Két különleges világ, két különleges élet, két könyv

Életrajz, dokumentumregény, képes album. Nem regények, mégis legalább olyan szórakoztatóak tudnak lenni. Megismerni egy másik világot, egy életet, azontúl hogy izgalmas, motiváló is tud lenni. Két különleges világ, két különleges élet, két könyv. 

A HVG Könyvek mindig változatos témájú műveket jelentet meg. Többnyire pszichológia és üzleti, marketing jellegű köteteiről ismertek. Azonban az életrajzi vonal is erősen jelen van. Elég csak három sikerkönyvüket megemlítenem az elmúlt pár évből. Elon Musk, Steve Jobs, Michelle Obama. Pár hónapja két remek könyvük is napvilágot látott.  

Danny Fingeroth: A hihetetlen Stan Lee 

Stan Lee minden idők leghíresebb és legsikeresebb amerikai képregényalkotója volt, fantasztikus karrierjét azonban konfliktusok és ellentmondások jellemezték. Tényleg ő lett volna a legkreatívabb elme? Vagy csak szerencsés és nem különösebben tehetséges potyautas volt, aki ahhoz értett, hogy jól helyezkedjen és lenyúlja mások ötleteit? Vagy valami egészen másról szólna a történet? 

 Danny Fingeroth a Marvel Comics írójaként és szerkesztőjeként több mint 40 éven át dolgozott közvetlen munkatársaként, így valódi bennfentesnek számít. Egyedülálló könyvéből nemcsak Stan Leet, a képregényalkotót, porondmestert, üzletembert, kreatív szellemet, médiasztárt és látnokot ismerhetjük meg, hanem a Marvel és a szuperhősök eredettörténetét is. 

Már hiányzott egy részletes és átfogó életrajz Stan Lee életéről. Fingeroth kötete igy nagy hiányt tölt be. És már csak azért is fontos kiadvány, mert megmutatja, hogy nem csak kizárólag Lee érdeme a Marvel képregények elterjedése és sikere. Az életrajz interjúkat, színfalak mögötti, eddig nem ismert történeteket, háttérinformációkat tartalmaz a Marvel Comics-ról, Stan által létrehozott karakterekről és életéről, gyermekkorától egészen a haláláig. Nem vagyok nagy képregényrajongó és csak a Marvel filmeket láttam, de így is élmény volt olvasni. Mintha egy régi baráttal üldögéltünk volna, és csak beszélgettünk, meséltünk volna.  

Czank Lívia: Szép, zárt világ – Az első balettlépésektől a színpadig

Czank Lívia, újságíró, író, fotóművész egy teljes tanévet töltött a Magyar Táncművészeti Egyetem balettnövendékeivel, részt vett az év összes fontos eseményén, beszélgetett a hallgatókkal, mesterekkel és az egyetemi dolgozókkal. Vallomásaikból körvonalazódnak cselekvéseik mozgatórugói, nehézségeikről és örömeikről egyaránt képet kapunk. Különleges képességű, „kiválasztott” gyerekeket ismerünk meg, akik alázatosak, maximalisták, összetartóak és rendkívül önállóak. Az izgalmas beszámolókat, a szerző művészi szépségű fotói egészítik ki, amelyek bepillantást engednek e szép, zárt, rengeteg buktatóval teli, sokak számára eddig ismeretlen világba. 

Az ismeretlen világ teljesen elvarázsolt. Olvasás során rengeteg hűha érzésem volt. Kívülállóként sose gondoltam volna, hogy a balett világa ennyire kemény, megpróbáltatásokkal teli. A lényegre törő szövegek és a képi világ kettőse egy olyan olvasási élményt nyújt, ami által az ismeretlen világ tökéletesen megelevenedik az olvasó előtt. Czank Lívia minőségi munkát tett az asztalra. És annak ellenére, hogy egy zárt, keveseket érintő témával foglalkozik, üdítő újdonság olvasni. Mondom ezt úgy, hogy tulajdonképpen semmit nem tudok a balettről, nem láttam egy darabot se. És lám, mégis le tudott nyűgözni. Kell több egy jó könyvhöz?

A könyvekről bővebben a címre kattintva olvashattok.