A 20.század világirodalmi remekei

21.Század Kiadó, KULT Könyvek. Igen, tudom, ez már a sokadig olyan blogbejegyzés, ami a sorozatról szól. Vagyis ez most nem igazán fedi a valóságot, mert ezúttal nem a 21.század világirodalmi remekeiről, hanem a 20.századéról szeretnék beszélni. A 20.század világirodalmi remekei. 

A kiadó ezen, KULTxx elnevezésű sorozata egyelőre három kötetet tartalmaz.  

Peter Benchley neve nem tudom kinek ismerős elsőre. Viszont, ha azt mondom, Cápa, akkor mindenkinek beugrik a kultikus Spielberg film. Nos, az előbb említett szerző alkotta meg az ismert cápát 1974-ben. A regénynek egészen jó volt abban az időben a fogadtatása, 44 hétig sikerlistás volt. Ennél is nagyobb sikert hozott számára az 1975-ben bemutatott mozifilm. Szerintem egy tucat alkalommal láttam már, és úgy érzem bármikor meg tudnám nézni újra. Nem tudom mennyit tudna hozzá tenni az élményhez, ha elolvasnám. Azt hiszem, teszek egy próbát.  

Cápa 

A Long Island-i nyaralóhely partjainál emberevő cápa tűnik fel. Tart a szezon, az első halálesetet még valahogy sikerül eltussolni, de amint szaporodnak a támadások, nyilvánvalóvá válik, hogy a gyilkos hallal meg kell küzdeni. Hamarosan kiderül, hogy Martin Brody rendőrtisztnek nem a fenevad az egyetlen ellensége… 

Michael Ondaatje kanadai író, 1943-ban született Sri Lankán, jelenleg Torontóban él feleségével. Legismertebb műve Az angol beteg. 2018-ban elnyerte a Golden Man Booker díjat és egy kilenc Oscar-díjat elnyert filmadaptáció készült belőle. A filmet rengetegen ismerik, de sajnos  nagyon kevesen tudják hogy könyv alapján készült. És ugye tudjuk mindannyian, a könyv mindig sokkal jobb, mint a film. 

Az angol beteg 

Ondaatje regénye négy szerencsétlen ember sorsát követi végig, amelyek a második világháború végén egy elhagyatott olasz villában keresztezik egymást. Hanát a teljes kimerültségbe hajszolta a rengeteg haláleset és most kényszeresen ápolja az utolsó túlélőt. Caravaggio tolvaj volt – a felismerhetetlenségig összeroncsolódott mindkét keze, így aztán munkaeszköz nélkül maradt. Kip, az indiai tűzszerész a környéken elrejtett aknák és robbanószerkezetek után kutat. A negyedik pedig nem más, mint az angol beteg, akinek a nevét sem ismerik. Az összeégett férfi jelenléte rejtély és provokáció a másik három számára. Izzó villanásokként ragyogják be a könyvet a férfi emlékei, amelyekből kirajzolódnak szenvedései, megmenekülése és az árulás, amelyben része volt. 

A végére pedig egy megosztó szerzőt hagytam. Knut Hamsun, eredeti nevén Knut Pedersen 1859-ben, Norvégiában született. Fiatal gyermekkorától dolgozott cipészinasként, kereskedőinasként, de később útépítő munkás, kőműves és segédtanító is volt. Már kamaszkorában jelentek meg cikkei. Ezután vette fel a Hamsun nevet a túl átlagos Pedersen helyett. Néhány évet Amerikában töltött: utazott, kifutófiúként és villamoskalauzként dolgozott. Hamar megtanulta az angol nyelvet; ezután angol nyelvű újságokban is megjelentek cikkei, néha novellái a szegény emberek életéről. Az irodalmi áttörést Éhség (1890) és különösen a Pán (1894) című regényei hozták meg; előbbit a norvég irodalom első valódi modern regényeként tartják számon. 1920-ban irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki, „monumentális művéért, Áldott anyaföld c. regényéért” Megítélése vitatott, megosztó. Náci szimpatizánsként tekintenek rá. Éhség című könyvéről itt írtam.

Pán 

A fiatal Glahn hadnagy Észak-Norvégiába kerül, ezen a vad, elsöprő erejű tájon készíti feljegyzéseit. Álom és ébrenlét határán, a természet változásait tükrözve bomlik ki a szemünk előtt egy viharos szerelmi háromszög története. A civilizáció romlottsága áll a természeti szépséggel szemben, egy önfeláldozó, tiszta nő és egy rejtélyes, kiismerhetetlen fiatal lány kettőse forgatja fel Glahn hadnagy látszólag egyszerű életét. Legyőzheti-e a józan megfontolás és a tisztaság iránti vágy az elemi érzelmeket? Ellenállhat-e bárki a sors akaratának? Hamsun kisregénye nemcsak saját korához szól, a mai olvasó ugyanazokkal a dilemmákkal szembesül: civilizáció vagy természet, tisztaság vagy szenvedély? 

A 20.század világirodalmi remekei sorozat köteteit ide kattintva tudod megrendelni.