Gárdos Péter: Királyi játék

Elolvasok egy könyvet. A főbb gondolataimat feljegyzem, majd fejben összefoglalom, mit szeretnék írni róla. Nagyjából ez a menetrendem. Ugyanakkor előfordul olyan eset, amikor annyira tetszik egy történet, hogy hosszan velem marad. Ilyenkor azonban nem írok róla egyből. Pedig kiabálnék, ezt mindenkinek el kell olvasnia. Gárdos Péter Királyi játék című könyvét olvastam.  

1782-t írunk, amikor két férfi elindul, hogy becsapja Európa uralkodóit. Különleges találmánnyal járják be a kontinenst, s bár a hírverés óriási körülöttük, küldetésük valódi célja titkos. Sikerük birodalmi érdek, bukásuk pedig az életükbe kerülhet. 
 
Kempelen Farkas, a polihisztor udvari tanácsos számára az egész út időfecsérlő ostobaság, ami csak akadályozza abban, hogy valódi tudományos munkáival foglalkozzon. Dragóner Arnold, a hányattatott sorsú, briliáns sakkozó pedig méltánytalannak tartja, hogy folyamatosan rejtőzködnie kell.  
 
Ahogy Európa rossz útjain zötykölődnek a titokzatos találmánnyal, kisszerű árulások, fékezhetetlen irigység és brutális gyilkosságok örvényében találják magukat. Legyűrik-e őket a hatalom mocskos praktikái? Van-e bennük elég rafináltság, szívósság és hit ahhoz, hogy túléljék a kalandot? 

A fülszöveg számomra nem volt figyelemfelkeltő. Nagyon bizonytalan voltam annak kapcsán, hogy olvassam-e a könyvet. Első megérzésre valamiért nagyon történelminek hatott. Majd eszembe jutott, hogy a Hajnali lázat imádtam, kedvenc volt, akkor igenis adok a Királyi játéknak egy esélyt.  

Szerencsés voltam, mert még a megjelenés előtt olvashattam e-könyvben. Ami azért is érdekes, mert rendszerint az e-könyveket nagyon hamar abbahagyom, nem fejezem be őket. Még mindig jobban szeretem az igazi könyveket. Itt azonban szó sem volt arról, hogy nem fejezem be. Nem tudtam letenni. Vittem kis iPad-em mindenhova, és amikor csak tudtam, olvastam. Autóban ülve, orvosi rendelőben, kutyafuttatóban. Beszippantott a történet. 

Jó volt megismerni Kempelen Farkast, akiről korábban nem is hallottam. Zseniális ember volt a regény alapján. A sakk is felkeltette az érdeklődésemet. Nagyon hiteles volt az egész. Érezhető a szerző kellően körül járta a témát. Én, mint olvasó részese voltam a játszmának. Együtt izgultam a szereplőkkel, miközben bizonyos szinten tanultam. Sodró lendületű történet, mely filmszerűen visz minket előre. Elgondolkodtam a kiszolgáltatott helyzeten, hogy mit tehet az ember, ha valami olyat kell tennie, amit nem szeretne. Ellenálljon? Vagy tűrjön, és hagyatkozzon másokra?  

Az igazság szemlélet kérdése. Attól függ, ki nézi, és honnan.

A regény megmutatta számomra azt, hogy tehetünk bármit, sokszor a külső tényezők erősebb hatással vannak számunkra. Miközben azon vagyunk, hogy a saját életünket éljük, kitérőket kell tenni. Egyszer minden jobb lesz. Hatalom, kiszolgáltatottság, ismeretség, küzdelem és egy különös barátság megfelelő arányú egyvelege a Királyi játék.  Minden megvan benne, amitől számomra 2019 egyik kedvenc kötete lett.

Korábbi ajánló: HAJNALI LÁZ – AZ ÉLET SZERELMES REGÉNYE

Itt rendelhető a kötet.

Libri Kiadó, 2019