A bél-agy kapcsolat

Miként javíthatjuk közérzetünket, enyhítve a hangulatingadozásokat, a szorongást, a depressziót és a fáradtságot? Hogyan gyógyíthatjuk az emésztőrendszert és erősíthetjük meg immunrendszerünket a megfelelő étrenddel? Tehetünk-e valamit azért, hogy megelőzzük az olyan neurológiai betegségek kialakulását, mint a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór? Hogyan előzhetjük meg és gyógyíthatjuk az olyan emésztőrendszeri rendellenességeket, mint a különböző ételérzékenységek és allergiák, a szivárgó bél szindróma, az irritábilis bél szindróma (IBS), illetve miként kezelhetjük az olyan emésztési kellemetlenségeket, mint a gyomorégés és a puffadás?  

A bél-agy kommunikáció különleges kapcsolatot jelent az emésztőrendszer és az agy között. Bár talán nem mindig gondolnánk rá, de ez a két rendszer folyamatosan információkat cserél, befolyásolva egymás működését. Az élelmiszerek, az életmód és még a stressz is hatással lehetnek erre a kommunikációra. Az egészségünk szempontjából fontos megértenünk ezt a kapcsolatot, és odafigyelni az emésztőrendszerünk egészségére, mivel ezáltal közvetlen hatással lehet az agyunk működésére és az általános jól-létünkre is. Ezzel a témával foglalkozik Dr. Emeran Mayer nemrég megjelent kötete, A bél-agy kapcsolat is.  

A bélrendszer kifinomult érzékelői az emberi test biztonsági ügynökségeként működnek, információkat gyűjtve az emésztőrendszer minden területéről, beleértve a nyelőcsövet, a gyomrot és a beleket. A jelzések nagy többségét figyelmen kívül hagyják, de riasztanak, ha valami gyanús vagy rosszul működik. Úgy tűnik, a test egyik legösszetettebb érzékszervéről beszélünk.  

Az elején le kell szögeznem, hogy nem könnyű kötet. Elég sok benne a tudományos rész, gyakran ismétli önmagát. Így az egyhuzamban történő olvasást nem feltétlen javaslom. Nekem az vált be, ha időnként hagytam egy kis szünetet két fejezet között. Mindezek ellenére számos megvilágosító élményt kaptam az olvasás során. Ezek az úgynevezett “Aha” érzések rávilágítottak arra, mennyi mindennel összefügg a táplálkozásom, érzéseim vagy akár a cselekedeteim. Egy olyan tanulási folyamat részese lettem, mely arra készít fel, váljak tudatossá az egészségemet illetően.  

Nem véletlen, hogy a bélrendszert nevezik a második agynak. A kötettel növelhetjük a tudatosságunkat, támogatást kaphatunk, szélesebb perspektíva tárul elénk.  

A kötet ide kattintva rendelhető.