érdeklődni a magyarországi templomosok, a Templomos Lovagrend magyar ága után. Akkor, az első regényébe, a Sub Rosa-ba már belecsempészte őket. Majd megszületett a kétkötetes Non Nobis Domine, ahol bővebben is foglalkozhatott a témával. Nekem az utóbb említett könyv hozta meg kedvemet a történelmi regények olvasásához. Egészen addig kerültem őket. 

A Liliom és vér pedig lenyűgözött. Izgalmas, már-már letehetetlen. A váratlan fordulatok éppen annyira odaragasztották kezemhez a könyvet, ahogy a szereplők élete, tulajdonságai, viselkedése. Kiváltképp Bátor Attila. Őt ugye ismertem már a korábbi regényből, így kifejezetten boldog voltam attól, újra találkozhatok vele. 

Bíró Szabolcs legnagyobb erőssége az, hogy megtalálta a határt. Úgy tud írni a történelemről, hogy az nem lesz száraz, unalmas. Leírásai éppen annyira részletesek, amennyire kell.  Nem fárad el az olvasó, kényelmes tempóban haladhat előre a történetben.  Miután a normál határokon belül mozog, azok is megkedvelhetik a regényeit, akik nem mozognak otthonosan a történelmi regényekben, vagy félnek tőle. Képzelet világa, és ahogy alkot, rendkívül színes. Képes az ember elé vetíteni úgy a dolgokat, mintha egy filmet nézni. Arról nem is beszélve, az irodalmat és a történelmet kellő rátermettséggel, ügyességgel ötvözi. 

Mivel a Liliom és vér csak a kezdete a szerző, többrészesre tervezett sorozatának, így sok erőt, kitartást kívánok neki. Nagy munka, nagy feladat, de biztos vagyok benne végig helyt fog állni. Akiknek tetszett Ken Follett Katedrálisa, Bán Mór Hunyadija, azoknak bátran tudom ajánlani az Anjoukat. 

2 gondolatokat “Bíró Szabolcs: Anjouk 1. – Liliom és vér

A hozzászólások lezárva.