Pék Zoltán: Feljövök érted a város alól

Feljövök érted a város alól. Ez a címe, Pék Zoltán könyvhétre megjelenő regényének. Megint tipikusan egy olyan könyv, ami a borítójával vett le a lábamról. Különösebben nem is néztem utána, már maga a kép miatt azt gondoltam, ez biztos érdekes lehet.

Aztán elolvastam a fülszöveget, elkezdtem kételkedni. Jó, mondjuk nagyon sok sci-fi esetén előjön a kétely, vajon nem lesz –e túlságosan tudományos nekem? Meg fogom érteni? Ezzel a félelemmel álltam neki, lesz, ami lesz alapon.

A történet főszereplője Corvinus, aki shiftelésből tartja fenn magát, naponta játszik a túlélésért. Egy kettészakadt városban él. Az egyik, Pest, ami egyre csak kijjebb szorul, egyre kilátástalanabb a helyzete. A másik fele Buda, amit pedig egy egyház tart uralma alatt. Vajon melyik a jobb? Mit lehet tenni, hogy valamivel is javítsunk a helyzeten? Ám egyik nap érkezik egy megbízás, ami sok mindent megváltoztat, felbolygat. Corvinus lehetőséget kap helyrehozni a múlt hibáit, bosszút állhat, vagy kiléphet a változás felé.

Első benyomás

Amennyire tartottam tőle, teljesen más volt, mint elképzeltem. Volt benne sci-fi, de egyáltalán nem olyan erősen. Nem az volt a hangsúlyos. Én legalábbis nem azt szűrtem le belőle. Amikor valaminek ki kellett volna derülnie, egyszer csak mintha megszakadt volna a sztori. Vártam, hogy a kirakós darabkái a helyére kerüljenek, de mindig hiányzott pár darab. Tudni akartam a részleteket. A szerző bátrabban elengedhette volna a fantáziáját. Mondjuk így legalább maximálisan a sajátomra vagyok hagyatkozva, magam építem fel a cselekmények hátterét, láncolatát, és néha a lecsengését.

Magával sodor

A fent említett hiányosságot nem figyelve egyébként nagyon jól sikerült a könyv. Erősen érződik a fordítói munka. Értem ez alatt azt, hogy Pék Zoltán rendkívül jól bánik a szavakkal, nagyon jól fogalmaz. Mondatainak és az egész szövegnek van egyfajta hulláma, amire az olvasó felszáll és viszi magával. Olvasmányos nagyon.

Elmélkedés

A társadalmi ábrázolás, az emberi sorsok és gondolatok is jól felépítettek. Elmerenghetünk, vajon mi, adott helyzetben hogyan cselekednénk. Mit tennék a kísértő múlttal, ha egyszer csak a jelenben találkozunk vele újra. Ennek kapcsán többször olvashattam különböző filozófiát, meglátást, vagy egyszerűen nevezve életbölcsességet. Párat ki is jegyzeteltem, mert hasznos lehet.

„Minden jel. Mindennek értelme van, minden utal valamire. Az életed a jelektől függ, minél gyorsabban meg kell tanulnod olvasni belőlük. Múlt és jövő a jelenen keresztül állnak kapcsolatban egymással, és a jeleket értelmezve a jelenből olvasod ki, mi történt, ami pedig előrevetíti, egyesek szerint visszatükrözi, hogy mi fog történni. Minél több jelet kell összerakni valamihez, annál nagyobb a kódolási biztonság. Egyrészről. Másrészről annál több a hibalehetőség. És leírni nem szabad. Az élet fejből kell, hogy menjen.”

Majdnem maximális

Összességében elmondhatom, hogy tetszett könyv. Aki szereti a jól csengő mondatokat, az elmélkedős, különleges hangulatokba merülést, azoknak ajánlani tudom. A szerző engem megvett, biztosan elolvasnám a következő munkáját is.

Tényleg csak azt tudom ajánlani, olvassátok el amig még kapható!

Agave Könyvek. 2015

Egy gondolat a “Pék Zoltán: Feljövök érted a város alól

A hozzászólások lezárva.