Anand Dilvar: Rab – Testbe zárt lélek – Az önismeret útján

Régebben sokkal több ezoterikus, pszichológiai témájú könyvet olvastam. Egy ideje kerülöm őket, esetleg havonta egyet olvasok csak, mert nem érezem azt, újat tudnának mondani. Viszont, ha a gondolataim nagyon szerteágaznak, sok kérdésem van, esetleg tanácstalan vagyok, akkor a könyvekhez fordulok. Rájöttem, jó dolog az ismétlés, a megerősítés. A Bluemoon Kiadónál megjelent George Saunders, Lincoln és a bardoról és a Víz érintéséről már olvashattatok. Most pedig egy újabb könyvet ajánlok a kiadó gondozásából. Anand Dilvar: Rab – Testbe zárt lélek – Az önismeret útján.

“Egyes-egyedül te döntesz arról, hogy milyen gondolatokat engedsz felbukkanni a fejedben, és miként reagálsz egy bizonyos élethelyzetre.”  

A regényben azokról a félelmekről, vélt problémákról és leggyakoribb önpusztító tényezőkről és gondolatokról olvashatunk, melyek meggátolnak minket abban, hogy megleljük szabadságunkat és boldogságunkat. A történet főhőse kómában fekszik egy kórházban, ám hall, lát és érzékel mindent maga körül – családjának tagjait, jó és rossz embereket, segítő és ártó szándékokat. Fizikai tehetetlensége látszólag nem enged neki válaszutat. Szellemi vezetője segítségével végiggondolja, újraéli életének jelentős eseményeit, kapcsolatait a szüleivel, testvéreivel és barátnőjével, a kábítószerekhez való viszonyát, a saját hozzáállását, és meglepve tapasztalja, hogy aki „börtönbe zárta” őt, az végül saját maga volt.

Milyen küzdelmek árán, milyen pozitív gondolatokkal és hozzáállással lehet kiszabadulni ebből a magunknak állított börtönből? Melyek az életünk valódi értékei? Mi az, amit el kell engedni, és miért kell kiállni? Ezekre a kérdésekre keresi a választ ez az irodalmi szépséget árasztó, ám a humort sem nélkülöző mű.  

Előzetesen teljesen másra számítottam. Erősen ezoterikus, elvont könyvre gondoltam. Olyanra, amely rejtett és mély bölcsességekkel igyekszik utat mutatni. Persze nem mond el mindent konkrétan, hanem körbejárja a válaszokat. Vártam az univerzumra, csillagokra vagy valami bölcs öreg tanítóra.  

Ellenben egy egyszerű, minden sallangtól és cicomától mentes történetet olvastam. Persze számos nagy gondolatot osztott meg a szerző, de ezek amolyan alapigazságok, észrevételek, amiknek természetesnek kellene  lennie.

Ideális önfejlesztő, önismereti könyv. Ha most kezdünk a témával foglalkozni, akkor azért, ha már rutinosan mozgunk a pszichológiában akkor pedig hasznos ismétlést nyújthat. Nagyon jó lenne, ha sok helyre eljutna a kötet, mert valóban tud segíteni. Nem egyszeri olvasásra való. Időnként, ha elakadunk, demotiváltakká válunk, akkor csak kinyitjuk és olvassuk.

Plusz jó pont, hogy a kötet egyszerre tartalmazza a magyar, illetve az angol kiadást.

“Ne tekintsd magától értetődőnek, hogy élsz! Ne tedd szokásoddá, hogy reggelente unottan, rosszkedvűen vagy épp aggodalmaktól gyötörten kászálódsz ki az ágyból! Nyisd ki a szemed, és adj hálát a csodáért, hogy látod a világot! Adj hálát azért, hogy hallod a madarak csicsergését és a gyermekek kacagását! Szorítsd a kezed a mellkasodra, és érezd erős szívverésedet, amely ezt dobolja: „Most élsz, most élsz, most élsz!” 

A szerző, születési nevén Francisco Ángel, Gestalt-terapeuta és motivációs előadó, aki több mint 30 könyvet írt már az önismereti fejlődésről. A Rab című könyve Mexikó egyik legnagyobb bestsellere. Anand Dilvar fáradhatatlan kereső és szenvedélyes utazó, aki ezt a nevet – mely annyit tesz, „Szívbéli boldogság” – 2003-ban kapta, amikor Osho indiai meditációs központjába utazott tanulni.  

Mi az a Gestalt-terápia? 

Gestalt-terápia valóban pszichológiai módszer, de nem szigorúan véve klinikai gyógyító eljárás. Bár lelki, kapcsolati, magatartásbeli problémákat segít orvosolni, azt nem a hagyományos gyógyítás értelmében teszi. Ugyanis, míg az orvos, vagy klinikai pszichológus betegségként viszonyul ezekhez a problémákhoz (amiket diagnosztizálni, majd meggyógyítani kell), a Gestalt terápia másként jár el. 

A problémákra nem betegségként tekint, hanem rendszer-zavarként. Úgy gondolkodik, hogy az ember a környezetével és a saját testi-lelki folyamataival közös egységet képező rendszer, amely önmagát működteti. Ha probléma van, – a rendszer működésében zavar támad – ezt magának a személynek kell megoldania. A terapeuta csupán segít láttatni a zavar, az elakadás pontjait, és segít „szerszámot” találni a zavar elhárításához. (Forrás:gestalt.hu)

A könyv sokszor szerepel akcióban, itt rendelhető és ellenőrizhető.play yo

2 gondolatokat “Anand Dilvar: Rab – Testbe zárt lélek – Az önismeret útján

A hozzászólások lezárva.