Ismerjétek meg R.D. Laing műveit!

R.D. Laing nevét Feldmár Andrásnak köszönhetően ismertem meg. Ő volt a tanítómestere. Minden elolvasott Feldmár könyv után megfogadtam, megismerkedem a munkásságával, gondolataival. Kezdetben nem voltak annyira elérhetőek a könyvei. Egészen 2017-ig, amikor a HVG Könyvek elkezdte a szerző életművét gondozni, kiadni. Ismerjétek meg R.D. Laing műveit!

Az élmény politikája / Az Édenkert madara 

Ebben a kötetben önmagunk és mások világának megtapasztalása áll, ami cselekvéseink mozgatórugója. Milyennek látom én a te viselkedésedet? Te milyennek látod az enyémet? Mit gondolok arról, hogy te milyennek látod az én viselkedésemet, és te mit gondolsz arról, hogy én milyennek látom a tiédet? Milyen következményei vannak annak, hogy a modern társadalomban az ember végletesen elidegenedett saját belső világától, és kizárólag a külvilág jelenségeibe kapaszkodik? 

Korábban sokan hitték, hogy a lélek valahol az agyban lakozik. Az utóbbi időben elég sok agyat nyitottak föl, de egyikben sem találták meg a lelket. Az ilyen és ehhez hasonló felfedezések hatására ma sokan nem hisznek a lélekben. 

Az én és mások 

E klasszikus művében a személyek közti tapasztalás és viselkedés témáját járja körül számtalan hétköznapi és világirodalmi példával, illetve saját terápiás praxisából származó esettanulmánnyal illusztrálva. Újszerű megközelítését adja a fantázia fogalmának, amely nem csupán az egyén, de a környezet szempontjából is releváns tapasztalat – noha középpontjában az az eredendő ellentmondás áll, hogy sohasem élhetjük és érhetjük meg közvetlenül a másik ember tapasztalásait, csupán következtethetünk azokra. Laing feltárja a többszemélyes – nem ritkán tudattalanul működő – családi és párkapcsolati rendszerek dinamikáját, melyben az egyén önazonosságára és viselkedésére építően vagy rombolóan hatnak a környezetében lévők vélelmei, szavai és tettei.  

Összejátszás mindig csak akkor jön létre, amikor az egyén megtalálja a másikban azt a személyt, aki „megerősíti” az ént abban a hamis énben, amelyet az én épp igyekszik valóságossá tenni – és viszont. Ezzel meg is alapoztak egy hosszú távú, kölcsönös kapcsolatot, amelyben mindketten elkerülhetik az igazságot, és mindketten megtalálhatják az igazi kiteljesedést. Hiszen mindketten fellelték azt, aki megerősíti a saját, hamis énképüket, és biztosítja számukra a valóság látszatát. 

Bölcsek, balgák, bolondok – Egy pszichiáter útja 

Ki a bölcs? Ki a bolond? Hol húzódnak a határok? R. D. Laing utolsó könyvében érett fejjel, sajátos életbölcsességgel és humorral tekint vissza pályakezdésére, fiatalkori szakmai útkeresésére és az ennek hátterét adó háborús és hidegháborús társadalmi miliőre. Az 1927-től 1957-ig tartó időszakot felölelő visszaemlékezésben bepillantást nyerhetünk gyerekkorába, szüleivel való kapcsolatába. Megismerjük a brit hadseregben végzett munkáját, az ötven évvel ezelőtti, ma már döbbenetesnek számító orvosi-pszichiátriai módszereket. Kibontakozik a maga korában (és még ma is) felforgatónak számító, humanisztikus megközelítése, amelynek alapja a valódi érdeklődés és a személyes kapcsolat a páciensekkel. 

Összességében tetszik amit képvisel. Nagyon jó és hasznos meglátásai vannak. Úgy érzem sokat tanultam/tanulhatok a könyveiből. Annak ellenére is, hogy bizony némelyik nagyon nehéz olvasmány. Összpontosítást igényel. Néha többször el kell olvasni egy-egy gondolatmenetet. A fenti három kötet közül talán az életútját bemutató kötet volt a könnyedebb. Ismerkedjünk meg vele, ízleljük, olvasgassuk. Egy fontos, hogy ne akarjuk egyből minden sorát megfejteni. Hagyjunk neki időt.