Davenport család – Bátraké a szerencse

Megjelenés előtt olvasni valamit mindig rettentő izgalmas kihívás számomra. Egyrészt örülök, hogy a kiadók bizalmat szavaznak irányomba. Másrészről fejleszti a kitartásomat, hiszen az előolvasások többnyire elektronikus olvasások, amivel még mindig hadilábon állok. A következő könyv több szempontból is újdonságként hatott. Nem olvastam még a Menő Könyvektől, illetve a könyv műfaja eléggé távol áll tőlem. Romantikus történelmi fikció a Bridgerton és az Emily Párizsban rajongóinak! Ez a Davenport család. 

A Davenport család azon kevés fekete családok egyike, akik tetemes vagyonnal rendelkeztek a 20.század elején, Amerikában. A korábbi rabszolga családfő a felszabadulását követően alapozta meg vagyonukat, vállalatuk kiemelten sikeres. Mindez azonban csak mellékes. A regény négy fiatal lány története. Olivia, a legidősebb Davenport lány, akinek a feladata szimplán annyi, férjhez kell mennie. Ám egy váratlan találkozás mindent felborít. Ott van a lázadó Helen, a család fiatalabb tagja. Nem érdekli az etikett, a társasági élet, a szabályok. Az autók, azok szerelése annál jobban foglalkoztatja. Megismerhetjük a lányok szolgálóját, Amy-Roset, aki igyekszik kitörni a neki rendelt szerepből, szeretné az életet megváltoztatni. Végül Olivia legjobb barátnőjét, Rubyt is megismerhetjük, akinek a vállán a lehető legtöbb nyomás van.  

Tele volt várakozással. Eljött a báli ruhák és a pezsgő időszaka. Most, hogy Oliviát bevezették a társaságba, elérkezett az ideje, hogy férjet találjon magának. Készen állt. Kész volt beteljesíteni kötelességét, és büszkévé tenni a szüleit, ahogy mindig is tette.  

A történelem és a romantika tökéletes egyvelege a regény, ahol mindenből kapunk egy keveset, ugyanakkor a szerző meghagyja, hogy saját magunk is kiszínezzük kissé a történetet. Hogyan döntenénk mi adott esetben? Kinek a bőrébe bújnánk szívesen? Az ész és a szív küzdelme kalandos, humoros pillanatokat eredményez, így az olvasó egy percig sem unatkozik. A karakterek sokszínűsége okán bárki könnyen tud azonosulni bármelyik szereplővel. Ez a beleélés fejlesztheti az eredeti célcsoport, az ifjúsági olvasók empátiáját, felkeltheti az érdeklődésüket a komolyabb történelmi regények felé. Mindezek mellett a családi összetartás is terítékre kerül.  

A színesbőrűekről szóló regények általában kitérnek a szereplők identitására, élményeire. Sajnos elég gyakori aspektus, hogy a rasszizmus, az előítéletek kerülnek előtérbe. Mindezek mellett számos dolgot tanulhatunk a társadalmuk történetéről, a kulturális életük alakulásáról, annak fontosságáról. Korábban már több alkalommal írtam és beszéltem róla, a könyvek empátiára, nyitottságra tanítanak. Általuk leküzdhetjük a sztereotípiákat. Ez a kötet remek példa arra, lássuk, miként működtek régebben a dolgok, milyen nehézségekkel kellett a szereplőknek, a családnak szembenéznie. 

Kifejezetten tetszett és üdítő volt négy szereplő szemszögéből olvasni a történetet. Nem volt kilengés, nem billent túlsúlyba egyik oldal sem. Valljuk be, a több szemszögből íródott regények esetén nagy a kockázat abban a tekintetben, hogy teljesen kizökkenti az olvasót a váltakozás. Itt mindenkinek döntést kell hoznia, még akkor is, ha azok a döntések egy életre kihatnak. Örülök, hogy a szerző erős karakterekkel vitte a történetet és nem a lagymatag, oldalakon keresztüli hezitálást választotta. Az összes szereplőt megkedveltem, közel kerültek hozzám.

Számomra az idei év egyik kellemes meglepetése volt a Davenport család. Megkaptam azt az élményt, amit egy könyvtől elvárok. Kapcsolja ki körülöttem a világ zaját, szórakoztasson, majd a végén hagyja, hogy sokáig gondolkozzak a tanulságokon. Első könyves szerző, mégis azt tudom mondani, tökéletes. Erős debütálás.

A kötet ide kattintva rendelhető.

Egy gondolat a “Davenport család – Bátraké a szerencse

A hozzászólások lezárva.