Minden, ami klasszikus – minden, ami kortárs

Minden, ami klasszikus – minden, ami kortárs. Így szól az Európa Kiadó új irodalmi sorozatának, a Kapszula Könyvtárnak a szlogenje. Egy új irodalmi sorozat, ami minden könyvmoly polcán ott kell legyen.  

Legyen magyar vagy külföldi, nő vagy férfi a szerző, komoly vagy vidám a téma, az Európa Kapszula Könyvtár izgalmas és különleges olvasmányai között mindez könnyen megtalálható. Irodalmi ínyencségek széles és színes választéka, ami ráadásul a könyvespolcodon is jól mutat! 

Az Európa Kapszula Könyvtár nem a jól megszokott, de rosszul értett „kötelezőket” kínálja könyvespolcunk alapvetéseinek. Sokkal inkább a nyelvileg és gondolatilag szintúgy izgalmas és szórakoztató, a világról szellemesen és figyelemre méltóan nyilatkozó, lebilincselő olvasmányokat, amelyek a világ tőlünk távol eső részein is kivívták az olvasók elismerését. Nemegyszer pedig olyan irodalmi kincseket mutat fel, amelyek a maguk idejében milliókat ajándékoztak meg az olvasás élményével. 

Könyvmolyként kifejezetten tetszik az, hogy modern, új és régi címek egyaránt megjelennek a sorozatban. Olyan szerzők kerültek előtérbe, akikről nem is hallottam még. Pl: Kádár Erzsébet. Ez a fajta változatosság hozzásegítheti az olvasót látóköre szélesítéséhez, megismerteti az irodalom színességét. Ebben a bejegyzésben három könyvet emelnék ki, de a végén találtok egy linket a sorozat további köteteihez.  

Hatice Meryem: Hogyan fogjunk hozzá egy nő meggyilkolásához?

A Hogyan fogjunk hozzá egy nő meggyilkolásához? szokatlan szerkezetben, általános alanyt és kopogóan csupasz mondatokat használva rajzolja meg a gyilkos portréját: férfi, fiatal, öreg, nős, nőtlen, városi, falusi, sikeres, munkanélküli, tanult, tanulatlan, ismerős, ismeretlen. 

Ray Bradbury: Gonosz lélek közeleg

Jim és Will kiskamaszok, akik nagyon szeretnének már felnőni. Egy nap vándorcirkusz érkezik a városukba, szörnyszülöttekkel és fantasztikus mutatványokkal, a fiúk azonban kilesik a nagy titkot a cirkusz körhintájáról. Az ördögi Tetovált Ember és társulata a nyomukba ered. Miközben Jim és Will a legijesztőbb rémálmaikkal küzdenek meg, rádöbbennek, hogy a gyermekkorból a félelmeiken át vezet ki az út. 
 
A Gonosz lélek közeleg hamisítatlan amerikai álom, költői regény a felnőtté válásról a gyermeki fantázia felől közelítve. Bradbury egyik leghíresebb és legnépszerűbb műve hosszú idő után most jelenik meg újra magyarul. 

Kádár Erzsébet: Az utolsó őzbak 

Kádár Erzsébetet (1901–1946) Kegyetlenség című novellája után a „kegyetlenség írójának” szokták nevezni. Igaz, hogy sebekbe váj és tárgyilagosan, noha empatikusan mutat be nehéz női sorsokat vagy tönkrement életeket – ám mindezt mégis árnyalni kell. 

Nem ő volt ugyanis kegyetlen, hanem a világ, amelyben a novellái íródtak: a huszadik század első felének Magyarországa, amelyet traumák sorozata ért az első világháborútól kezdve Trianonon át a vészkorszakig. 
 
Kádár Erzsébet biztos írói tudással mutatta meg, hogy miként élte meg ezt a fél évszázadot egy nő. Noha kevés novellából álló irodalmi életműve önéletrajzi ihletésű, nemcsak a maga sorsát írta meg, de az anyai generációét is és a szegénységbe süllyedt úriasszonyokét, az egyedülálló nőkét és a cselédlányokét, sőt még a művészként boldogulni próbáló nőkét is. Magányos, érzelmileg kirabolt, önfeladó asszonyok: Kádár Erzsébet, a végtelenül fájdalmas sorsú író hősei. 
 
A karcsú kötetnyi novella – mely az eddigi legteljesebb válogatás – mégis gazdagabbá tesz: nem sok olyan író van a magyar irodalomban, akinél ilyen pontosan artikulálódik a világ női olvasata – s ily módon aki a jelenkori világirodalmi folyamatok felől nézve ennyire aktuális. 

Minden, ami klasszikus – minden, ami kortárs. A sorozat további részeiről itt olvashatsz bővebben. Illetve ide kattintva tudsz is rendelni.