Egyszer az életben – mozaikregény 2020

A tavaszi karantén idején az írók nagyrésze nem tétlenkedett. Nagyon sokan aktívan, írással töltötték az idejüket, felolvasásokat tartottak, sokkal többet kommunikáltak az olvasóikkal. Személy szerint egy szerzőt figyeltem kiemelten. Fejős Éva aktivitását vettem górcső alá, mint író és kiadó miként kezelte a járvány okozta nehézségeket, hogyan születetett meg legutóbbi kötete, az Egyszer az életben – mozaikregény 2020. 

Fejős Éva mindig is aktívan használta a közösségi oldalait. Azonban a karanténos időszak alatt még inkább kiaknázta az online adta lehetőségeket. Élő bejelentkezések, felolvasások, vicces és érdekes történetei által minden nap megérte felnézni az oldalára. Ebben az időszakban születetett meg a karanténos kanapésorozata is. 

Egyszer az életben – mozaikregény 2020 – a bár, ahol nem hallgatott el a zene 

Klaudia, a fiatal orvosnő a karantén idején a vörös zóna melletti kórházi osztályon dolgozik. Szaszi utazási irodásként a csoportjával kalózvitorláson menekül Kolumbiából a vírus és az utazási korlátozások elől Puerto Ricóba. Lola, a húszéves orvostanhallgató élete legfurább ápolására készül Balatonon. Elena, az egykori görög szépségkirálynő titokban istennőkártyákat vet a barátnőjének. Jánost, az állatorvost a vírushelyzet a rendszeres hétvégi titkos programjaiban gátolja meg. Adri, a négygyerekes anya kivesz magának egy szabadnapot a tesóival, és élete egyik legjobb napja lesz ez. Emmi, az egykori Moulin Rouge-táncosnő idősen fut be Amerikában, és most nagy választás előtt áll. Viola, A Doktornő állítólag jó és rossz boszorkány is lehet, most a kettő között ingadozik. Niké, a félig magyar, félig görög lány kint ragad nagyszüleinél egy kis szigeten. Márton, a virológus, a nemzetközi hírű tudós nagyon sok szálat mozgat bravúrosan, most mégis olyan helyzet előtt áll, amire sosem számított. 

Mi köze egymáshoz ennek a tíz embernek? Hogyan alakul az életünk a koronavírus-járvány árnyékában, hogyan élhetjük mégis túl az egészet jókedvvel és tervekkel? 

Eredetileg a Kanapésorozat a karanténból alcímet kapta volna a sorozat, hiszen a kijárási korlátozások elején született meg az első epizód. Ezt követően hetente jelent meg az újabb rész e-könyvben. Erre egyébként egy, a hazai piacon újfajta előfizetéses módszert is kitalált a kiadójával, mely nagyban hozzájárult a kiadó likviditásához. (Többek között ennek köszönhetően jelenhetett meg nemrégiben három magyar szerző műve is a kiadó gondozásban.) 

Ahogy a fülszöveg is mutatja, azúttal tíz szereplő, tíz történetét ismerhetjük meg, melyek kapcsolódnak egymáshoz. Emiatt, az eddig megszokott történetvezetés helyett olyan könyvet olvashatunk, melyet puzzleként illeszthetünk össze. Ez a fajta “frissítés” szerintem nagyon jól állt Évának.  

A tíz történet egyedi volt, azonban a közös vonal mindegyikben ott volt. Mindegyik valós, hétköznapi oldalról közelítette meg a kialakult járványhelyzetet, miközben a szereplők egyedi sorsa is nagy hangsúlyt kapott. Előfordult velem, hogy helyeseltem, igen, én is pontosan ezt éreztem a korlátozások idején. Barátaim lettek a karakterek. És természetesen a humor sem hiányozhat, a megszokott esetlen karakteres humor most is jelen van.  

Páran megkérdőjelezik Fejős Éva műveinek létjogosultságát. Pedig ő már igenis bizonyított. Közel húsz éve a pályán van, 30 megjelent könyv, több mint hétszázezer eladott példány magáért beszél. A szórakoztató irodalom női vonalának megkerülhetetlen élszerzője, aki megteremtette itthon a műfaj alapjait. Történeteinek az a fő célja, hogy ellazítsa, szórakoztassa az olvasót. Semmi több. Nem világmegváltást kell várni. Csak hagyjuk, hogy az olvasott sorok örömet okozzanak, hogy kiengedjük általuk a hétköznapi feszültségek okozta gőzt. Tudod, lehet írni az aktuális trendnek megfelelően, nem törődve azzal, hogy mi a regény célja, és lehet úgy írni, hogy az olvasók legyenek a nyertesek. Éva szerencsére az utóbbit képviseli.  

Szóval, ha hátra dőlve csak jól akarod magad érezni, akkor az Egyszer az életben pont meg fog felelni a célnak.