Egy szerelem, két ember, három könyv

Egy szerelem, két ember, három könyv. Mindez egy kiadónál. A Jelenkor Kiadó pár éve kezdte el Polcz Alaine és Mészöly Miklós életművének újrakiadását. Jó pár kötet után egy hiánypótló, jelentős művel lepték meg az olvasókat. A két különleges ember levelezését gyűjtötték egy kötetbe. Talán mondhatom azt, ezzel megkoronázták az életműveket.  

Mészöly Miklós – Polcz AlaineA bilincs a szabadság legyen – Mészöly Miklós és Polcz Alaine levelezése 1948 – 1997 

A 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb írójának és társának, a tanatológia magyarországi úttörőjének több mint 700 darabból összeállított levelezése két erős és nagy hatású személyiség összefonódó sorsáról, sokat próbált, de elszakíthatatlannak bizonyult kapcsolatáról tanúskodik. Mészöly Miklós (1921-2001) és Polcz Alaine (1922-2007) levélváltásaiból azonban nem csupán a híres házaspár közös életének jelentős és hétköznapi pillanatai tárulnak fel, de érzékletesen rajzolódik ki a félmúlt, a szocializmus és a rendszerváltás történelmi korszaka.  

Az egymás felé fordulás, a kettejük élete – mint feleség és férj – mellett kibontakozik az írói világ, a történelem. Igazán különleges ez a személyes hangvétel. Egy kicsit el is szégyelltem magam, hogy két ilyen maga területén kiemelkedő ember életébe pillanthatok be kendőzetlenül, nyíltan és őszintén.  

„Mindezeken túl nagyon üres a lakás (nem fogok érzelegni!)- s mindenképpen az a meggyőződésem, hogy ez kétszemélyes lakás. Az ember csak jár benne, visszhangzik a saját lépése és sehol semmi. Rosszul van építve. Az építőben volt a hiba. Pontosan úgy tervezte, hogy ha nem vagy itt, hiányozzál.”  

Polcz Alaine: Asszony a fronton 

„A máig nyolc nyelvre lefordított könyvben Polcz Alaine életének talán legnagyobb megpróbáltatását idézi fel, a második világháborúban fiatalasszonyként átélt borzalmakat. Saját meggyalázásának megrendítő történetét elmesélve hiteles, elfogulatlan, ezért perdöntő és örök érvényű tanúvallomást tesz az emberi sorsról. A világtörténelem falára festett magánfreskójából a háború emberi kegyetlen és esendő arca is feltárul az olvasó előtt.”  

Nagyon erős, drámai a könyv. Egyszerűen megrémiszt minden sora, hogy lehetséges ez, ki engedte, hogy mindez megtörténjen. Annak ellenére, nem volt könnyű könyv, mégis faltam a sorokat. A rémségek ellenére számomra a fő mondanivalója az erő, a kitartás és a bátorság megmutatkozása volt.  

„Amikor én segítségért kiáltottam, nem mozdult senki. Mikor az utcán segítségért kiáltottam… Pedig kilestek az ablakon. (A félelem győz le mindent, nem a szeretet?)” 

Mészöly Miklós: Az atléta halála 

„Az atléta halála nem sportregény – írta művéről a szerző. – Egy mai regényhős, aki sportoló, s egy mai történet, amelyik javarészt sportkörnyezetben játszódik, már-már olyan keret, ami érdemén felül alkalmas rá, hogy túlmutasson önmagán.” 

Engem a kíváncsiság vezérelt végig, mikor, hogyan érnek össze a szálak. Emellett észrevétlenül megmutatja a huszadik századot. Egyedi, különleges és nem megszokott regény.  

„Meg aztán még egy, amit megint csak sokévi tapasztalatból tudok: az őszinteség a legáttörhetetlenebb páncél, a legkörmönfontabb elhallgatás. A hazugság fájhat, de még megcsillant valami reményt. Egyedül az őszinteség tud rávenni, hogy belássuk: több nem mondható el; s hogy a magány nem szándékainkon múlik. 

A könyvek a Jelenkor Kiadó gondozásában jelentek meg.