Az ismert gonosz – Kegyetlenség és együttérzés

Több, mint tíz évvel ezelőtt olvastam Feldmár Andrástól egy könyvet a gonoszokról, azok természetéről. Félelmetes volt. Csak úgy, mint az, hogy napjainkban körül vesz bennünket az emberi gonoszság. Az ember megnéz pár sorozatot ennek kapcsán, és reménykedik benne, minket elkerülnek ezek az emberek. Azért a kérdés gyakran ott motoszkál az emberben, vajon miért lesz valaki kegyetlen, mi vesz rá valakit arra, bántsa a másikat? A témában a Park Könyvkiadónak nemrég megjelent egy kötete. 

Az ismert gonosz egy megrázó és provokatív könyv, melynek írói között találjuk Dr. Gwen Adshead igazságügyi pszichiátert és pszichoterapeutát, valamint Eileen Horne írót és drámaírót. A kötet bemutatja azt a feszültséget és morális dilemmát, amit a társadalomnak kell megélnie, amikor szembesül erőszakos bűncselekmények elkövetőivel. 

A könyv középpontjában a következő gondolat áll: ha a súlyos bűncselekmények elkövetőjét nem tekintjük embernek, és nem bánunk vele emberi méltósággal és jogokkal, akkor ugyanazt tesszük, amiért őt megbélyegzik. Az írók megkérdőjelezik az olyan sztereotípiákat, mint a „veleszületett bűnöző”, a „belátásra képtelen őrült” vagy a „javíthatatlan pszichopata ragadozó”, és bemutatják, hogy a sokszor hihetetlenül kegyetlen tettek elkövetői is képesek változásra, ha kellő megértést és empátiát tapasztalnak. Dr. Adshead, aki több mint 30 éve dolgozik terapeutaként erőszakos bűncselekmények elkövetőivel, megosztja terápiás történeteit és tapasztalatait, amelyek rámutatnak az emberi lélek összetettségére. 

Az ismert gonosz olyan mű, amelynek olvasása során nem csak a bűncselekmények és azok áldozatai, hanem az elkövetők emberi oldalát is megismerhetjük. Az írók elénk tárják a kérdéseket az igazságosság, az empátia és az emberi jogok terén, és arra ösztönöznek minket, hogy ne ítélkezzünk könnyen, hanem próbáljuk megérteni azokat is, akik az elkövetett cselekedeteik miatt a társadalom peremére kerülnek.  

A kötet igazai ereje szerintem abban rejlik, hogy remek vita, párbeszéd alakulhat ki a benne foglaltak kapcsán. A gonoszságról és az elkövetőkről mindenkinek van egy véleménye. Hogy azt tudjuk formálni vagy változtatni, kicsit meg kell ismerni a dolgok pszichológiai hátterét. Nem mondom, hogy teljességgel legyünk elfogadóak, de adjunk esélyt más szemszögből figyelni és tapasztalni. Számomra ez a legnagyobb tanulság a könyv kapcsán.  

A kötet ide kattintva rendelhető.