Mit játsszunk? Inspiráció és tudás a modern társasjátékok birodalmából

Pár éve fedeztem fel és merültem el jobban a társasjátékok világába. Kezdetben olyat kerestem, ami valamilyen regényhez köthető. A Roxforti csata és a Dűne teljesen levett a lábamról. Azóta persze már legalább három tucat játékot sikerült beszereznem. Sőt, amikor ezeket a sorokat írom, újabb három játék landolt a kosaramba.  

Amikor új játék beszerzésén gondolkodom, a Mit játsszunk? blog Youtube csatornájára nézek fel. Elképesztő lelkesedéssel számolnak be az újabb, régebbi játékokról. A szabályismertető videóik sok esetben adtak erőt ahhoz, élvezettel kezdjek el játszani valamelyik játékkal. (Alapesetben elveszek a leírásokban, emiatt pedig a lelkesedésem is sokszor elpárolog.)  

A videók nézése közben sokszor eszembe jutott, hogy lehet ennyi mindent megtanulni? Hogyan válhat a hobbi hivatássá? Gondoltam, nagyon sok mindent kell tanulnom. Meglepetésként ért amikor láttam, a házaspárnak könyve jelenik meg. Mit játsszunk? Inspiráció és tudás a modern társasjátékok birodalmából címmel.  

A könyv rengeteg érdekes és hasznos témát ölel fel. A kötet első részében megismerhetjük a Győri házaspárt, honnan indultak, miként merültek el a játékok világába. Milyen játék típusok és játékosok léteznek? Majd olvashatunk a digitális világ, vagy személyes jelenlétről, alapvető szabályokról, illemről, lehetőségekről. Tényleg azt tudom mondani, A-Z-ig minden megtalálható benne, amit jó tudni a társasjátékokról.  

A kötet annak ellenére, hogy tulajdonképpen egy tudásanyagot hívatott átadni, rendkívül személyes hangvételű lett. Ez adott neki egy olyan pluszt, amiből az olvasó töltekezni tud. Sok ismeretre tettem szert, illetve rávilágított számos tévhitre, amit jómagam is előszeretettel alkalmaztam a játékok során.  

Miért érdemes játszani?  Társasjátékok összekötik az embereket és közösséget teremtenek. Kiváló lehetőséget nyújtanak a szórakozásra és szabadidős tevékenységekre, barátokkal, családdal vagy éppen új emberekkel ismerkedve. Segítenek a problémamegoldásban és a kognitív képességek fejlesztésében. Sok játék olyan stratégiai vagy logikai elemeket tartalmaz, amelyek segítik a játékosokat abban, hogy fejlesszék döntéshozatali és problémamegoldó képességeiket.  

Ha valaki szeret játszani, akkor azért kötelező, mert újabb ismeretre tehet szert. Ha pedig csak szimpla érdeklődő, akkor izgalmas lehetőség a játékok világába vezetni. Az biztos, Győri-Nádai Réka és Győri Zoltán lelkesedése ragadós, szenvedélyük remek példát mutat.  

A kötet ide kattintva rendelhető.