„Maszk nem takarta már” – Nemes Nagy Ágnes-képeskönyv

Április 11. A magyar költészet napja. Tavaly összegyűjtöttem egy bejegyzésbe az öt kedvenc versemet. Idén viszont egy új kötetet szeretnék ajánlani az alkalomra, amit tulajdonképpen szintén kedvenc jelzővel illetnék. „Maszk nem takarta már” – Nemes Nagy Ágnes-képeskönyv. 

Amikor Nemes Nagy Ágnes születésének századik évfordulójára megjelent a Jelenkor Kiadó gondozásában a kötet, kíváncsian fogtam a kezembe. Eléggé nagy lemaradásom van a költő életét és verseit illetően. Sose éreztem a kényszert, hogy jobban megismerjem. Viszont a “Maszk nem takarta már” teljesen levett a lábamról. Ha lehet ilyet írni, akkor rögtön, első látásra beleszerettem. A megjelenése igényes, szemet gyönyörködtető.  

A belső tartalom pedig csak fokozza az élményt. A költő hagyatékában fennmaradt fényképek bemutatják életének fontosabb állomásait, gyerekkorától egészen a küzdelmes alkotóévekig, időskoráig. A fényképekhez társulnak az interjúrészletek és a versek.  

Lenyűgözött Ágnes megnyerő, karizmatikus személyisége. Az járt a fejembe, miként maradhatott ki az életemből a munkássága?! Majd rögtön két másik dolog is előtérbe került nálam. A kiadói munka fontossága, hogy tényleg olyan könyveket adjanak ki, amelybe beleszerethetnek az olvasók, illetve az, muszáj kilépni a megszokott komfortzónából, hogy új ismeretekre tehessünk szert.  

Miután elolvastam, nem tettem egyből a polcra. Velem marad egy ideig az éjjeli szekrényemen. Olvasnom kell újra, és újabb verseket szeretnék felfedezni. Ám előtte még egy másik kötet kerül sorra, ami szintén Nemes Nagy Ágneshez köthető.  

Szorongatott idill – Nemes Nagy Ágnes, Lengyel Balázs, Polcz Alaine, Mészöly Miklós levelezése 1955-1997 

Négy alkotó, két házaspár – egy történet, amely az 1950-es években kezdődött, és kisebb-nagyobb zökkenőkkel élethosszig tartott. A kötetben olvasható „nyolckezes” levelekben a szerzők érzékletesen tudósítanak mindennapjaikról vagy éppen az írással kapcsolatos vívódásaikról. Azokról az évtizedekről, amikor személyes és szakmai életük alakulását döntően meghatározta a korszak megingathatatlannak tűnő politikai berendezkedése és ideológiája. Az utazásokról, társas eseményekről szóló leírások és a könnyed hangú beszámolók mellett olykor súlyos magánéleti és elvi konfliktusok is felvillannak a sorok között. A gazdagon jegyzetelt levelezéskötet fényképeket, dokumentumokat, valamint a Nemes Nagy Ágnes – Lengyel Balázs és Polcz Alaine – Mészöly Miklós házaspár közös történetéhez fűződő szépirodalmi írásokat is közöl. 

Már itt-ott beleolvastam és előre kijelenthetem, nagyon erős műnek nézek elébe. Mások levelezésébe betekinteni nagyon intim, bensőséges. Mégis azt érzem, magamra találhatok, visszaolvashatom azon gondolataimat, melyeket én nem tudtam, vagy nem akarok megfogalmazni. Eggyé válok majd velük. Ezáltal pedig a versek olvasása még közelebb kerülhet hozzám.  

Ha felkeltette érdeklődésed a „Maszk nem takarta már” vagy a Szorongatott idill, akkor ide kattintva meg is tudod rendelni őket.  

2 gondolatokat “„Maszk nem takarta már” – Nemes Nagy Ágnes-képeskönyv

A hozzászólások lezárva.