Mit olvasson a gyerek?

A szünidő beköszöntével nagyon sokakban felmerül, mit olvasson a gyerek nyáron? Ha adnak kötelezőt, akkor elég azt elolvasnia? Ha nem kap, akkor vegyük úgy, nem is kell olvasni semmit? Ha választunk valamit, akkor mit? Következő bejegyzésemben ezekre a kérdésekre is megpróbálok választ találni. Mi az én tapasztalatom háromszoros nagybácsiként. Mit olvasson a gyerek?

Ha nyitott rá, akkor olvasson!

Azt gondolom, fiatalkorban nem szabad erőltetni, kötelezővé tenni a könyvolvasást. „Már pedig most leülsz és olvasol.” Ezek a szólamok sok esetben csak elveszik a kedvet a betűk megismerésétől, az olvasás megszerettetésétől. Mutassunk inkább példát. Ha gyakran látnak kezünkben könyvet, akkor nagyobb a valószínűsége, követik a példánkat. Esetleg meséljünk arról, miért érdemes olvasni, mennyi mindent megismerhetünk, megtanulhatunk a könyvek által. A kisebbek esetén pedig a pihenőidőben, vagy alváshoz készülve iktassuk be a mesélést.

Ki válasszon?

Ez egy nagyon fogós kérdés. Hagyjuk, hogy a gyerek saját maga válasszon a könyvespolcról, vagy inkább mi döntsük el, mit olvasson? Én igyekszem teret engedni. Ha összegyűlt elegendő zsebpénz, és azt könyvre szeretné váltani a gyerek, akkor együtt nézzük át a kínálatot. Nézegessen, lapozgassa át bátran azt, ami felkelti az érdeklődését. Ha valami elnyeri a tetszését, akkor egyeztetünk. Megnézzük, valóban neki való-e, mennyire nehéz a szöveg, mennyire befolyásolta esetlegesen a könyv borítója. Tiltani nem akarok, „ezt nem vesszük meg, ez itt marad.” Nem szólom le a döntését, „ez rossz, ez nem neked való, ez hülyeség.” Inkább megmondom neki, nyugodtan olvasson el egy oldalt, válasszon ki több címet. Ne egyből döntsön. A végén maximum megkérdezem, „biztos vagy benne? Jó, ez a te pénzed, te döntésed.” Ha rosszat választott, akkor sajnos tanulópénz, de idővel majd megfontoltabb lesz. Ezt is meg kell tanulni.

Ha ránk marad a választás, akkor próbáljunk olyat választani, ami nekünk is tetszene, amit mi magunk is szívesen elolvasnánk. Elvileg ismerjük az olvasási képességeiket. Ahhoz mérten tudunk választani. Úgy gondolom, ha esetleg könnyebb olvasmányt szemeltünk ki, az sose baj, hiszen a könnyebb olvasás, nagyobb sikerélményt okozhat. Ez főleg első-második osztály környékén lehet fontos. Ha sikerélménye van, akkor későbbiekben is kedve lesz olvasni.

Melyik könyvet válasszuk?

A hazai könyvpiacon a gyermek-ifjúsági könyvek választéka hatalmas. Olykor a bőség zavarát érezhetjük. A kisebbeknek, felolvasáshoz én két kiadó egy-egy sorozatát ajánlom. Az egyik a Kolibri Kiadó könyvTárs sorozata. Shona Innes könyvei közérthetően, a legfiatalabbak nyelvén jár körül olyan fontos, mindennapi témákat, mint a barátság, az élet elmúlása, a játszótéri helyzetek vagy az internet használata. Ezek olyan témák, amikkel gyakran találkozunk. A könyv segítség lehet megértetni a gyerekekkel az élet dolgait. Pluszban Agócs Írisz illusztrációi is lekötik a figyelmet.

