Test és lélek egysége – Hogyan dolgozz magadon

Az egészség az egyik legfontosabb része az életünknek. Számos alkalommal a megromlott egészségünkre nem találunk ésszerű magyarázatot. Orvosról orvosra járunk, a labor eredményeink szinte tökéletesek. Mégis állandóan fáradtnak érezzük magunkat, görcsöl a hasunk, fáj a hátunk, bőrünk tele van kiütéssel. Ilyenkor merülhet fel a kérdés, a lelked hogyan érzi magát?  

A mai orvostudomány határozottan kiáll amellett, hogy minden betegségnek szervi oka van, mindezeket pedig tudományos tényekkel tudják igazolni. Ezen állásponttal azonban sokan szembe mennek, kitartva véleményük mellett, miszerint bizonyos megbetegedések mögött lelki okok állnak. Elég csak a gyerekkorunkra visszagondolni, mikor egy-egy esemény, előadás vagy akár egy semmiségnek tűnő változás okán is fájt, görcsölt a hasunk. Nem volt szervi oka, szimplán így fejeztük ki izgatottságunkat, félelmünket.  

Hazánkban a pszichoszomatikus oldalról sajnos elég kevés információval rendelkezünk. Ha valaki orvostól orvosig megy, de nem találnak semmit elváltozást, akkor tulajdonképpen megszakad a folyamat, az így kialakult stressz és szorongás pedig tovább ront az ember helyzeten, lelkiállapotán.  

Csukjuk be a szemünket! Képzeljünk el egy citromot. Lássuk a fényes, sárga bőrét. Emeljük az arcunkhoz; képzeljük el, ahogy tiszta illata megcsapja az orrunkat. Most pedig képzeljük el, hogy levágunk egy karikát a citromból. Lássuk, ahogy a gyümölcshús megvágásakor kicsordul a citrom leve. Lássuk az ovális magokat. Most emeljük a citromkarikát a szánkhoz. Lehet, hogy amikor hozzáér az ajkunkhoz, egy kicsit csípni fog. Ízleljük meg a savanyúságát, a hűvös citrusosságát, az üdeségét. Ahogy ezeket a sorokat olvassuk, összehúzódik a szánk, vagy összefut a nyálunk? A citrom puszta gondolata is teljes érzékszervi reakciót válthat ki. Épp most tapasztaltuk meg az elme és a test kapcsolatát anélkül, hogy letettük volna ezt a könyvet. 

Ezzel a példával szemlélteti Dr. Nicole Lepera a test és az elme kapcsolatát a Hogyan dolgozz magadon című könyvében. A szerző klinikai szakpszichológusként végzett. Terapeutaként pácienseivel való elakadás és a saját élete problémáinak feltárását követően kezdett el az öngyógyítással, holisztikus pszichológiával foglalkozni.  

Lepera a kötetben részletesen kitér a test és az elme szoros együttműködésre, annak befolyásoló tényezőire. Megismerteti a tudatos én működését, segít a belső énünket felébreszteni. Nem vagyunk azonosak a gondolatainkkal, a berögzült sémákat pedig igenis le tudjuk küzdeni. Ehhez azonban szükséges megérteni a testünk jelzéseit, elménk mechanikáját.  

Külön fejezet foglalkozik a traumák világával, hiszen mint mondja, számos megbetegedés és tünet kialakulása a múltbeli eseményekhez köthető. Mitől lesz valaki traumatizált, milyen kategóriák vannak, és azok felismerése mely irányba mozdíthatja el a gyógyulást. Kiemelten fontos szerepet szán a gyerekkori traumák és a szülői kapcsolatok minőségének elemzésére.  

Amikor egy szülőfigura tagadja a gyermeke valóságát, öntudatlanul, az intuíciójának, a zsigeri megérzéseinek az elutasítására tanítja a gyereket. Minél inkább megtanulunk bizalmatlanok lenni önmagunkkal szemben, annál mélyebbre húzódik vissza ez az intuitív hang, és egy nehezebb lesz meghallani. Ennek eredménye az intuíció elvesztése és a belső konfliktus megjelenése. Megtanuljuk, hogy a saját ítélőképességűben nem bízhatunk, és másoktól várjuk a valóságunk formálását. 

A kötetben található elméleti tudás megismerése, annak alkalmazása gyakorlatokkal egészül ki, ezzel adva teljes képet a holisztikus gyógyításról, a gondolatok erejéről. Meditáció, naplóírás, légzés és rengeteg házifeladat. A szerző néha ugyan ismétli önmagát, viszont a téma tekintetében szükségesek ezek a megerősítések.  

Az elmúlt időszak járványhelyzete, a jelenleg is futó háború érzelmileg mindannyiunkat megterhelt. Van, akit kevésbé, van, akit erőteljesebben. Együtt éltük át, szereztünk tapasztaltokat. A szorongás, a feszültség és a stressz még hosszú ideig velünk maradhat. A döntés rajtunk áll, változtatunk és szembe fordulunk – e a nehézségekkel. Mi kezünkben van a lehetőség miként fordulunk a testünk felé, miként az is a mi döntésünk, bizalmat adunk magunknak, ezzel érve el az ideális változást a jövő tekintetében. Dr. Nicole Lepera Hogyan dolgozz magadon kötete hiánypótló mű a hazai könyvpiacon. Segíthet megváltoztatni a szemléletünket, kiutat mutathat a traumák szövevényes világából, hogy könnyedén válaszolhassunk a kérdésre, köszönöm, a lelkem most már rendben van.  

A kötet ide kattintva rendelhető.