Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Az étkezés nagyon fontos, szinte központi eleme az ember életének. Nem létezhetünk nélküle. Ezért is kiemelt jelentőségű, miként állunk hozzá, hogy ne sodorjon minket rossz irányba, ne legyen negatív érzés vele kapcsolatban. Lukács Liza kötete, Az éhes lélek gyógyítása ebben nyújt segítséget.  

A kötet rögtön azzal a felütéssel indul, hogy egy nő beszámolóját olvashatjuk, aki küzd a túlsúllyal, ezáltal gondok vannak a párkapcsolatában, az önértékeléssel. Tulajdonképpen kijelenthető, hogy szinte majdnem minden területen megjelenik a súly okozta rossz érzés. Maga a történet nagyon tipikus, nagyon hétköznapi. Ugyanakkor fontosnak tartottam kiemelni azt, hogy mi férfiak ugyanúgy lehetnének a főszereplők. Minket is tud érdekelni a súlyunk, kinézetünk. Csak nyilván társadalmilag nem feltétlen tartják elfogadottnak, ha egy férfi emiatt panaszkodik. Pedig, ha jobban belegondolunk a téma közös. Nemtől függetlenül egyforma. Valami van a túlsúly mögött. A kötettel ennek járunk utána, hogy milyen pszichológiai háttere van az étkezéseknek, túlsúlynak.  

A szerző a változást öt lépésben határozza meg: tudatosítás, felelősségvállalás, kontroll megszerzése, célkitűzés, és a változás. Már ez a fejezet tartogat olyan információt, ami képes gondolkodóba ejteni. Kiindulási alapnak tökéletes. Ezt követően tisztába tesz pár fogalmat az elhízásról, érintve az anorexiát, bulimiát.  

A negyedik fejezet az örökölt családi mintákat, annak befolyását, és a párkapcsolat, párválasztás témáját taglalja. Ez megint olyan rész volt, amit mindenkinek érdemes átolvasni.  

Számomra az ötödik fejezet volt a legérdekfeszítőbb. A szerző bemutatja a pszichológiai éhség nyolc fajtáját, melyek a következők: 

  • Ingeréhség 
  • Kapcsolatéhség 
  • Elismeréséhség 
  • Szexuális éhség 
  • Strukturálisi éhség 
  • Cselekvési éhség 
  • Produktivitási éhség 
  • Szeretetéhség

A fejezet címek eléggé árulkodóak, nagyon részletesen nem is szeretnék belemenni.  

… ami igazán hizlal, az nem a cukor, a liszt és a zsír, hanem az önutálat, az önbizalom és az önszeretet hiánya, amely ingeréhséget szül. 

A kötet összeségében nagyon tetszett. Sikerült megértenem önmagam. Megérteni a pszichológiai hátterét az étkezésnek. Ez egy állandó odafigyelést igénylő téma, tanulási folyamat. A szerző olvasmányosan, érthetően avat be minket a témába. Ha valaki önállóan szeretne változtatni, akkor kiindulási alapnak tökéletes.  

Lukács Liza két eddig megjelent kötete, Az éhes lélek gyógyítása és a Hogyan szeretsz? ide kattintva rendelhető

Egy gondolat a “Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

A hozzászólások lezárva.