„Meg kell tanulnunk őszintén is beszélni a szexről.”

Hevesi Krisztinával még pár évvel ezelőtt volt szerencsém találkozni. Hatalmas meglepetést okozott, mikor megtudtam, mi is az ő szakmája. Kellemes meglepetés volt számomra. Nagyon jól lehetett vele a párkapcsolatokról, és más pikáns dolgokról beszélgetni. Akkor talán mondtam is neki, írjon egy könyvet. Múlt év végére kezembe is foghattam. Szex – A psziché labirintusában.

A borítón nagy betűkkel a cím, és egy vörös kanapé. Szerinted nem fogják az emberek félve levenni a polcról?

Janus-arcú kultúránk mindenhol erotikában fürdető környezetében úgy gondolom meg kell tanulnunk őszintén is beszélni a szexről, nem pusztán a botránykönyvek illuzórikus világából tájékozódni a nem létező szenvedélyekről. A kérdésedre válaszolva: hiszem, hogy nem!

Már a fülszöveg alapján sejteni lehet, könyved sokat foglalkozik a tévhitekkel. Legyen az akár párkapcsolati, vagy szexuális. Ha egyet kellene kiemelned, akkor mi a leggyakoribb tévhit ezzel kapcsolatban?

Mi nők – és egyre inkább a férfiak is –, gyakran szorongunk amiatt, hogy fogyasztói kultúránk azt hirdeti, hogy a jó szexhez tökéletes test kell! Ez számos szexuális zavart idéz elő: a nő legfontosabb afrodiziákuma – az, hogy ő kívánható – vész el általa. Emiatt nem merjük magunkat elengedni, melltartóban (!) szeretkezünk, teljes sötétségben, s ebben a feszült, szégyellős állapotban szinte csak megjátszani lehet az örömet. Andy Warholt idézném: „A szépségnek semmi köze a szexhez. A szépségnek a szépséghez van köze, a szexnek a szexhez.”

Mit gondolsz, a téma kényessége miatt, – hogy nem szeretnek beszélni a szexről – a könyved érthető, közvetlen stílusa, talán bátrabbá fogja tenni az embereket?

A médiában való gyakori megjelenés megtanított a közérthető fogalmazásra – mivel ott nem egyetemi oktatóként szólalok meg. A kedvenc visszajelzésem a barátoktól, hogy pont olyan a könyv hangvétele, mintha élőben hallgatnának. Továbbá azt is hozzátették, hogy tömegközlekedési eszközön nem ajánlatos olvasni, mivel rendszerint hangosan felnevettek. Aki ismer, tudja, a humor számomra az élet sava-borsa, s természetesen a könyv írása közben sem tudtam kibújni a bőrömből.

Van kimondott célcsoportod, korosztályod, akit szeretnél elérni?

A szexualitás végigkíséri életünket, s nincs ember, aki élete során ne kerülne szembe átmenetileg problémával, szorongással, megtorpanással. Azonban fontos, hogy ilyenkor miképp reagálunk, tartósítjuk a zavart, esetleg lemondunk életünk egyik legszebb, s legtöbb örömet kínáló szeletéről, vagy pedig tudjuk orvosolni, tovább lépni rajta. Ezért inkább megelőzésként ajánlanám a könyvet, emellett pedig a generációk közötti párbeszédet szeretném segíteni vele.

Ha valakinek további kérdései, észrevétel van, hol találkozhatnak veled legközelebb?

A médiában elég rendszeresen, emellett egyetemi rendezvényeken (például a Pszinapszis 2014-en, ami az év legnagyobb pszichológiai témájú rendezvénye) – de ugyanígy elérhető vagyok a facebookon, illetve tervezek a könyvnek egy saját oldalt is létrehozni nemsoká.

Kedves olvasó, a téma mindennapos. A könyvvel nagyon sok mindent másképpen láthatunk majd, és segítség lehet tévhiteink és konfliktusaink eloszlatásában. Bátran ajánlom mindenkinek.