A férfiasság megélése

Önismereti, önfejlesztő könyvek. Ha jobban megnézzük magát a műfajt, akkor kijelenthető, ezen könyvek nagyrészét leginkább a női olvasóknak szánják. Hogyan lehetnek igazi nők, mi a nőiesség kulcsa, milyen egy ideális párkapcsolat. Nem tudom az okát, hogy a könyvpiac miért erre helyezte/helyezi a hangsúlyt. Körülbelül olyan érzésem van, mi férfiak nem számítanánk. Nézegethetem órákat az online könyves oldalakat, vagy sétálgathatok fel-alá a könyvesboltban, a férfiaknak szóló önsegítő könyvek bizony elenyészőek. Ezért is örültem a következő újdonságnak, amit a Park Könyvkiadó adott ki. A férfiasság megélése – Szabadon, erősen, öntudatosan. 

Bjorn Thorsten Leimbach könyvének célja, hogy felrázza a férfiakat: fel kell fedezniük a férfiasságukat. Szeretné megerősíteni önbizalmukat és érzelmi autonómiájukat. Mert harmonikus és boldog párkapcsolatra csak az a férfi lehet képes, aki fejleszti férfias erényeit – a bátorságot, a becsületességet és az önfegyelmet -, pozitív viszonyt alakít ki az agressziójával, és képes felelősséget vállalni. A szerző feltárja és elemzi azokat a gyakorlati és pszichológiai okokat, amelyek miatt egyre több férfi érzi úgy, hogy függ a nőktől, és konkrét tanácsokat ad, hogyan lehetünk férfiként függetlenek és szabadok. Könyve egy új értelmezésű férfiasság képét vázolja fel. 

Kicsit visszatérve a bevezetéshez, pár ismerőst, kiadói munkatársat megkérdeztem, mitől lehet az, hogy a férfiaknak szóló könyvek ennyire minimálisan vannak jelen. Nagyjából két féle választ kaptam. Az egyik, hogy a férfiak nem olvasnak. Persze ezt rögtön tudtam cáfolni, így ez az indok szerintem nem helytálló. A másik válasz már elgondolkodtató volt, mert lényegében arról szólt, hogy a társadalom által kialakított kép befolyásolja őket. Mit értett pontosan ez alatt? Hogy a férfiakról eleve az a kép van az emberekben, erősek, nem mutatják ki az érzéseiket, ezért nekik nincs is szükségük önismeretre, nekik tulajdonképpen van egy erős mintájuk, milyen az ideális férfi.  

Valóban ennyi lenne az egész? Kétlem. Szerencsére a környezetemben a férfitársaim igenis igyekeznek megismerni önmagukat, szeretnének fejlődni, és nem csak fizikai szinten. Ugyanúgy küzdenek az önértékeléssel, a férfiasságuk megélésével, párkapcsolatukkal. Nekik is számos kérdésük van, de egy szinte mindenkinél kiemelkedik. Hogyan lehetne teljesebb az életük?  

Itt kanyarodnék vissza A férfiasság megélése című kötetre, mely egy átfogó képet fest a témáról. Mit jelent az új, öntudatos férfiasság? Mitől puhulnak el a férfiak? Egyáltalán egy kapcsolatban hova és hogyan lehet őket pozícionálni? Egyenrangúság, vagy identitásválság? Anyai és apai minták továbbvitele, vagy pont az ellenkező érvényesítése? Továbbá megismerhetjük a férfi archetípusokat, mint a szerető, harcos, király, mágus. A könyv végében pedig tréningezhetünk hogy elérjük hőn áhított férfiasságot.  

A kötet egyszerre ad pszichológiai és spirituális megközelítést. Pár felvetéssel nem feltétlen értek egyet, vagy nagyon nehezen tudok azonosulni. Mindenesetre arra tökéletesen megfelelt, – ahogy egyébként az egész kötet is – hogy gondolkodásra sarkaljon.  

Szerintem a kötet hiánypótló. Férfiaknak útkeresési célból, önismerethez. Női olvasóknak pedig megértésre ad támpontot. Legyünk nyitottak, olvassunk utána. A kötet ide kattintva rendelhető