Erzsébet és Margit – A Windsor nővérek

Sose gondoltam volna, a Netflix képes rajongást előidézni nálam. A Korona című sorozat megtekintése után számos királyi családról szóló könyvet beszereztem, olvastam. Szerencsére egészen sok az elérhető kötetek száma. Ha jól számolom, akkor a hetedik-nyolcadik témához kapcsolódó könyv került a kezem közé. Erzsébet és Margit – A Windsor nővérek 

Rajongásom okát talán azzal tudnám magyarázni, hogy a koronát és a királynőt körülvevő titokzatosság, megfejthetetlenség vonz. A történelem itt zajlik előttem. Ha nem is látok mindent, olvasni még tudok róla.  

Andrew Morton az egyik legismertebb életrajzíró. Tom Cruise, Madonna, Angelina Jolie és a brit királyi család több tagjáról is írt már könyvet. Ezek közül is a legismertebb, a nagy visszhangot kiváltó Diana igaz története – saját szavaival. Legújabb kötete az Erzsébet és Margit – A Windsor nővérek, mely a Kossuth Kiadó gondozásban jelent meg.  

A Windsor nővérek 

A nővérek mindig közel álltak egymáshoz, és jó barátok voltak. Azonban amikor a sors furcsa fintorának köszönhetően nagybátyjuk, VIII. Eduárd úgy döntött, hogy lemond a brit trónról, kettejük kapcsolata hirtelen megváltozott. Margitnak attól kezdve kötelessége volt teljesíteni Erzsébet kívánságait, és pukedliznie kellett a nővére előtt, akit addig csak Lilibetnek hívott. 

Erzsébet mindig sztoikus nyugalommal, derűsen fogadta húga különcségeit, de Margitnak küzdenie kellett azért, hogy megtalálja helyét és pozícióját a rendszerben. Az sem volt számára könnyű, hogy megfeleljen a környezete elvárásainak, és ez gyakran vezetett feszültségekhez. Ismert történet, hogy a királynőnek kellett közölnie Margittal az egyház és a kormány döntését, mely szerint nem támogatják házasodási szándékát az elvált Peter Townsend repülőezredessel. A kialakult helyzetben a hercegnő választás elé került: megtartja nemesi címeit és az ezekkel járó biztos egzisztenciáját, vagy mindezekről lemond a szerelméért. 

A könyv bemutatja, hogyan alakult a testvérek kapcsolata a zárt családi körben töltött idilli gyerekkorban, szüleiktől elválasztva a világháborús évek alatt, majd a király halála után, amikor Erzsébet követte apját a trónon. 

A sokadik királyi kötet után most is olvastam újdonságot Erzsébet királynő életéről. A szerző hitelesen és tisztelettel övezve írt a testvérekről. Érzelmek, gondolatok, akadályok, nehézségek. Több tucat történelmet meghatározó pillanatnak lehetünk tanúi az olvasás során. Úgy, hogy Morton nyitottan hagyja a kérdést, mi lett volna, ha minden másként alakul? Két élet, két sors egy kötetben. Kifejezetten tetszett, hogy ezúttal Margit hercegnő életéről is többet olvashattam. Kivételes volt az ő élete, főleg úgy, hogy mindig csak második lehetett. A háttérből azonban folyamatosan támogatta nővérét.  

Ha téged is rabol ejtett a Korona című sorozat, akkor A Windsor nővérek kötelező olvasmány számodra. Szépirodalmi igényeség, könnyed megfogalmazás miatt a történelmi könyvekben kevésbé jártas olvasók is élvezettel forgathatják. 

Ha szeretnéd, ezen a linken megrendelheted a könyvet. 

További könyvajánlók a királyi családról: