Barabási Albert-László: A képlet – A siker egyetemes törvényei

Barabási Albert-László neve nem volt ismeretlen számomra. Könyveit már forgattam a kezemben, de eléggé távol állt a tartalma tőlem. A hálózatkutatásról való olvasást inkább meghagyom másnak. Viszont pár hete új könyve jelent meg a Libri Kiadó gondozásában, amiről azt hallottam, az átlagember számára is izgalmas olvasmány lehet. Barabási Albert-László: A képlet – A siker egyetemes törvényei. 

MI VÉGEZTÜK EL A MUNKA OROSZLÁNRÉSZÉT, MÉGIS MÁS KAPTA A DICSÉRETET. REMEKÜL JÁTSZOTTUNK A MECCSEN, DE MINTHA EZT RAJTUNK KÍVÜL SENKI NEM VETTE VOLNA ÉSZRE. FANTASZTIKUS ÖTLETTEL ÁLLTUNK ELŐ A MUNKAHELYÜNKÖN, MÉGIS VALAKI MÁST LÉPTETTEK ELŐ. MIÉRT?  

Az életben gyakran tapasztaljuk, hogy a kimagasló teljesítmény és a siker nem feltétlenül jár kéz a kézben. Barabási Albert-László, a hálózatok világhírű kutatója legújabb könyvében a tudósokra jellemző kíméletlen logikával tárja fel előttünk a siker kollektív természetét, azaz hogy a siker valójában annak függvénye, hogy mit gondolnak rólunk a többiek, és hogyan reagálnak a cselekedeteinkre.  

Mi a siker? Nagyon sokat gondolkoztam ezen. Tulajdonképpen mindenkinek mást jelent. Valakinek egy jól sikerült vizsga, valakinek a hőn áhított leadott kg-k, vagy egy maraton lefutása a siker. Persze előfordul, hogy valaki ennél kisebb, mások számára jelentéktelennek tűnő dolgokat tekint annak. Illetve olyan is előfordul, nagyban mérik a sikert. Álomház, álom autó, vastag pénztárca. 

A könyv is többféle megközelítésből említi a siker képletét. Minden területen eltérő vonatkozásban hoz példát a szerző. Legyen szó sportolóról, festőről, vagy a tudomány valamely képviselőjéről. Érdekes, a matematika mennyi mindenre használható, általa mennyire lehet levonni jövőre vonatkozó következtetéseket. Mi több, több évnyi adathalmaz között lavírozva meg lehet találni a siker képletet. 

Ami egyszerűnek is tűnik, csak egyszer jussunk el oda. Éljük át az elképzelt sikerélményt. Az első alkalom után már könnyebben haladhatunk előre. A siker sikert vonz. Persze szükséges a kitartás, a teljesítmény, szorgalom, milyen kapcsolatrendszerrel rendelkezünk, és jókor jó helyen kell lenni, jó döntéseket meghozva.  

„A siker soha nem rólad szól, de még csak nem is a teljesítményedről.
A siker rólunk szól, és arról, hogy mi hogyan látjuk a teljesítményedet.”

A képlet esetében kétféle olvasó jutott eszembe. Az egyik, aki a tudományos könyvek felé intenzívebb érdeklődést mutat, számos hasonló kutatást, cikket, könyvet olvasott már. És van a laikus olvasó. Ide sorolom magamat is. Viszonylag kevesebb, vagy inkább minimális jártassággal bírok a tudományos könyvek és tudományos értekezések terén. Abszolút laikusként forgattam az oldalakat. Végül azt kellett tapasztalnom, hogy nem is annyira száraz, tudományos az írás. Szórakoztató, hétköznapi és könnyed. Rugalmasan lehet vele haladni. Oké, persze előfordul pár szakmai kifejezés, de ennek pár perc utána olvasni. A személyes hangvétel, ismert példák fokozták azt az érzetet, ez a könyv nekem való. Nem önsegítő, megmondom mit tegyél típusú írás. Ha valaki nagy bölcsességeket és univerzumos titkot vár, az csalódni fog.  

A képlet tíz törvényt tartalmazó, iránymutató kötet. Pusztán az elolvasástól még nem leszünk sikeresek, de dolgozhatunk rajta, tanulhatunk belőle. Rajtunk múlik minden, mit kezdünk az olvasottakkal.

A kötet itt rendelhető.

2 gondolatokat “Barabási Albert-László: A képlet – A siker egyetemes törvényei

A hozzászólások lezárva.