Hogyan küzdjünk meg életünk hullámvölgyeivel?

Életünkben bekövetkező változások, gyerekkor, felnőtté válás, nyugdíj. Csak pár példa arra, ami megváltoztathatja hangulatunkat, életkedvünket. A hullámzás, bizonyos esetekben belefér hétköznapjainkba, ugyanakkor észre kell venni, mikor lépünk át egy határt. Dr. Belső Nóra legújabb, HVG Könyvek gondozásában megjelent kötete életünk hullámvölgyeivel és azok leküzdésével szembesít minket. Hogyan küzdjünk meg életünk hullámvölgyeivel?  

A kötet öt fontosabb, jelentőségteljesebb időszakot ismertet meg velünk. Egyikről már nem feltétlenül vannak emlékeink, másikról még nincsenek. Előbbi esetén maximum magyarázatot kaphatunk, mi, miért olyan jelenlegi életünkben, az utóbbi esetben pedig előre felkészíthet minket a küszöbön álló változásokra. Nézzük sorba az életciklusokat, és miről szólnak röviden. 

Gyermekkor 

Az anya szerepe, hangulata milyen befolyással van ránk, milyen örökséget kapunk születésünket követően? Mire kell felkészíteni a szülőknek a gyerekeket? Mikortól alakulhat ki a legkisebbekben a szorongásra való hajlam? Gyermekkor, mely magában foglalja a csecsemőkort, dackorszakot, valamint a kisiskolás időszakot. 

Gyermekből felnőtt 

Talán ez a szakasz már olyan, ami kapcsán több emlékünk is van. A legintenzívebb, a legtöbb ingadozás itt ér minket. Ezek főleg testi és lelki változások. Fantáziálás, az élet és önmagunk megismerésének időszaka. Ha szerencsések vagyunk, akkor támogató közeget találunk az útkeresésre. Persze a szülőknek, de akár a pedagógusnak is nagy szerepe van, meg kell találniuk a köztes, ideális nevelést. Se túl szigorú, se túl laza ne legyen. Miként éli meg egy fiú, és miként egy lány a felnőtté válást?  

Felnőttkor 

Ez a fejezet a szerzővel együtt számomra is egy kérdéssel indult. Mikortól felnőtt valaki? Jómagam mikor éreztem, mikor szembesültem azzal, immáron felnőtt vagyok. Vajon onnantól számít, mikor már azt érezzük, szabadok vagyunk és miénk a világ? Teljes önállóság? Ugyanakkor szembesülnünk kell azzal is, amit eddig a szülők végeztek helyettünk, az most már a mi kötelességünk. Ez rögtön egyfajta kapunyitási pánikhoz vezethet. Most akkor hogyan tovább? Megrendülő biztonságérzet, elköteleződés, megfelelési kényszer. Ahogy telnek az évek, a társadalmi szokások, változások még inkább a szélsőségek felé terelik az embert. Párkapcsolat, családalapítás, karrier. Melyik úton menjünk végig? Depresszió kialakulásának lehetősége erőteljesebb talán ebben a szakaszban.  

Életközép 

A kapunyitási pánik ellentétje, a kapuzárás időszaka. Mit értünk el az életben? Vajon mit tudunk még megtenni? Kellő tapasztalatot gyűjtöttünk, mégis csak áll az ember és nem tudja mi legyen, hogyan tovább. A gyerekek kirepülése az otthoni fészekből, veszteségek, szembenézés a korral nőként, férfiként. Az életközép életünk optimalizálásra is szolgál, csak meg kell érteni.  

Időskor 

Telik az idő. Mi történik a testtel, lélekkel? Vajon bizonyos kor felett már tényleg öregnek kell lenni? Vonuljunk vissza az élettől? Nagyszülőként valami új kezdődik? Remény a fiatalság felé? Létezik sikeres öregedés? Ha igen, akkor hogyan lehet elérni? Mikortól kezdjünk felkészülni az idős, nyugdíjas évekre? Szembenézés, beletörődés, gyász.  

A könyvnek nagyrészt hétköznapi volt a nyelvezete, párszor hajlott át kicsit szakmaibb megfogalmazásba. De ilyen könyvek esetében ez szerintem természetes, és a szakmai szöveg inkább arra sarkall, hogy még jobban utánanézek a témának, még jobban elmerüljünk benne, ami által még teljesebb lehet az olvasásélmény, bővebb lehet a téma iránti ismeretem. 

Ahogy fenti életszakaszok változnak, úgy változunk mi is. Életünk, helyzetünk. Alkalmazkodnunk kell. Rajtunk is áll, hogy a felmerülő változásokat miként értékeljük. A feladat adott, a megoldás tőlünk függ. A szerző által összegyűjtött információk erőt, és támogatást nyújtanak legyünk akár fiatalok, középkorúak, vagy idősebbek.

Egy gondolat a “Hogyan küzdjünk meg életünk hullámvölgyeivel?

A hozzászólások lezárva.