Bagó Tünde: Ella háborúja

Számtalan alkalommal megkapom, hogy nem olvasok elég magyar irodalmat, hanyagolom a magyar szerzőket. Tény, minimális könyvet olvasok magyar írótól. Ahogy az is tény, nagyon nehezen találnak meg, kötnek le a regényeik. Szerencsére azért van pár kedvencem: Gárdos Péter, Beregi Tamás, Benyák Zoltán, Babiczky Tibor. Most újabb próbát tettem, Bagó Tünde Ella háborúja című regényét vettem a kezembe.  

Történelem és szerelem a Bodeni-tó mellett. A restaurátor Ella és orvos férje 1944 tavaszán a svájci határ mellett fekvő német kisvárosba, Singenbe költöznek. Lukas a kórházi munkát választotta a frontvonal helyett. Ellát kétségek gyötrik, tétován botorkál a Gestapo fenyegetésében élő város feszült csendjében. A háború és a diktatúra éveiben elveszítette munkáját, családját, barátait. Úgy érzi, Lukas cserbenhagyta azzal, hogy belépett a náci pártba és kiszolgálja a politikai hatalmat. Villájuk teraszáról kilátás nyílik a Hohentwiel várának romjaira. Ella itt üldögélve várja a férjét esténként. A hegytetőn egy nap különös fény villan. A nő a nyomába ered, ezzel olyan kalandba keveredik, amely az egész életét megváltoztatja. Ella menekül válságba jutott élete és a háború zűrzavarából. Hova vezet az útja ebben a bénult, pusztulásra ítélt világban? 

A nagyapám úgy tartotta, hogy a történelmet nem elég tanulni, ismerni is kell, időnként fel kell idézni, úgy, ahogy egy rég nem látott távoli rokon arcát. Nehogy elmenjünk mellette az utcán, mert akkor megsértődik, és ki tudja, hol tesz keresztbe nekünk a családban. 

A kötet egy keserű, szomorúsággal teli háborús történet. Ahol nem csak a háború borzalmait tapasztalhatjuk meg, hanem a résztvevők érzéseit is. Bagó Tünde tud mesélni, talán túlságosan is. Számomra egy kissé túlírt volt a történet, túl sok volt a jelző használat. Emiatt kissé eluntam időnként. Persze értem az írói célt, hogy minél érzékletesebb legyen a történet, ugyanakkor meg kell találni a középutat. Itt nem sikerült sajnos. A másik ellenérzésem, hogy a főszereplőt nem tudtam megkedvelni. Rettenetesen ellenszenves volt. Az elejétől a végéig tartotta is magát ehhez a szerephez.   

Az Ella háborúja lehetett volna egy nagyon erős regény, azonban most egy kezdetleges próbálkozásnak értékelem. A szerzőben látom a tehetséget, de még nagyon sokat kell írnia, hogy igazán megtalálja a regény alkotás során felmerülő határok működését. Ettől függetlenül, ha valaki a részletes, körülírt regényeket keresi és kedveli, az minden valószínűséggel kedvére valónak fogja találni Bagó Tünde regényét.

A kötet ide kattintva rendelhető.