A másik kiadó, akinek kiadványaiból szintén bátran választhatunk, a Pozsony Pagony. A kiadótól több kiadvány is elnyerte tetszésemet. Vadadi Adrienn, Leszel a barátom? és az Örökké óvodás maradok című könyvei nem hiányozhatnak a kisgyermekes családok polcáról. Történetei, és annak szereplő barátságosak, kedvesek. Tipikusan olyan könyvek, ami után a gyerek kíváncsisággal telve, örömmel kezdheti el az óvodai éveket. Az esti olvasáshoz pedig szintén ettől a kiadótól választottam. Jill Tomlison rövid állatos meséi rendkívül szórakoztatóak. Hupp, a bagoly, Szuzi, az elcsavargott kiscica, Ottó, a pingvinfióka, Pongó, a gorillakölyök és Hilda, a tyúkocska és Pim a földimalac. Mindannyian azért vannak, hogy az olvasást megkedveljék a gyerekek. Mindezt úgy, hogy még tanulhatnak is belőle. A könyvet elsősorban az óvodásoknak ajánlottam, de kezdő olvasók, kis iskolásoknak is tetszeni fog. Már tudok olvasni!

A már nagyobbacska gyerekeknek talán egy kicsit nehezebb lehet olvasnivalót találni. Sokuknak eléggé határozott az ízlésük mindentéren. Mégis van egy szerző, aki a 9-12 éves korosztály számára megfelelő olvasmány lehet. David Walliams, akit a 21.század Roald Dahljaként is említenek, a felnőtteknek már ismerős lehet. A brit színész, komikus, mostanában a Britain’s Got Talent című tehetségkutatóban zsűrizik. De mindezek mellett már több gyermekregényt írt. Itthon négy jelent meg . Gengszter nagyi, Büdöss úr, a Milliárdos fiú és a Patkányburger. Az érdekes címek mögött egy-egy szórakoztató történet elevenedik meg. Mindegyik történet olyan, ami után a gyerekek biztosan hosszan nevetnek majd. Könnyű olvasmányok.  Vastagnak, ijesztőnek tűnhet a megjelenés, de nem kell megijedni. A betűméret, a tördelés tökéletesen passzol a fiatalok képességeihez. Plusz pont a könyv mellett, mindegyik jópofa illusztrációval van ellátva.

Majdnem felnőttek

Igen, a 15-18-as korosztály. Tulajdonképpen saját maguk választanak olvasnivalót. Határozott képük van, és viszonylag elég jól tisztában vannak a könyveket illetőleg. Kedvenc szerzőik, kiadóik vannak. De mégis, néha kifejezetten tudnak örülni egy-egy könyves meglepetésnek. Nekik is van ajánlatom. Az első a sikerszerző, akinek a könyve nekem is elnyerte tetszésemet. Gayle Forman, Itt voltam című legújabb regénye a párkapcsolatról, titkokról és arról szól, bizony néha képesek vagyunk a legnagyobb lépést is megtenni a boldogulás érdekében.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a Tilos az Á-könyvek sorozat. Magyar és külföldi szerzők egyaránt megtalálhatóak a kiadó kínálatában. Bódis Krisztina könyve, a Carlo Párizsban egy valóságos, már-már ijesztő képet tud festeni arról, milyen nehéz kitörni a hátrányos helyzetű fiataloknak. De lehetséges! A könyv izgalmas, lebilincselő, és mélyen elgondolkodtat minket, vajon bennünk lenne –e elegendő erő, és kitartás a kitöréshez?
Kétségtelen, hazán egyik legkedveltebb ifjúsági könyv szerzője John Green. Csillagainkban a hiba regénye nagyon sokáig a sikerlisták élén volt, szinte minden könyváruházban. Most David Levithannal közösen írt egy történetet, amit a Maxim Kiadó, Dream válogatás sorozatán belül adott ki. Will & Will – egy név, két sors. Az egyik fiú okos és különc, akinek egyik alapszabálya: mindentől és mindenkitől tartja a távolságot. A másik dühös és depressziós, életének egyetlen fénypontja egy internetes barátság. Egy hideg éjszakán Chicago egyik legfurcsább pontján a két fiú útja keresztezi egymást. Ettől a pillanattól kezdve világaik összekeverednek, az életük visszavonhatatlanul egybefonódik.

Olvasni jó, olvasni élmény. Adjuk át ezt az élményt a gyerekeknek, fiataloknak.

Egy gondolat a “Mit olvasson a gyerek?

A hozzászólások lezárva.