Az utolsó királynő

A tavaszi karantén alatt végignéztem a Korona című sorozat összes elérhető évadát. Teljesen levett a lábamról, türelmetlenül vártam a november 15-öt, az új évad megjelenést. Mikor eljött az idő, mindent félretettem és elmerültem az új részekbe. Sok kérdésem volt. Többet szerettem volna tudni. Számos könyvet elolvastam már a témában, ajánlottam is nektek. Ahhoz a bejegyzéshez tökéletesen passzol az Európa Könyvkiadó újdonsága, Az utolsó királynő.

A Netflix sorozat fontosabb eseményeket alapul véve tárja elénk a királyi család életét. Nem mondanám túlságosan kíméletesnek, mert több olyan helyzetet is bemutat, ami bizony megkérdőjelezi a monarchiát. Valóban érzelemmentes, – bocsánat a kifejezésért – elcseszett családról van szó? Egyáltalán a befolyáson, és a nevükön, múltjukon túl miért vannak, mi célt szolgálnak? Napjainkban leáldozóban vannak a királyi szerepek? Az idő előrehaladtával elveszítik jelentőségüket? 

Clive Irving könyve, Az utolsó királynő szintén ezt a kérdéskört boncolgatja. II. Erzsébet közel hetven éve uralkodik, számos olyan esemény megtörténet ez idő alatt, ami könnyen a monarchia bukását jelenthette volna. A kötet eléggé követi a sorozat eseményeit, bizonyos fejezetek ismerősek lehetnek, viszont legalább annyi új információt is kapunk.   

  • Milyen hatással volt a monarchiára VIII. Eduárd lemondása?  
  • Margit hercegnő háttérbe kerülése, botrányos szerelmi élete 
  • Winston Churchill mennyire folyt bele a királyi család mindennapjaiba?  
  • Egy rejtélyesen eltűnt dokumentumfilm a királyi családról 
  • Margaret Thatcher és II. Erzsébet kapcsolata 
  • Károly herceg szerelmi élete 
  • Az unokák, Vilmos és Harry  
  • Vajon Diana halála okozta a legnagyobb törést? 

Érdekfeszítő és hiteles olvasmánynak tartom Az utolsó királynőt. Rövid fejezetek, változó időszakok miatt egy percig sem untatott olvasás közben. Inkább az volt a jellemző, hogy sokszor utánanéztem a szereplőknek, további cikkeket olvastam, esetleg videókat néztem. Nem vagyok benne biztos, nem erősítették -e inkább a monarchiát a kínos, megbotránkoztató helyzetek melyek eddig II. Erzsébet uralkodása alatt történtek. A korona, a monarchia tulajdonképpen ő maga egyes egyedül. Számos titok lengi körül, mely időnként misztikusnak hat.  

Károly herceg trónra kerülése nem valószínű, hogy érdemi változást fog okozni. Sőt, idős korából kifolyólag valószínű csak átmeneti uralkodás lesz, és fia, Vilmos herceg lesz a trónon. A kérdés az, fiatalsága megújítja -e a monarchia és a nép közti kapcsolatot? Közelebb engedi az embereket magukhoz? Vagy pont követnie kellene az eddig zárkózott, érzelemmentes uralkodási stílust, amely közel hetven éve úgy tűnik, mégis bevált. Az idő eldönti.  

Nekünk olvasóknak pedig maradnak a könyvek, melyek egy-egy alternatívát adnak az egész uralkodóházról. Legyen az akár pozitív, vagy éppenséggel negatív.  

2 gondolatokat “Az utolsó királynő

A hozzászólások lezárva.