Jordan B. Peterson szabályai az élethez

Az idei évben a sci-fi és fantasy könyveken túl nagyobb szerepet kapnak a marketing, üzleti és önismereti könyvek is. Azt, hogy miért kerülnek előtérbe, nem tudom. Talán útkeresés, küzdelem a monotonitás ellen, vagy szimplán a kialakult járványhelyzet irányított az ilyen könyvek felé. Egy régi új könyvet ajánlok ezúttal. Jordan B Peterson szabályai az élethez.  

Jordan B Peterson kanadai politológus és klinikai pszichológus, a Torontói Egyetem pszichológia tanszékének professzora. Főként szociál, és személyiség pszichológiával foglalkozik, kiemelt tekintettel a vallások és ideológiák pszichológiájára, valamint a személyiség és a teljesítmény felmérésére és fejlesztésére. 

A 21.Század Kiadó 2018-ban adta ki magyarul 12 szabály az élethez című könyvét, mely abban segített, miként kerülhetjük el a minket körülvevő káoszt.  

A professzor szerint az ember és a társadalom legfontosabb tennivalója, hogy elkerülje a káoszt és ugyanakkor a diktatúrát, hogy rend legyen az életben és a fejekben. Ehhez az ősi hagyomány igazságait ötvözi az élvonalbeli tudományos kutatások legújabb felfedezéseivel. Megtudhatjuk, miért érdemes békén hagynunk a gördeszkázó fiúkat, milyen borzalmas sors vár azokra, akik mindenkiben a hibát keresik, és miért kellene minden macskát megsimogatnunk az utcán. A 12 szabály az élethez szétzúzza a tudomány, a hit és az emberi természet modern közhelyeit, miközben átformálja sok olvasó lelkét és elméjét. 

Pár hete újabb kötettel bővült a hazai kínálat, megjelent a Túl a renden, amely újabb 12 szabályt tartalmaz az olvasók legnagyobb örömére. 

Peterson tizenkét további szabállyal áll elő: egyfelől ősi bölcsességekre hagyatkozó, nehezen fellelt igazságokkal, másfelől a legszemélyesebb tapasztalatokkal, amelyeket magánéletéből és klinikai gyakorlatából szűrt le. Ez a tizenkét újabb szabály segíti az olvasót egy bátrabb, igazabb élethez, amelyben több értelmet fog találni. Az élet értelme nem más, mint az ismert dolgainkon való túllépés, nem más, mint az örökké változó világhoz való alkalmazkodás. A Túl a renden gondolatmenete szerint egyensúlyt kell teremtenünk a valóság e két alapvető elve, a rend és a káosz között.  

Mindkét kötet esetén el kell azt ismerni, más közegben nőtt fel, más impulzusok érték a szerzőt. Ezért számos szituációval, helyzettel nehéz azonosulni. Vagy legalábbis nehéz a saját életünkre vonatkozó tanulságokat levonni. És nyugodtan be lehet azt is vallani, ha nem értünk egyet, vagy nem értünk valamit. Amikor olvastam, sokszor kapásból rávágtam, ez nem igaz. Ez nem így működik. Ugyanakkor félretettem kicsit az egomat és próbáltam másként közelíteni az olvasottakhoz. Gondolkodásra sarkalt, alternatív nézőpontokat mutatott számomra. 

Az emberek azt hiszik, hogy gondolkodnak, ez azonban nem igaz. Többnyire csak az önkritikát tévesztik össze a gondolkodással. Az igazi gondolkodás ritka – akár az igazi hallgatás. Amikor gondolkodunk, önmagunkat hallgatjuk, ami nehéz. Ahhoz, hogy gondolkodni tudjunk, egyszerre legalább két embernek kell lennünk. Aztán hagynunk kell, hogy ők ellentétes nézőpontot képviseljenek. A gondolkodás egy belső párbeszéd két vagy több eltérő világnézet között. 

Bizony előfordult az is, egy-két fejezetet elolvastam és nem értettem mit szeretett volna mondani a szerző. Ezeket a részeket bejelöltem, mert az első kötet kapcsán már megtapasztaltam, később, csak az adott részt elolvasva már jobban felfogtam.  

A szöveg egyébként elég sűrű, és hiába az egyszerű fordítás, oda kell figyelni az olvasott sorokra. Sok a tudományos értekezés, filozofikus gondolatmenet. Ezért az előzetesen elvárt önsegítő könyv stílus viszonylag távol áll tőle. Jobbára a rutinosabb olvasóknak javaslom a kötetek olvasását. Lehetőleg ne egyhuzamba, hanem a fejezetek közt időt hagyva olvassuk.  

Jordan B. Peterson könyvei jók, csak meg kell érteni a mondanivalóját, időt és energiát kell fordítani rá. Ide kattintva meg is tudod rendelni őket.