Ezekkel a könyvekkel lepd meg gyermeked!

A húsvéti időszakban megemelkedik a gyerekkönyv eladások száma. Mesekönyvek, foglalkoztatók, ifjúsági regények sokasága várja a könyvesboltokban olvasóit. De vajon a nagy választékból melyik lenne az ideális?  Összegyűjtöttem pár címet, amivel talán segíthetek dönteni.

A legkisebbeknek

Itt igen csak kettős leszek. Az egyik kötet ugyanis nyugtat, míg a másik sokkal inkább felpörget. A tavalyi év mesekönyv sikere az Aludj el szépen, Bendegúz! volt. Az újszerű könyv egy bájos kis történetbe szövi az altatási technikát. Olvasás közben irányt mutat, mely szavakat olvassuk lassan, suttogva. Mikor ásítozzunk. Eddig szinte csak dicséretet hallottam róla. Belelapozva pedig meg is tudom érteni. (0-3 éves kor között.) (Kolibri Kiadó, 2015)

Másik könyv, ami nem csak a legkisebbeknek, hanem a felnőtteknek is élmény lehet, Rutkai Bori, Pizsamátora. De kik azok a Pizsamátorok? Köztünk élő átváltozóművészek: hol kalózok, hol bunkerépítők, máskor porszívószelídítők, olykor piciklis artisták, balatoni indiánok vagy a Rizibizi Diszkóban halandzsázó maharadzsák. És ahogy a Pizsamátorok átváltoznak, úgy telnek meg színnel és varázslattal a hétköznapok. A kiskorban fontosnak tartom a zeneiséget. A könyvolvasást meg főleg. Itt a kettő tökéletes módon párosult. Szép az illusztráció, kedves a szöveg, fülbemászó a dal. Nem is kell több. (3-6 éves kor között.) (Kolibri Kiadó, 2015)

A Csimota Gyerekkönyvkiadót sokan talán nem ismerhetik. Pedig rengeteg könyvet adtak ki az elmúlt időszakban. Sőt, némelyik láttán én is csak pislogtam, mert annyira szépre sikeredett. Biztos vagyok benne, a jövőben még hallani fogunk róluk és egy-egy könyvük a sikerlistáról fog majd ránk köszönni. Addig is, legyen Szívszerelem! Királykisasszony királyfit keres, de olyat, akinek nagy a szíve. Sorra jelentkeznek a lovagok, de egyikük sem tudja elnyerni a királylány szívét, mert Nagy Sárga Dinó elébük áll, és — *hamm!* Egyedi, különleges, szerelmetes. Elsőre talán furának tűnik a tartalom, sokan meg is ijednek tőle. Pedig nem szabad, olvassatok bele, olvassátok végig. Ez egy igazán egyedi ajándék lenne. (6-9 éves kor között) (Csimota Gyerekkönyvkiadó, 2013)

Önálló olvasásra

A 7-10 éveseknek talán a legnehezebb könyvet választani. Külön ízlésviláguk van, és ha egy apróság a borítón, a címben, nem tetszik nekik, akkor nagy az esély rá, nem is olvassák el a könyveket. Én olyanokat szeretnék ajánlani, ami nálam, a családban bevált.

Ilyen A kis boszorka. Ezt a könyvet előbb olvastam el én, mint az unokahúgom. Élveztem. Rövid, szórakoztató fejezetek. A szereplők is aranyosak. Az illusztráció nagyon egyszerű, mégis van benne valami, ami magával ragad. A lányok nagyon könnyen beleélhetik magukat a főszereplő helyzetébe, viccesen tanulnak. Például arról, ami a történet egyik tanulsága, mindennek két oldala van. Megéri inkább jónak lenni. (8-10 éves kor között). (Kolibri Kiadó, 2016)

Lányoknak könnyebb könyvet választani, de mi van a fiúkkal? Őket csak izgalmas, pörgős könyvekkel lehet megnyerni. Létezik egyáltalán ilyen? Hát hogyne! Sőt, legalább annyi remek fiús regény van, mint a lányoknak. Szereti a kalandokat?  Ha igen, akkor Bear Grylls ifjúsági regényeit ajánlom. Kalandos, izgalmas. A fiúk beleélik magukat a történetbe. Mintha ők maguk fiatal Indiana Jones-ok lennének. A krokodil karma, A tigris ösvényén, vagy  A cápa birodalma mind jó választás. Ajánlom, mert úgy vélem ezzel a sorozattal meg lehet szerettetni a gyerekekkel az olvasást. (8-10 éves kor között) (Jaffa Kiadó, 2015)

Még egy sorozatot szeretnék ajánlani a 8-10 éves korosztálynak. David Walliams könyveit. David Walliams szó szerint berobbant a gyerekirodalomba. Patkányburger című regénye azonnal első lett a legkeresettebb gyerekkönyvek listáján. A nálunk is méltán népszerű Gengszter nagyiból pedig több mint félmillió példányt adtak el világszerte. Legújabb, hetekben megjelent könyve a Démoni doki. A városra sötétség borult. Fura dolgok történtek az éjszaka kellős közepén, amikor már mindenki aludt. A gyerekek lefekvéskor a párnájuk alá tették kipottyant tejfogukat, hogy azt elvihesse a fogtündér. De reggel, mikor felébredtek, ajándék helyett egészen mást találtak a kiesett fog helyén. Döglött meztelen csigát. Élő pókot. Vagy épp száz meg száz fülbemászó mászott elő a párnájuk alól. Merő gonoszság, ugye?! De ki vagy mi állhat e csúnya tréfák mögött? Olvasd el a könyvet, és megtudod! Szórakoztató, rendkívül humoros, könnyed. Megint csak olyan könyvről van szó, ami játszva teszi a gyerekeket olvasóvá. Nem lehet majd kivenni a kezükből a könyvet! (Kolibri Kiadó, 2016)

A bónusz

Mi van akkor, ha a gyereket nem érdekli a könyv, inkább bújja a számítógépet, telefont? Ha szeretnénk neki elmagyarázni miért jó olvasni, de nem tudjuk miként tegyük, van egy szuper megoldás! Személyes kedvencem, a könyv, amibe beleszerettem. Ez egy könyv. Mindent elmond miért jó olvasni, mire valók a könyvek. Nagyon kevés benne a szöveg, de a lényeg pont benne van. Egyébként néhány olyan felnőttnek is ajánlom, akik azt kérdezik, miért jó olvasni. (3-99 éves kor között) (Csimota Gyerekkönyvkiadó, 2012)