Hat könyv az iskolai zaklatásról, bántalmazásról

Egy könyvkiadónak óriási felelőssége van a kiadott könyvei kapcsán. Befolyásol, irányt mutat, támogat. Könyveivel sokat tud segíteni. Mindez azért jutott az eszembe, mert egy adott témában kerestem könyveket, de sajnos viszonylag lesújtó volt az eredmény. Hat könyv az iskolai zaklatásról, bántalmazásról.  

Pár napja a Korona című sorozat kapcsán írtam, hogy milyen jó, ha egy-egy témára kíváncsi vagyok, akkor a könyvekhez bátran fordulhatok. Most az iskolai zaklatás, bántalmazás, másnéven bullying témában keresgéltem, de nem sok mindent találtam.  

A bullying, (magyarul megfélemlítés) olyan ismétlődő viselkedést jelent, amellyel egy csoport vagy egy személy egy másik csoportot vagy személyt hosszú időn keresztül terrorizál, zaklat. A megfélemlítés a bántalmazás három alaptípusából tevődik össze: érzelmi, szóbeli és fizikai formából. Rengeteg ijesztő példát hallani a mai iskolákból ennek kapcsán. Bántják, rendszeresen csúfolják, kritizálják a másikat, ha kövér, sovány, szegény, szeplős. Végletekig lehetne sorolni mi mindenért képesek a másikat kipécézni maguknak. Az online jelenléttel pedig mindezek a zaklatások csak erősödtek, névtelenül, minden következmény nélkül folynak.  

Egyes kutatások szerint hazánkban a diákok fele átélt valamilyen zaklatást, kirekesztést, fizikai vagy szóbeli bántalmazást. Azonban mélyen hallgatnak. Bezárkóznak, ahelyett, hogy beszéljenek róla, hiszen félnek a következményektől, hogy még inkább rájuk szállnak majd. Nagy felelőssége van ezért a pedagógusoknak, hogy felismerik –e a helyzetet, tudnak –e lépést tenni a zaklatás megszűnésének érdekében. 

Körülbelül egy órát böngésztem a könyves weboldalakat, szakkönyvek után kutatva. Azonban szomorúan vettem észre, nem igazán találtam könyvet. Egy drágább antikvár példányt fedeztem fel Domonkos Katalin Az online zaklatás, mint az iskolai agresszió egyik fajtája címmel. Semmi több. Pedig a téma fontossága és gyakorisága miatt legalább három – négy pszichológusok, tanácsadók által készített könyvnek elérhetőnek kellene lennie.  

Regényes oldalról szerencsére némileg jobb a helyzet, van pár olyan kötet, ami mind a szülőknek, pedagógusoknak hasznos lehet.  

Jay Asher: Tizenhárom okom volt  

Egy öngyilkosság minden esetben súlyos, megrázó esemény. De talán minden bizonnyal elmondható, akkor a legdrámaibb, legtragikusabb, ha azt egy fiatal követi el. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés, vajon voltak előzmények? Volt -e bármi látható nyoma annak, az illető erre készül? Meg lehetett volna akadályozni? Figyelemfelhívás, segélykiáltás, vagy valaki másnak a felelőssége az, hogy valaki eldobja magától az életet? Hannah Baker-nek tizenhárom oka volt. Bővebben a könyvről itt

Laurie Halse Anderson: Hadd mondjam el 

A könyv egy tipikus amerikai történet. Adott egy iskola, ahol megismerhetjük a mindennapos életet. Különböző diákcsoportok, ahova nem könnyű bekerülni. Mindenkinek megvan a híre, és az oka, hogy miért ismeri az egész iskola. Mert hiába nagy az iskola, mindenki ismeri a másikat, és mindenki hallott valamit a másikról. A főszereplő is tökéletesen beleillik a képbe. Vannak barátai, meghívják a házibulikba, stb. Ám mégis tett valamit, ami miatt közutálatnak örvend. Melinda karaktere egyébként tökéletesen bemutatja, mi minden játszódhat le egy fiatal fejében. Félelem, szorongás, és az, hogy világgá üvöltené a fájdalmát, de nem meri. Gondolatvilága nagyon gazdag, és mindazok ellenére amik történtek vele, képes a humorát is megőrizni. Ez a könyv nem a kesergésről szól, hanem arról a kitartásról és erőről, ami ebben a tizenévesben van. Nem sajnáltatja magát, hanem igyekszik talpon maradni, és így vagy úgy megoldást találni. Bővebben a könyvről itt. 

Wéber Anikó: Az osztály vesztese 

Az éjszaka leple alatt furcsa kép kerül az osztály facebook oldalára: esetlen alak minionjelmezben, felette a falra írt felirat: Az osztály vesztese! Az osztályfőnök tombol, a diákok gyanakodva méregetik egymást. Tettesnek se jó lenni, de áldozatnak még rosszabb. Gyerekek életét ismerjük meg mindenestül, miközben velük izguljuk és szorongjuk végig ugyanazt a pár napot a felkeléstől a feleltetéseken át a napköziig. Vajon ki tette és miért? Ötödikesek csupán a szereplők, de erőteljesen kirajzolódnak a különbségek. Legyen szó akár társadalmi helyzetről, származásról, megjelenésről. Klikkesednek. Elképesztő módon tudnak gonoszkodni. Csúnya szavakkal dobálózni. Rossz érzés volt olvasni a sorokat. Túlságosan is valóságos, őszinte.  Bővebben a könyvről itt

Jodi Picoult: Tizenkilenc perc 

Jodi Picoult könyve megismertet velünk egy iskolai lövöldözés hátterét, megtudhatjuk milyen történések vezethetnek el odáig, hogy valaki eldöntse, drasztikusan vet véget valaminek. Mindemellett betekintést nyerhetünk az iskolai csatározásokba, hatalmi harcokba. A menők, a stréberek és a lúzerek. A szivatások és alázások, amik viszont már itthon is felütötték a fejüket. Bővebben a könyvről itt.  

Jan Guillou: Könyörtelenek 

Erik egy új élet reményében és apjától minél távolabb lenni akarással indult az új iskolába. Megfogadta, soha nem fog verekedni többé. Az iskola kezdetekben maga volt a tökéletesség, kitűnő sportolási lehetőségek, megértő és nem fenyítő tanárokkal. Erik új barátra lelt a szobatársa személyében. Tanulmányai sokat javultak. Álmai egy békességes iskoláról hamar szertefoszlottak. Az “alsósok” a kiszolgáló személyzettel egyenrangúak. Ebben az iskolában a származás is számít. A vágyak és a fogadalmak betartása mégsem bizonyul túl egyszerűnek. A végén pedig az új Eric szembetalálkozik kegyetlen apjával. Bővebben a könyvről itt.  

És a végére még egy, ami a fiatalabbaknak szól. Niels van Hove: Hogyan győztem le a szekálómat? 

Ez a rövid kötet arra irányítja a figyelmet, hogy a gyerek merjen segítséget kérni, merje elmondani a szüleinek az esetleges bántalmazás tényét. Alice kedves és vidám kislány, mégis valami rossz történik vele. Az iskolában szekálni kezdi valaki, akiről addig azt hitte, hogy a barátja. Alice egyre szomorúbb és magányosabb lesz, megrendül az önbizalma, már nem is akar kimozdulni otthonról. Végül elmondja az anyukájának, mi bántja, és közösen kitalálják, hogyan védje meg magát a szekálótól. Bővebben a könyvről itt olvashatsz.

Egy gondolat a “Hat könyv az iskolai zaklatásról, bántalmazásról

A hozzászólások lezárva.