Michael Schur: Hogyan legyünk tökéletesek?

Hogyan lehetünk tökéletesek? Egyáltalán mi számít annak? Jól öltözöttség? Udvariasság? Vagy tetteinkkel mérhető leginkább, mennyire vagyunk sikeresek? Egyáltalán mihez kell mérni magunkat? Másokhoz? Vagy vallási és társadalmi normáknak feleljünk meg ahhoz, hogy kijelenthető legyen a tökéletesség? Ezek a kérdések futottak végig bennem miután kezembe került a Scolar Kiadó újdonsága, a Hogyan legyünk tökéletesek? Michael Schurtól.  

Erkölcsfilozófia. A könyv tulajdonképpen ezt a témakört járja körbe. Az erkölcsfilozófia a filozófiai azon része, amely az emberi viselkedés és döntéshozatal etikai alapjait kutatja. Azt vizsgálja, hogy mi az, ami helyes vagy helytelen a jó vagy rossz cselekedetekben, és milyen elvek vagy értékek alapján kell élnünk.  

Több tízezer évvel ezelőtt, miután az ősemberek le tudták az evolúció oroszlánrészét, feltalálták a tüzet, levadásztak jó pár tigrist és más állatot, néhányan közülük elkezdtek az erkölcsről beszélni. Értékes idejük és energiájuk egy részét annak áldozták, hogy elgondolkodjanak azon, az emberek miért viselkednek úgy, ahogy, és megpróbálták kitalálni, miként lehetne jobban, igazságosabban és becsületesebben tenni a dolgukat. Mielőtt a csoport tagjai meghaltak volna, az általuk megvitatott kérdések eljutottak másokhoz is, majd megint másokhoz, és így tovább, amíg el nem érünk napjainkig. Ez azt jelenti, hogy az erkölcsről az elmúlt évezredekben az emberek tulajdonképpen egyetlen hosszú beszélgetést folytattak világszerte. 

A témakör számomra üdítően hatott megannyi pszichológiai kötet után. Nagyon jó volt olvasni a jó és rossz közötti párhuzamról, különbségekről. Néhol kicsit túlságosan filozofikus volt, kétszer is el kellett olvasnom pár részt. Mégis, a szerző humoros stílusa miatt viszonylag könnyen lehetett vele haladni, a fennakadásokat el is tudta velem feledtetni.  

Inspirált arra, figyeljek oda jobban a döntéseimre, gondolkodjak mielőtt cselekszem. Sok mindent megértettem az erkölcsről, etikáról. Meghozta a kedvemet további nagy gondolkodók műveihez. Nem mondom, hogy ettől fogunk megvilágosodni. Azonban utat nyithat a filozófia irányába. Mindenkori, modern és hétköznapi problémák elméleti megközelítése, és talán a legfontosabb tanítás: megtanít elfogadni. Tanulságos.

A kötet ide kattintva rendelhető