Zalka Csenge Virág: A varjúherceg

“Úgy szeretlek, édesapám, mint a sót!” Ismerős mondat, ugye? Ezúttal azonban nem a magyar király legkisebb lánya felel így – ahogy azt gyerekkorunkban megszokhattuk -, hanem a török padisah legkisebb fia. Vajon az ő sorsa is úgy alakul, mint a magyar királylányé? Vagy ezúttal máshogy kanyarodik a történet? Kiderül dr. Zalka Csenge Virág legújabb mesegyűjteményéből. A varjúherceg. 

A varjúherceg meséi ugyanis egyszerre kínálják az otthonosság és a felfedezés örömét. Az olvasó számára ismerős népmesék itt közölt, távoli változatai közel hozzák a világ népeit. Megmutatják, mennyi hasonlóság van közöttünk, de azt is, milyen lenyűgözően sokfélék vagyunk. Hiszen Hamupipőke néha fiú, és a három kismalac kalandjai olykor erdei manókkal esnek meg. Így még izgalmasabb! 

Zalka Csenge Virág kötetei több szempontból is különlegesek számomra. Nagyon szeretem a népmeséket, az ő válogatása pedig minden kíváncsiságomat, minden képzeletemet felül tudja múlni. A varjúherceg című kötete a klasszikus mesevilágot idézi, ám ezúttal egy plusz játékosságot is rejt. Vajon melyik történet átdolgozásáról van szó? Miként látják többek között a franciák, kameruniak, törökök, brazilok, finnek Hamupipőke, Piroska és a farkas vagy a Szépség és a szörnyeteg történetét? Minden történet után természetesen olvashatjuk a választ. Kifejezetten örültem ezeknek a plusz információknak, jó volt megint tanulni valamit.  

A másik szempont, amiért imádom a kötetet, az a megjelenése, az illusztrációk. Herbszt László képi világa minden egyes alkalommal, minden egyes képével le tud nyűgözni. A szerzővel ketten olyan értékes könyvet adnak az olvasók számára, mely joggal érdemelné meg, hogy minden háztartásban legyen belőle.  

Zalka Csenge Virág korábbi kötete, a Ribizli a világvégén elnyerte az Év gyerekkönyve díját 2020-ban. A kötet régi magyar népmesékkel, A kalóz királylány nemzetközi népmeséket tartalmaz. Bármelyiket is választjuk, az olvasás élmény marad.  

A kötetek a címre kattintva rendelhetők.