Partvonal – Iránytű

Pár napja végignéztem a 2021-es és az idei év eddigi olvasmányaimat. A legszembetűnőbb az volt, már most kétszer annyi pszichológiai könyvet olvastam, mint tavaly. Erre már a blog olvasói közül is felhívták a figyelmem, hogy sok az ilyen ajánló. Tény, idén sokkal nagyobb figyelmet fordítottam az önismeretre, a váratlan helyzetek megoldására, stresszkezelésre. Szerintem ezzel nincs semmi gond. Időnként mindannyiunk életében van olyan pillanat, amikor szüntelenül keressük a válaszokat, hogyan lehetnénk jobb, sikeresebb emberek, miként hagyhatjuk el berögzült rossz szokásait. A különböző pszichológiai könyvek, ha nem is adnak teljes megoldást, legalább képesek irányt mutatni, ami alapján fejlődhetünk.  

A Partvonal Kiadó új sorozata, az Iránytű is ezzel a céllal jött létre. Az eddig megjelent három kötet erős, sajnálatos módon gyakori témákkal foglalkozik, mely mindannyiunk életében jelen lehetnek. Ezekről beszélni kell.  

Joy Langley: Stressz 

Ne feledd: a stressz nem az ellenséged. A stressz a szervezet természetes válaszreakciója a külső ingerekre. Beépített mechanizmus, amely arra hivatott, hogy óvjon bennünket – ám a lelkünket és a testünket is megbetegítheti, ha nem tudjuk megfelelően kezelni. Szerencsére a stresszt képesek vagyunk kontrollálni, sőt a megfelelő tudással a javunkra is fordíthatjuk. 

Ha megérted a stresszt ahelyett, hogy megpróbálnád kiiktatni, egészségesebb gondolkodásmódot alakíthatsz ki, amelynek segítségével magabiztosabban birkózhatsz meg a mindennapi problémákkal. 

Dr. Rita Santos: Pánik  

Nem vagy egyedül: bárkinek lehet pánikrohama. A pánikrohamok ijesztőnek tűnnek, különösen, ha nem tudod, mi is történik veled, és mit lehet tenni hasonló helyzetben. Ha azonban megtanulod felismerni, megérteni és kezelni a jelenséget, akkor máris nyertél: egy nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb életet. 

A szerző egyszerű stratégiákat ajánl a kiváltó okok felismeréséhez és érzelmeink jobb megértéséhez, melyek segítségével újszerű módon viszonyulhatunk a szorongásainkhoz. A cél többé nem a rohamok elkerülése, hanem önmagunk megerősítése. 

Cheryl Rickman: Magány 

Az egyedüllét gyakran a saját döntésünk. A magány soha nem az. Jó hír: van rá mód, hogy kevésbé legyünk magányosak, és ki tudjunk teljesedni a kapcsolatainkban! Ez a könyv társként és útmutatóként szolgál mindazoknak, akik valaha átélték már a magány fájdalmát: gyengéden vezet a saját magunkkal és másokkal kialakított jobb kapcsolatok felé. 
A kötetben leírt praktikus módszerek – a pozitív pszichológia elmúlt két évtizedének eredményei -révén te is megtanulhatsz megbirkózni az elszigeteltséggel, és átértékelheted a magány jelentését. 

Mindhárom kötet esetén megismerjük az alapfogalmakat. Alaposan körbejárjuk a témákat, közérthető, olvasmányos stílusban. Mindezek mellett számos tanács, gyakorlati tipp birtokába is juthatunk. Nyilván a komolyabb problémák esetén nem helyettesítheti a terápiát és az orvosi segítséget. Mégis érdemes kézbe venni a könyveket, mert kiváló alapul szolgálnak a fejlődés felé.