Ajándékozz történetet! – világirodalom

Ismét itt a december. Elképesztő gyorsasággal telt el egy újabb év. Ebben az időszakban már kijelenthető, szinte minden könyvkiadó kiadta a legfontosabb könyveit. Ahogy az is kijelenthető, a legtöbben ilyenkor rohamozzák meg a könyvesboltokat, hogy megtalálják az ideális könyvet, amit ajándékként adhatnak. Ebben a hónapban, egészen karácsonyig, tematikus ajánlókkal szeretném megkönnyíteni a döntést a választást illetően. Ajándékozz történetet! – világirodalom.  

A világirodalmi kategória az, ami minden hónapban sorra kerül. Míg régebben tartottam tőle, addig ma már bátran válogatok a szépirodalmi kategória külföldi szekciójából könyveket.  

Shelby Van Pelt: Boldogságnak nyolc karja van 

Ha létezik könyves boldogság, amely megmelengeti az olvasó szívét, feltölti és emlékezetes élményt ad, akkor A boldogságnak nyolc karja van tökéletesen megfelel a fogalomnak. Sokkal több időt töltöttünk együtt, mint azt eredetileg terveztem, vagy gondoltam volna. Minden perc megérte. Itt írtam róla bővebben.  

Karl Ove Knausgard: Évszakok sorozat 

Karl Ove Knausgård húzott egy merészet mikor belefogott az írásba és témájául saját magát, családját választotta. Kötetei egytől egyig rávilágítanak az ember esendőségére, problémáira, ugyanakkor nem feledkezik meg az élet szépségeiről sem. Nem a cselekményorientáltság a lényeg, hanem meg kell tanulnunk olvasni a sorok között, értelmezni mindent, és mélyen magunkba kell nézni. 

Ernest Hemingway: Férfiak nők nélkül, A folyón át a fák közé

Az év végére két újabb kötettel bővült a 21.Század Kiadó Hemingway életműve. Hemingway második novellagyűjteménye, a Férfiak nők nélkül eredetileg 1927-ben jelent meg. E tizennégy történet a szerző korai korszakának legfontosabb és legszínvonalasabb írásait tartalmazza. Témái között már megjelennek a háborús sebesülések, a férfiak és nők közti, gyakran nehézkes kapcsolatok és a sport is – mindezek Hemingwayt a későbbiekben is foglalkoztatták.  

A folyón át a fák közé egy későn érkezett szerelem története, amelytől a sebesült amerikai ezredes új erőre kap, szíve reménnyel és fénnyel telik meg, de a jövő már csak sötétséget tartogat. Keserédes, nosztalgikus történet a szerelemről, amely erősebb, mint az észérvek, az emberi szellem állhatatosságáról, Velence magasztos, mégis bornírt szépségéről. 

Virginie Despentes: Vernon Subutex 

A három kötetes regénynek még csupán a felénél járok, de azt már most ki tudom jelenteni, az egyik legerősbb idei kötetem. Nem zökkenőmentes az olvasás, de a társadalmi ábrázolás, a karakterek, a züllöttség együttesen leköti a figyelemem.  

Terézia Mora: Darius Kopp trilógia 

Egy hét története. Ennyi csupán a rendelkezésre álló idő Az egyetlen ember a kontinensen című regényben arra, hogy megismerjük a főszereplőt, Darius Koppot. A 43 éves, informatikusként dolgozó férfi egy hete maga a káosz, kétségbeesés. Darius személye rengeteg kivetnivalót ad. Flegma, nemtörődöm, és bizony azt is bátran kijelenthetem, lusta egy alak. Mintha egy kamasz fiú érzelmi csapongásával szembesültem volna, amikor olvastam. A sok negatív jelző miatt fennáll annak a veszélye, hogy egyáltalán nem fogjuk őt kedvelni. Vannak hibái, vannak hullámzásai. Kopp nem látja a fától az erdőt, nem kapcsolódik a környezetében levő emberekhez, magányosan él saját kis buborékvilágában. Bővebben a Nyugati tér blogon írtam róla

Suleika Jaouad: Két királyság határán 

A betegségről szóló történetek sokszor elriasztják az olvasót. Én is azok közé tartozom, aki félve nyúl az ilyen típusú könyvekhez. Sokkal könnyebb homokba dugni a fejünket, kizárva a halálnak csak a fuvallatát is. Akkor miért olvassak más szenvedéséről? Miért keresném önként a nyomasztó hangulatú történeteket? Milyen tanulsággal szolgálhat számomra valakinek a betegsége? A válaszom nagyon egyszerű: a mulandósággal kezdődhet az igazi életünk. Bővebben a Nyugati tér blogon írtam róla

Margaret Atwood: Rendbomlás  

A Rendbomlás összekapcsolódó novellák gyűjteménye. A történetek során kirajzolódik a főszereplő, Nell élete kamaszkorától napjainkig. Közben pedig megismerjük családját, barátait, ismerőseit vagy akár a tanárát. Bővebben a Nyugati tér blogon írtam róla

Fredrik Backman: Björnstad-trilógia 

A végére egy igazi közönség kedvencet hagytam. Van egy város valahol az erdő közepén, ahol a tél hosszú, az emberek pedig kemények, mint a jég. Nincs se turizmus, se ipar, se munka, de a remény még pislákol. Van ugyanis valami, ami mindenkit érdekel. Amihez kivétel nélkül mindenki ért. Ez pedig a hoki. Aki azt hiszi, hogy az csak egy játék, nagyon téved. A hoki itt maga a remény. Ám a sport mellett a dráma, erőszak és összefogás is erőteljes szerepet kap a történetben. A trilógia három kötete: Mi vagyunk a medvék, Egymás ellen, Győztesek. 

A könyveket a címükre kattintva meg is tudod rendelni.