Colson Whitehead: Föld alatti vasút

A 21.Század Kiadó négy  különleges kötettel indította útjára új irodalmi sorozatát, a KULT Könyveket. Ennek egyik, talán legismertebb darabja a Föld alatti vasút.

Colson Whitehead: Föld alatti vasút 

Cora rabszolga egy georgiai ültetvényen, az élete maga a pokol – a környezetében talán senki sem szenved annyira, mint ő. Anyja magára hagyta a fiatal lányt, ráadásul barátai sincsenek, hiszen a rabszolgákat nem csupán az ültetvényesek sanyargatják, hanem ők maguk is gyötrik a társaikat, kegyetlenül, brutálisan. Cora úgy látja, nincs más lehetősége, mint a szökés. Amikor először hall a föld alatti vasútról, a rabszolgák északra menekítésével foglalkozó, titkos szervezetről, elhatározza, hogy bármi történjék is, útnak indul. Nem is sejti, milyen hosszú és gyötrelmes út vár rá…  

Hosszan tartó olvasás 

Kíváncsisággal, mégis óvatosan álltam a regényhez. Nagyon sok jót hallottam róla, nagyon sok díjat nyert. Gondoltam, ezt hamar el fogom olvasni. Az olvasás ideje viszont elhúzódott. Egyrészt nem is volt időm, másrészt nem tudott teljességgel magával ragadni. Az elején belemerültem, majd egy idő után az érdeklődésem, figyelmem csökkent. El kellett jutnom a könyv háromnegyedéig, végéig, mire megint beszippantott, akkor már újra faltam a sorokat. Tudni akartam mi fog történni.  

Tetszett, de…  

Hogy mindez miért történt, nem tudom megfogalmazni. Ugyanis a csavar az egészben, hogy tulajdonképpen tetszett a könyv. Az alap koncepció, a kivitelezés, a főszereplő, Cora, mind összességében bámulatos. A szerző finoman, könnyedén tud még a legerősebb momentumokról is mesélni. Visszamegyünk az időben, jelen vagyunk. A mesélő narratíva jó volt, ugyanakkor nem tudott erős érzelmi kötödést kialakítani a regény és köztem. Borzasztó volt olvasni a rabszolgatartásról, az embertelen körülményekről és kiszolgáltatottságról. De mint kívülálló, másként éltem meg az egészet. Lehet, mivel napjainkban az ingerküszöb elég erőteljesen átalakult, már nem tud egykönnyen megrendíteni.  

„Minden ember egyenlőnek teremtetett, amíg úgy nem döntünk, hogy te nem vagy ember.”  

Regény a bátorságról, akaraterőről és a reményről. Legyen szó magáról a föld alatti vasút létezéséról, egy, az életben születésétől fogva hátrányból induló lányról, vagy az emberek felsőbbrendűségéről. A nehézségeim és a fent leírtak ellenére is ajánlani tudom, mert irodalmi szempontból tényleg igazi csemege. Egy drámai, intenzív utazás.  

21.Század Kiadó, 2017