Ajándékozz történetet! – magyar irodalom

Ismét itt a december. Elképesztő gyorsasággal telt el egy újabb év. Ebben az időszakban már kijelenthető, szinte minden könyvkiadó kiadta a legfontosabb könyveit. Ahogy az is kijelenthető, a legtöbben ilyenkor rohamozzák meg a könyvesboltokat, hogy megtalálják az ideális könyvet, amit ajándékként adhatnak. Ebben a hónapban, egészen karácsonyig, tematikus ajánlókkal szeretném megkönnyíteni a döntést a választást illetően. Első bejegyzésben a magyar irodalomé lesz a főszerep. Ajándékozz történetet! – magyar irodalom.  

Idén azt hiszem sikerült nagyobb figyelmet fordítanom a magyar irodalom felé, a korábbiakhoz képest sokkal többet olvastam magyar szerzőtől. Most azokat a könyveket gyűjtöttem össze, melyek számomra is emlékezetes olvasmányok voltak, vagy a szerző személye jelent számomra garanciát.  

Kovács Krisztián: Hiányzó történetek 

Talán nem túlzás azt állítani, mindannyiunk családjában vannak olyan titkok, amiket jobb nem bolygatni, jobb nem beszélni róla. Ezek lehetnek kisebb bűnök, tévedések, de lehetnek komoly, mindent mást meghatározó cselekmények is. Mégis felmerül a kérdés, jobb megismerni a tényeket? Jobb tudni a felmenőink titkát? Segít elkerülni a berögzült, örökségként kapott családi mintákat kedvező irányba fordítani?  Mennyire lehet tiszteletben tartani a másikat akkor, ha úgy érezzük a saját életünkre is hatással lehet a múlt súlyos terhe?  Ezen gondolatok cikáztak bennem Kovács Krisztián Hiányzó történetek című, első regénye kapcsán. Nehéz írni róla, hiszen Krisztián azontúl, hogy földim, személyesen ismerem, több alkalommal beszélgettünk már könyvekről, írásról.  Bővebben itt írtam róla.

Danyi Zoltán: A rózsákról 

A dögeltakarító szerzőjének új regényében egy rózsakertész tudatfolyamába nyerünk betekintést: a munka rutinjába és saját szabályaiba menekülő főhős monológjából felsejlik, hogyan alakítja a lelket a kiszolgáltatottság, és hogyan próbál az ember ennek ellenállni. Sorsfordító döntések születnek a hazájáról, melyeknek nem lehet részese. A testéről is sorsfordító döntések születnek, melyeknek szintén nem lehet részese. Kelet-európai történet, tömegek története. Miképpen veheti vissza valaki a saját történetét? A rózsák erejével? Bővebben itt írtam róla

Nemes Nagy Ágnes: “Maszk nem takarta már” 

Amikor Nemes Nagy Ágnes születésének századik évfordulójára megjelent a Jelenkor Kiadó gondozásában a kötet, kíváncsian fogtam a kezembe. Eléggé nagy lemaradásom van a költő életét és verseit illetően. Sose éreztem a kényszert, hogy jobban megismerjem. Viszont a “Maszk nem takarta már” teljesen levett a lábamról. Ha lehet ilyet írni, akkor rögtön, első látásra beleszerettem. A megjelenése igényes, szemet gyönyörködtető. Bővebben itt írtam róla

Moeskó Péter: Őszi hó 

Az Őszi hó egy különös kapcsolati háromszög története. A visszahúzódó Márton és nagy dumás Norbi a középiskolai kollégiumban ismerkednek meg, és rögtön elválaszthatatlan barátok lesznek. Izgatottan vágnak bele az egyetembe is, ahol hozzájuk csapódik a józan világlátású, de kissé magányos Kata. Hármasban, egymásba kapaszkodva próbálják megtalálni a helyüket a hirtelen kitáguló, szinte már túl sok lehetőséget kínáló budapesti mindennapokban. Végül mégis másfelé sodorja őket az élet, de talán nem örökké. Egy hűvös novemberi hétvégén mintha mindhármuk számára új fejezet nyílna. Bővebben itt írtam róla. 

Tóth Krisztina: A majom szeme 

Mindig jó az újabb esély. Folyton bebizonyosodik az olvasás során is. Tóth Krisztina új kötet A majom szeme csak megerősített ebben. Korábban már olvastam a szerzőtől több tucat verset, illetve számos novellát. Hamar arra a megállapításra jutottam, nem az én szerzőm. Nem tudtam ráhangolódni, nem adott számomra semmilyen plusz érzést. Úgy voltam vele, elengedem. Majd megjelent A majom szeme című regénye, ami megkapta a disztópikus jelzőt. Ez olyan hívószó volt számomra, ami kíváncsivá tett. Félretettem minden előítéletemet és adtam neki egy esélyt. Azt mondom, megérte. Bővebben itt írtam róla.  

Gárdos Péter: Semmelweis Ignác rövid boldogsága 

A 19. század egyik legnagyobb hatású orvosa volt. Felfedezése anyák millióit mentette meg szerte a világon az értelmetlen haláltól. Élete és tragikus bukása mégis tele van titkokkal és ellentmondásokkal. Karrierje legfontosabb pillanatában képtelen volt megszólalni. Amikor pedig végre küzdeni kezdett, maga ellen fordította Európa szinte teljes orvostársadalmát. Semmelweis dühe egyszerre bizonyult felszabadítónak és halálosnak. Talán túl korán érkezett. Talán túlontúl izgatottan, erőszakosan hirdette az igazát. Sokan szerették volna semmissé tenni a felfedezését, és elpusztítani őt magát is. Végül ez utóbbi sikerült. Mi ölte meg Semmelweist? Ki ölte meg Semmelweist? 

A könyveket a címükre kattintva meg is tudod rendelni.