Könyvek a tányéron: Vegán életmód és új ízek felfedezése

Az idei év egyik új, önként vállalt kihívásom, a sportolás. Legyen szó futásról, úszásról vagy egyéb testedzésről. Több hónap után szerencsére eljutottam arra a szintre, azt érzem, nem tudok meglenni a napi mozgás nélkül. Emellé természetesen igyekeztem a táplálkozásra is kellően odafigyelni. A sors furcsa játéka, hogy a szervezetem is olyan jelzéseket adott, ami sokkal több odafigyelést és megfontoltságot igényelt számomra. Jó pár, különböző ételintoleranciával találtam magam szembe.  

A figyelmem a vegán étkezés felé fordult. Sokszor gondolkodtam már ezen, de mindig úgy voltam vele, esélytelen az egész. Nem tudok meglenni hús, tejtermék, vagy éppen tojás nélkül. Szeretek enni, bevallom. Szeretem a különleges és laktató ételeket. Az, hogy kizárólag növényi étrenddel tartani tudom a változatosságot, rettentő távolinak tűnt. Mégis, bizonyos szinten rákényszerültem a tanulásra, a főzési tudományom fejlesztésére. Szokásomhoz híven természetesen a könyveket hívtam segítségül.  

Az első kötet, amit a kezembe vettem, Dr.Iller Barbara Növényi étrend a teljes életért volt. A szerző megismerteti velünk a növényi étrend fogalmát. Bemutatja a különböző tápanyagokat, azok szervezetre gyakorolt hatásait. Érintve napjaink leggyakoribb megbetegedéseit is, melyek összefüggésbe hozhatók a táplálkozással. Természetesen a végén a receptek se maradhatnak el. A kötet stílusa olvasmányos, érdekes. Laikusként és kezdőként nagy segítségemre volt, hogy kellően képbe kerüljek. (Maximum egyetlen zavaró tényező volt, hogy a különböző hivatkozások nem a kötet végén, hanem a fejezetek végén kerültek elhelyezésre.) Kötetről bővebben itt olvashatsz. 

Rendben, a növényi étrend szuper és jó lehet. De mi van akkor, ha valami állati eredetű ételre vágyunk, vagy legalább hasonló ízekben gondolkodunk? Erre a Vegán helyettesítők című kötet volt a segítségemre. Miközben olvastam, megszámolni nem tudom hány alkalommal húztam fel a szemöldökömet az olvasottak miatt. Persze, jó értelembe véve. Olyan alternatívákat ismertem meg a tojás, tej, tejszín helyett amire nem is gondoltam volna. Folyamatosan az járt a fejembe, mennyire szuper, hogy tulajdonképpen minden korábbi félelmemre van megoldás. Egyszerűen le voltam nyűgözve. Kezdtem kihívásként tekinteni az életmódváltásra. Kötetről bővebben itt olvashatsz.  

Harmadik kötet, amit szeretnék ajánlani, nem olyan régen jelent meg. Ez, ahogy az előbbi kettő is a Bioenergetic Kiadó gondozásában került kiadásra. Lénárt Gitta a vegán életmód talán legismertebb hazai képviselője. Több nagy sikerű könyvet írt már a témában. A legújabb, a Vegán kencekönyv. Személy szerint nagyon szeretem a különböző krémeket, szószokat, legyen akár édes vagy sós. Az elkészítésük viszonylag gyors és egyszerű. Csak jól kell párosítani a hozzávalókat. A kötetben számos zöldséges, gyümölcsös és különböző magokból készült finomság található. Megint csak azt tudom mondani, kezdőként teljesen érthető volt minden. Nagyon jól le van írva mit, hogyan kell csinálni. Sőt sok esetben egy-egy recept esetén plusz opciókat bemutat a szerző. A kötetről bővebben itt olvashatsz.

Az étkezési szokások megváltoztatása soha nem könnyű feladat, de ez a kihívás lehetőséget ad az önkifejezésre és a személyes fejlődésre. Az idei év során tett sportolással kapcsolatos lépések, a vegán étrend felé való elmozdulás és az új receptek kipróbálása mind arra emlékeztetnek, hogy az élet mindig tartogat új lehetőségeket és felfedezéseket. Segíthet abban, hogy jobban megismerjük önmagunkat és a környezetünket. Remélem a változás egyben kreatívabb örömforrás is lesz.  

2 gondolatokat “Könyvek a tányéron: Vegán életmód és új ízek felfedezése

A hozzászólások lezárva.