Nehéz témák képekben, könnyedén

Pár éve fedeztem fel újra a képregények világát. Azon belül főleg az olyan képregényeket forgattam és forgatom örömmel, melyek a megszokottnál túlmutatnak és nem csak a szórakoztatás a céljuk, hanem inkább tanítanak vagy felhívják a figyelmet valamilyen problémára. Ilyen volt a Maus, a Persepolis, a Sapiens és az Illegal. Azért is szeretem a képregényeket, mert röviden, mégis tartalmasan tudnak információt átadni. Sokszor nincs időm komplett regényeket, könyveket olvasni. Ilyenkor tudom, egy képregény még belefér. A másik előnye, hogy akik nem szeretnek olvasni vagy nagyon keveset olvasnak – ide lehet érteni a fiatalokat és azokat, akik ódzkodnak a regényektől – azok is bátrabban nyúlnak a képregények felé. A legutóbbi olvasmányaim a Ciceró Könyvstúdiónál megjelent Görcs és Nővérek volt Raine Telgemeier tollából. 

Raina Telgemeier 1977-ben született amerikai karikaturista. Amióta megtanult írni, képregény formátumú naplót vezetett, érzelmeit szavakkal és képekkel illusztrálva. 2010-ben jelent meg első munkája, a Mosoly, mely az azt követő évben elnyerte a képregények Oscar-díjának nevetett Eisner-díjat. Rendre saját tapasztalatait, történeteit veti papírra, melynek célja az átlagos élet és az azzal járó problémák bemutatása.  

Nővérek 

Három hét. Két nővér. Egy autó. Egy igaz történet arról, milyen felnőni… egy hugival. Raina alig várja, hogy kishúga legyen. Ám amikor Amara megszületik, a dolgok nem egészen úgy alakulnak, ahogyan képzelte. Amara cuki, de nyűgös kisbaba, és leginkább egyedül szeret játszani. A kapcsolatuk a későbbiekben sem sokat javul. Később azonban, amikor egy kisöcsi is belép a képbe, és valami elromlik a szüleik között, rájönnek, hogy muszáj valahogy kijönniük egymással. Végül is nővérek. 

A Nővérek a testvérekről és a család dinamikájáról szól. Vajon minden esetben kötelező az igazi testvér kötelék? Mi van akkor, ha mégse találnak egymásra, nem töltenek annyi időt együtt? Más az érdeklődés, más hozzáállás. A kor mennyit befolyásol? Számomra visszaidézte a gyerekkoromat, a testvéremmel töltött időket.  

Görcs 

Raina egyik éjjel szörnyű hasfájásra ébred. Az anyukájának is csikar a hasa, ezért először csak egy vírusra gyanakodnak. Raina visszatér az iskolába, ahol a szokásos jó és rossz dolgok fogadják: barátok és kevésbé barátságos osztálytársak, akik szeretnek undorító dolgokkal viccelni. Raina gyomorpanaszai azonban nem akarnak elmúlni… a tetejébe még az étel, az iskola és a változó barátságok miatt is aggódnia kell. Mi lesz így? 

A kötet nagyon fontos témával foglalkozik. Az izgalom, szorongás, pánik nem csak a felnőtteket, hanem a fiatalokat is érinti. Ezekről beszélni kell. Sokszor a felszín alatt tombolnak az érzelmek és gyerekek esetén ez talán még szélsőségesebb, mint a felnőtteknél. Minden gyereknek és szülőnek a kezébe adnám. 

A két, 8-14 éves korosztálynak szóló könyvet kiválasztotta a Bookline, bekerült Kids elnevezésű programjába, ahol szakemberek segítségével gyűjtenek össze olyan köteteket, melyek kiemelten fontosak lehetnek a legkisebbeknek.  

A két kötetet ide kattintva tudod megrendelni.