Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Óvjuk a természetünket. A fák, növények és a minket körülvevő állatvilág fontos része életünknek. Általuk tisztább, élehetőbb lesz a környezetünk. Pár alkalommal már ajánlottam ezzel összefüggésben könyveket. Három könyv, amivel közelebb kerülhetsz a természethez című bejegyzésemben például Peter Wohlleben könyveit ajánlottam. Ezúttal is róla és a természet jelbeszédéről lesz szó.  

Kicsoda Peter Wohlleben? 

1964-ben született német erdész és író. Támogatja az ökológiailag és gazdaságilag fenntartható erdőgazdálkodást. A fák titkos élete című, 2015-ben megjelent könyve világszerte felkeltette az emberek érdeklődését. Itthon a Park Könyvkiadó jelenteti meg a műveit. Egy gyerekeknek szóló kötettel együtt már hat könyvét olvashatjuk magyar nyelven. Pár hete jelent meg a legújabb, A természet jelbeszéde.  

A természetben tett felfedezőutak a kertkapunk előtt kezdődnek. Ezernyi kisebb-nagyobb izgalmas és lenyűgöző jelenség játszódik le itt – feltéve, hogy észrevesszük őket. A természet jelbeszéde pontosan ebben segít: hogy meglássuk azokat a jeleket, amelyeket a szél, a felhők, a növények és az állatok adnak le. A százszorszép felcsap időjósnak, a daru élő hőmérő, a körömvirágtól pedig megtudhatjuk, hány óra van. Peter Wohlleben sokféle természeti jelenséget bemutat, és hasznos ötleteket kapunk tőle a kerti munkákhoz is az öntözéstől a fagyvédelemig. 

Megismertet minket a hétköznapi jelenségek és az ismert népi bölcsességek tudományos hátterével, miközben lerántja a leplet néhány mítoszról. Praktikus tudnivalókban és érdekes tényekben bővelkedő könyve érzelmes védőbeszéd a természet védelme mellett. 

Az állatvilág felosztása hasznos és kártékony lényekre azt sugallja, hogy léteznek ilyen fekete-fehér kategóriák a környezetben. A természet persze nem így működik, mert a többi teremtménynek édes mindegy, milyen céljai vannak az embernek. Hogy milyen keveset értünk az élővilág működéséből, az mindig akkor válik világossá, amikor tevőlegesen megpróbálunk beavatkozni annak érdekében, hogy bizonyos fajokat visszaszorítsunk. 

Számomra ez a könyve volt az egyik legolvasmányosabb. A kötet első fele lényegében az időjárásról szól. Hogyan változnak az éghajlatok és az időjárás? Milyen lesz a tél, milyen lesz a nyár? Miként észlelhetjük az időjárás változást? Különféle összefüggéseket is felvázol számunkra. Nem megyek el rögtön meteorológusnak, de laikusként ezentúl biztos megfigyelek pár könyvben felvázolt mintát.  

A kötet második fele már több mindent érintett. A talaj vizsgálat, talajtípusok majd áttérünk a növényvilágra. Fák, cserjék, vándorló növények. Ezt követően pedig ismét izgalmas területre kerülünk, az állatvilágról olvashatunk.  

Sokakba felmerülhet a kérdés, miért jó, miért hasznos ilyen jellegű műveket olvasni? Szerintem jó, ha tisztában vagyunk valamelyest a környezetünkkel. Ha megismerjük, és kitapasztaljuk a működését, akkor tudunk tenni annak érdekében is, hogy ne tegyük tönkre, ne szipolyozzuk ki teljesen.  

És miért válasszuk Peter Wohlleben könyveit? Mert úgy ad számunkra át információkat és tudást, mintha egy tapasztalt öregemberrel ülnénk kint a kertben, hallgatva tapasztalatait, bölcsességét. Hétköznapi, reális, és emberi.

Az eddig megjelent és rendelhető könyveit itt találod.

Egy gondolat a “Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

A hozzászólások lezárva.