Félelem, szorongás, pánik

Félelem, szorongás, pánik. Három olyan érzés, ami sajnos az elmúlt években egyre inkább gyakorinak mondható az emberek körében. Köszönhető ez a leginkább a pandémiának. A járvány talán alábbhagyott, viszont az érzések, a félelem sajnos nem olyan könnyen távozik. Felmerül a kérdés, hogyan találjuk a meg a kiutat? Dr. Belső Nóra könyvét olvastam.  

Dr. Belső Nóra pszichiáter szakorvos, egészségügyi menedzser specialista. Érdeklődése és munkája középpontjában a hangulat- és szorongásos zavarok állnak. Az első könyv, amit olvastam tőle, a Depresszió – Betegség vagy úri huncutság? címmel jelent meg. Ez több, mint 8 éve volt. Arra emlékszem, tetszett, de nem voltam kellően felkészült hozzá. Ezt követően a Hullámvasúton-t olvastam, mely a bipoláris betegség témakörét járta körbe. Legjobban a tavaly megjelent Életciklusok és hangulatzavarok – Hogyan küzdjünk meg életünk hullámvölgyeivel? nyerte el a tetszésemet. (itt írtam róla hosszabban). 

Az új kötet, mint már a bevezetőben említettem, a félelem, szorongás és pánik hármasat taglalja, ismerteti meg az olvasóval. Mit jelent félni, milyen félelmek jelentkezhetnek az embernél. Ezek a félelmek milyen hatással vannak ránk, mennyire lehet őket figyelmen kívül hagyni? Ezt követően áttérünk a szorongás témakörre. Mit jelent a szorongás, hogyan vehetjük észre, miként dolgozhatunk ellene? A kettő együttes hatása vezet el minket a pánikhoz. Megismerhetjük a pánik fajtáit, kezelési ötleteket vázol fel nekünk a szerző.  

Személy szerint valamelyest érintett vagyok mindhárom témakörben. Időnként nagyon tudok aggódni, félni bizonyos dolgoktól, eseményektől. Éreztem már szorongást, és bizony volt, amikor a pánik eluralkodott rajtam. Ilyenkor mindig azon gondolkodtam, vajon miért? Miért jelentkeznek nálam az adott tünetek. Majd rögtön elkezdtem megoldást keresni, hogyan érthetném meg a testem jelzéseit, miként tudok szabadulni tőlük.  

Dr. Belső Nóra kötete részben hétköznapi nyelven, néha tudományosan bemutatja a lehetséges kiváltó okokat. Alternatívákat vázol fel annak érdekében, felismerjük a betegséget, megtaláljuk a kiutat.  

Az egészséges megküzdés legelső lépése az, hogy elfogadjuk a tényt, miszerint a félelmeink teljesen egészséges reakciók. A bátorság nem a félelem teljes hiánya, hanem az, amikor képesek vagyunk átjutni a félelmeink által támasztott korlátokon. Mindegy, hogy lassan evickélünk át, vagy egy ugrással túl lendülünk rajta, a lényeg, hogy megtettük. Minden egyes szembenézés és leküzdés megerősíti az embert abban, hogy képes győzedelmeskedni a félelmei felett. 

A félelem, szorongás, pánik hasznos olvasmány az érintetteknek, vagy azon olvasóknak, akik hajlamosak nagyobb jelentőséget tulajdonítani a félelmeknek. Hasznos akkor is, ha a környezetünkben él olyan személy, aki a három dolog egyikétől szenved.  

3 gondolatokat “Félelem, szorongás, pánik

A hozzászólások lezárva.