Magyar mesék lázadó lányoknak – 25 nő története

Tavalyi év egyik legsikeresebb gyerekkönyve a Móra Könyvkiadó, Esti mesék lázadó lányoknak című kötete volt. Különleges és egyedi kiadás hamar a sikerlistákra került. Idén a kiadó újabb meséket hozott az olvasóknak. Magyar mesék lázadó lányoknak – 25 nő története. 

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy lány. Nem is egy – huszonöt. Némelyikük most is közöttünk él. Lányok, nők, asszonyok, akik nem mindennapi nehézségeken lettek úrrá, és sokszor képtelenül merésznek tűnő célokat értek el. Akik hittek magukban, és így voltak képesek másokért dolgozni akkor is, ha a környezetük megpróbálta erről lebeszélni őket. Akik elavult szokásjogon, egyéni és történelmi tragédiákon, betegségen, szorongáson felülemelkedve végezték el választott feladatukat, és mutatnak ezzel példát nekünk, olvasóknak, lányoknak és fiúknak, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A hősnők egy része Magyarországon született, mások később költöztek ide, sokan évekig külföldön éltek. Sokszínű válogatás, de egy valami közös bennük. Az elszántság, amellyel mindig célba értek.

Három szempontból is tudom értékelni a könyvet. Az elsődleges, legfontosabb téma természetesen a benne szereplő nők. Megvallom őszintén, hiányos tudásom okán, jó pár, a kötetben szereplő nőről nem is hallottam még. Viszont olvasva a történetüket, elmerültem a Google világában és bővebben utánuk olvastam. Tényleg mindannyian rendkívüliek voltak, sokuknak pedig hihetetlen izgalmas élete volt. A teljesség igénye nélkül most már tudom ki volt Molnár Mária, Pécsi Eszter, Brunszvik Teréz, Hugonnai Vilma vagy Czinka Panna. Ata Kandó pedig egyenesen elvarázsolt.  

Másodsorban azért is érdekes a könyv, mert hat különleges szerzőnőnek a stílusát ismerhettem meg benne. Köztük olyat, akitől már jó ideje tervezem olvasni. A hat szerző: Kiss Judit Ágnes, Mesterházi Mónika, Miklya Luzsányi Mónika, Molnár Krisztina Rita, Szabó T. Anna, Tóth Krisztina. A kötet végén az ő bemutatkozójuk is ötletes. Tulajdonképpen velük együtt már 31 különleges nőt ismerhetünk meg.  

Végezetül pedig zseniálisak voltak az illusztrációk. A grafikusok remek munkát végeztek. Volt, akinek egyből felismertem jellegzetes stílusjegyeit, például Schall Eszter és Szegedi Katalin esetében.  

Mindent egybevetve szuper könyv lett a Magyar mesék lázadó lányoknak. Tanulságos, inspiráló, felemelő és szórakoztató. A legfontosabb mondanivaló pedig az, a nők igenis ki tudnak emelkedni. Ők is tudnak olyat alkotni, amin a világ csak ámul. Erősek, céltudatosak. Örülök, hogy megismerhettem őket. Remélem lesz még folytatás. Ami még biztos, nálam bekerült 2018 legjobb könyvei közé.  

Móra Könyvkiadó, 2018 

5 gondolatokat “Magyar mesék lázadó lányoknak – 25 nő története

A hozzászólások lezárva.