5+3 kedvenc könyvem 2019-ből

Az év végéhez közeledve nagyon sok mindenki készül különböző listával. Ilyenkor értékeljük az eltelt időt. Mi volt jó, mi volt rossz, és mit szeretnénk másként csinálni a jövőben. Én is beállok a sorba, és az olvasmányaimat veszem górcső alá. 5+3 kedvenc könyvem 2019-ből. 

Az idei évben is számos könyvet olvastam. Sokkal több komfortzónán kívülit, mint például disztópia, sci-fi, fantasy. Visszatértem régi kedvenceimhez is, a krimikhez. Mikor elhatároztam, kiemelek öt könyvet, ami nagyon tetszett, nagy hatással volt rám, már gondban voltam. Szerencsére az olvasott könyvek nagyrésze tetszett. Mindegyik a maga módján volt különleges. Mégis sikerült választanom.  

Talán az év kedvenc könyvének is mondhatom Gárdos Péter, Királyi játék című regényét. A fülszöveg számomra nem volt figyelemfelkeltő. Nagyon bizonytalan voltam annak kapcsán, hogy olvassam-e a könyvet. Első megérzésre valamiért nagyon történelminek hatott. Majd eszembe jutott, hogy a Hajnali lázat imádtam, kedvenc volt, akkor igenis adok a Királyi játéknak egy esélyt. Nem bántam meg. Itt olvashattok róla bővebben.  

Már legalább hat-hét éve polcom lakója Szerb Antal legismertebb könyve, az Utas és holdvilág. Nagyon sokszor ajánlották. Azonban mindig elhalasztottam. Legutóbb Szabados Ági volt, aki azt mondta, olvassam el, de csak akkor, ha azt érzem, eljött az idő. Egyik este 11 óra körül álltam a könyvespolcom előtt. Kerestem valamit amikor megakadt rajta a szemem. Kezembe vettem, elolvastam az első oldalt. Aztán még tízet, majd azt vettem észre, szinte a felénél járok. Beszippantott. Régen éreztem ilyet. Mintha ez a könyv nekem, rólam szólna. Mégis kívülállóként merültem el benne. Csodálatos regény az emberi esendőségről, arról, hogy az élet olykor váratlan fordulatokat hoz, vagy túlságosan leragadunk a múltban. Mindig van lehetőségünk előre menni. A gondolatok, az érzések felemeltek olykor, máskor pedig letargiába taszítottak. Úgy érzem, ez az a regény, amit még párszor biztosan elfogok olvasni.  

Egy régóta listámon szereplő szerző is sorra került idén. Mussotól Az éjszaka és a lányka volt a kiszemelt könyvem. Olvashattam rögeszmés szerelemről, önismereti kételyekről és családi kötelékről, összetartásról. Ez utóbbi szál volt a legerősebb az egészben. Titkokkal teli életünkben a család az első, rájuk mindig számíthatunk. Még ha nem is tűnik mindig egyértelműnek. Bővebben itt írtam róla.

Idén behoztam egy kicsit a skandináv krimi lemaradásomon is. Camilla Lackberget és az új könyvét, az Aranykalitkát választottam. Nyáron, nyaralás alatt olvastam. Nem tudtam letenni. Később odaadtam édesanyámnak is a könyvet, aki hozzám hasonlóan egy-két nap alatt elolvasta. Pedig ő nagyon kritikus, és ha valami nem tetszik neki, akkor félreteszi egyből. Bővebben itt írtam a könyvről. 

Az ötödik kötet rendhagyó módon nem egy regény. Bartha Álmos Nagy kocsmakvíz könyvét vártam talán a legjobban, hogy megjelenjen. Szórakoztató és rengeteget lehet belőle tanulni. Amióta megjelent már klassz kis házi kvízeket tartottam otthon. Milyen a kvíz pontosan, arról itt írtam bővebben.  

Plusz három

Még van három kötet, amit maradandó volt számomra. Margaret Atwood Guvat és Gazella című könyvét elég sokáig olvastam. Nem egy cselekményközpontú regény, hanem inkább a leírásokban, a szerző által megteremtett világon van a hangsúly. Teljesen lenyűgözött. Aki tart egy kicsit a fülszövegtől, vagy magától a műfajtól, próbálkozzon meg vele nyugodtan. Tényleg megéri.  

Két további könyv, amiről írtam is bővebben:
SIGRID NUNEZ: A BARÁT
JÓN KALMAN STEFÁNSSON: MENNY ÉS POKOL TRILÓGIA