Seth Godin: Ikarosz tévedése

Ikarosz, Daidalosz fia a görög mitológiából. Tollakból és viaszból készített szárnyakkal akartak megszökni Knósszoszból. Megpróbáltak elrepülni. Sikerült is a levegőbe emelkedniük. Mielőtt azonban még felszálltak volna, apja figyelmeztette fiát, se túl alacsonyan ne repüljön, mert elragadják a hullámok, se túl magasan, mert a Nap megolvaszthatja a viaszt. Apja szavát egy ideig megtartotta, de a magasság megigézte, megszegte az ígéretét, s egyre magasabbra repült. A Nap így megolvasztotta a viaszt, a tollak leváltak, Ikarosz a tengerben lelte halálát.

Seth Godin az Ikarosz tévedése című könyvében pont arra akarja felhívni a figyelmet, hogy mennyire befolyásol minket a média, és miként ragaszkodunk a belénk nevelt szokásokhoz.

Olyan szokásokhoz, amelyek azt mondják, eddig és eddig csináljuk. Meddig mutassuk meg magunkat, hogyan fejezzük ki önmagunkat.

Olvashatunk a művészetről, művészekről. Vajon ki számít annak? Milyen feltételei vannak, hogy valaki művész lehessen?  Minden alkotás köthető a művészethez, legyen szó egy épületről vagy akár egy képről?

A határozottság tényleg több részre bontható? És mindegyik fejleszthető a maga módján?

A szégyen, a sebezhetőség, és a kiszolgáltatottság kapcsolata az alkotásra, és az életünk alakulására.

Forradalmunkban az a rendkívüli, hogy mindent show-biznisszé változtat. Még a nem üzleti vállalkozások is, az iskolák vagy az adománygyűjtés is sokkal inkább hasonlít egy show-hoz, mint bármikor korábban.

Ha például egy doboz süteményt veszünk, az manapság már nem csupán azt jelenti, hogy a pénzünkért cserébe édességet kapunk. A kis cserkészlányok sütijei, vagy a Tate pékség termékeinek igényes csomagolása, vagy a sarki sütöde házi gluténmentes remeke – mind show-biznisz, és már rég nem a süteményekről szól.

Az orvos, aki ideje egynegyedét tudományos értekezések írásával tölti, blogot ír vagy szerepel a televízióban, hogy beszámoljon a legújabb beavatkozásairól, egészen más módon gyakorolja az orvoslást, mint ahogyan az édesapja annak idején elképzelte.

A kötet rengeteg rövidebb, hosszabb fejezeten keresztül inspirál. Rávezet minket arra, hogy bizony néha jobb, ha kilépünk a biztonságot adó komfortzónából. Hiszen ha kockáztatunk, akkor az egész életünket megváltoztathatjuk kedvező irányba. Erre ráerősítésként tizennégy hihetetlennek tűnő történetet is olvashatunk a könyv végén.

Ajánlom a könyvet azoknak, akik éppen valami újat szeretnének az életükbe, és azoknak, akik az útjukat keresik. Szárnyalás, inspiráció és változás egy kötetben.

Seth Godin: Ikarosz tévedése – HVG Kiadó 2013. 

A kötet korlátozottan még elérhető, rendelhető itt. 

Egy gondolat a “Seth Godin: Ikarosz tévedése

A hozzászólások lezárva.