Három könyv, amivel közelebb kerülhetsz a természethez

Kikapcsolódni, elvonulni a világ zajától. Megismerni jobban a természetet, azt, ami körülvesz bennünket. Addig, amíg lehet. Lehetőségeimhez mérten igyekszem sok időt tölteni a szabadban, erdőben sétálni. Ilyenkor elgondolkodom, mennyire nem vesszük észre azokat az értékeket, amik körülvesznek bennünket. Következő ajánlómban három olyan könyvet ajánlok, ami segíthet megérteni a környezetünket. Három könyv, amivel közelebb kerülhetsz a természethez. 

Peter WohllebenA fák titkos élete – Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése 

Az erdő a csönd, az érintetlen természet, a mese és a titkok birodalma. Egy hely, ahol bármi megtörténhet. Peter Wohlleben, a neves német erdész a fák titkos életébe enged betekintést, és meglepő dolgokat tár fel. Fényt visz az erdő sűrűjébe, és bepillantást enged egy titokzatos világba. A fák eddig nem is sejtett képességeiről írott lebilincselő tudományos esszéiben a legújabb felfedezéseket éppúgy figyelembe veszi, mint saját tapasztalatait és érzéseit. És az olvasó nem győz álmélkodni a természet csodáin. 

Amikor olvastam, sokszor félretettem. Néha kicsit száraz volt, meg kellett emésztenem az olvasottakat. Ugyanakkor végig olyan érzésem volt, a szerző segíteni akar megérteni a dolgokat, így hagytam magam, és a végére mindent átértékeltem. Másként tekintek az engem körülvevő fákra. Megismerni, felébredni és változtatni. A fák titkos életével sikerülhet.  

Philippe J. Dubois – Élise RousseauTyúkeszűek-e a madarak? – Madárbölcselet 22 tételben 

Milyen a szerelmi életük? Hűségesek vagy poligámok? Nyugodtak vagy féktelenek? Egyesek miért megveszekedett vándormadarak, mások miért megrögzött otthon ülők? Mi jobb, sokáig nevelni a fiókákat, vagy hagyni, hogy mielőbb kirepüljenek, és maguk boldoguljanak? Miért van, hogy a gerlepár igazságosan felosztja a házi munkát, a pajzsoscankó (más néven veszekedő sneff) hímje viszont rémes egy macsó? Milyenek a madarak mindennapjai? Hogyan viselik a hideget, esőt, szelet, sötétet, mit jelent nekik a hold s a csillagos éj, igaz-e, hogy elrejtőznek, amikor a halálukat érzik? 

Nem terveztem elolvasni, mégis így alakult. Egy percig sem bántam. Szórakoztató, izgalmas és érdekes. Tetszett a madarak ismertetés, majd az emberekkel való párhuzam. Laikusoknak újdonság, a természet és állatbarátoknak kötelező olvasmány. Még azt sem zárom ki, idővel újra el fogom olvasni. 

Peter WohllebenAz állatok érzelmi élete – Szeretet, gyász, együttérzés – egy rejtett világ csodái 

Gondoskodó, önmagát a kicsinyeiért feláldozni is képes mókus, hűséges holló, a háztetőn élvezettel „csúszdázó” varjú, szomorkodó szarvastehén – lehetnek az állatoknak is érzelmeik? Nem kizárólag az ember sajátja-e az efféle gazdagon árnyalt érzelmi élet? Peter Wohlleben, a neves német erdész a legfrissebb tudományos felismeréseket és az állatokkal kapcsolatos gazdag, személyes tapasztalatait és megfigyeléseit ötvözve bepillantást enged egy még alig feltárt világba: az erdőben és a házunk táján élő állatok bonyolult viselkedésmódjába, lelki-érzelmi életükbe. Az állatok érzelmi élete lenyűgöző, egyben igazi szemléletformáló olvasmány. 

Wohlleben ezen könyve sokkal jobban olvastatja magát, mint a fákról szóló értekezése. A könyv megtaníthatja az olvasót, hogy ne becsülje alá az állatokat, ne tekintse őket holmi alsóbbrendű lényeknek. Nézzünk rájuk felfedésre váró lényekként. Titkos világ, ami beszippant és megváltoztat. 

A könyvek a Park Kiadó gondozásában jelentek meg.  

Egy gondolat a “Három könyv, amivel közelebb kerülhetsz a természethez

A hozzászólások lezárva.