Bret Easton Ellis: Amerikai psycho

Nemrég jelent meg újra Bret Easton Ellis legismertebb műve, az Amerikai psycho. Én anno a filmet láttam, az elég hatásos volt. Christian Bale zseniális alakítást nyújtott. A napokban mikor utánanéztem a filmnek, döbbenten tapasztaltam, 22 évvel ezelőtt készült. Semmit nem veszített az értékéből, vagy ha úgy nézzük, a hírnevéből. 

Zűrös könyvmegjelenés 

Bret Easton Ellis mindössze huszonhat éves volt, amikor megírta minden idők egyik legradikálisabb amerikai nagyregényét, melyet már a kezdetektől fogva szélsőséges reakciók kísértek. Eredeti kiadója a már kifizetett jelentős előlegek ellenére is inkább visszakozott az Amerikai psycho publikálásától, a regény 1991-es megjelenését követően pedig egyes kritikusai nyilvánosan követelték a regény betiltását, a szerző több halálos fenyegetést is kapott. 

Patrick Bateman, az Amerikai psycho gazdag, fiatal és jóképű főszereplője a Wall Street-i yuppie-k gondtalan aranyéletét éli a 80-as évek végének Manhattanjében. Mindennapjainak elmaradhatatlan kellékei az elegáns ruhák és márkás luxuscikkek, a méregdrága éttermek és egzotikus ételköltemények – ám e ragyogó felszín mögött perverz vágyak és pusztító ösztönök rejlenek. Bateman valójában ugyanis pszichopata sorozatgyilkos, aki a személyisége helyén tátongó hiányt újabb és újabb orgiákkal, valamint egyre rafináltabb kínzásokkal és mészárlásokkal igyekszik kitölteni. Ám a kényszeres testi-lelki szadizmusból nem látszik kiút, Bateman egymás után hág át minden elképzelhető erkölcsi határt, még akkor is, amikor egy magánnyomozó felbukkanásával már a lebukás veszélye fenyegeti… 

2022-ben, amikor mindenhonnan ömlik ránk az erőszak, a brutalitás, nem feltétlen szeretne az olvasó erről olvasni. A kötet képi világa annyira erős, bizony előfordulhat, meg kell állni és pihentetni kell az élményt. Ilyenkor én azon gondolkodtam, hol vagyok én szereplőhöz képest. Azon agyaltam folyamatosan, mi hozza ki belőle az állatot, nekem mi kellene ahhoz, ide jussak? Kósza gondolatok csupán szerencsére, mert Bateman világa távol áll tőlem, de törekedtem a megértésre. 

Aztán ott a kérdés, vajon mennyire ismerjük a másik, hozzánk közelálló embert? A rossz, az elfojtott düh ott lappang vajon a közeli barátunkban? Felvenni egy álarcot a külvilág felé, otthon a négy fal közt pedig kitörni? Rejtett agressziót mennyi ideig lehet elrejteni? 

Tekinthetjük a regényt társadalmi kritikának is. Az élvezetek hajszolása, az anyagi javak előtérbe helyezése, majd vele együtt mások lenézése súlyos probléma napjainkban is. Mindenki egyenlő, de vannak persze egyenlőbbek. A felsőbbrendűségnek viszont ára van. 

Mindent összevetve: szarul érzem magam, de jól nézek ki. 

Összeségét tekintve az Amerikai psycho nagyon jó, nagyon erős írás, hiszen hatással van az olvasójára. Olyan kötet, amit meg kell ismerni minden könyvszerető embernek. Még annak ellenére is, hogy a végén nincs feloldozás, nincs remény, csak a sötét lehangoltság marad emlékül.  

Az új kiadás a Helikon Kiadó gondozásában jelent meg. Ide kattintva tudod megrendelni.