Kínai való világ

Az elmúlt években Kína egyre nagyobb figyelmet kap a világon, az emberi jogok és a demokrácia hiánya miatt. Kína kormánya az elmúlt évtizedekben számos olyan intézkedést hozott, amelyek megfigyelik és korlátozzák a polgárok szabadságát. Részben erről is szól a HVG Könyvek gondozásában megjelent Kínai való világ című kötet is.  

Mi köze van a vaskézzel uralkodó kínai elitnek a kommunizmus eszméihez? Hogyan működik az országban a cenzúra a kultúrában és a digitális térben? Megboríthatja Kína állammodellje a diktatúrák és demokráciák közötti hatalmi egyensúlyt a világban? 

Katarina Baer újságíró és Kalle Koponen fotográfus könyvének fókuszában a feltörekvő nagyhatalom, Kína áll. Az ország kifelé erőt sugároz, országhatáron belül viszont mindent megtesz azért, hogy 1,4 milliárd polgárát ellenőrizze, manipulálja és információs buborékban tartsa. A szerzőpáros könyvében három sanghaji lakos életét követi nyomon a 2020-as koronajárvány idején. Történeteiken keresztül azt próbálják kideríteni, hogy az elnyomó intézkedések és a magánélet alapjait fenyegető állami beavatkozás ellenére miért elégedett mégis sok kínai az ország vezetésével. 

A kötet rémisztő képet festett Kínáról. A legijesztőbb az egészben, hogy az eredeti 2020-as megjelenés óta a helyzet sokat fokozódott. Több alkalommal hüledeztem az olvasottakon és egyszerűen nem tudtam felfogni. Nem tudtam felfogni azt, hogyan lehetséges, hogy ide eljutottunk? Részben megértettem a kínai állampolgárok miért hallgatnak, ugyanakkor mégse tudom elhinni az egészet.  

Érdekfeszítő volt a kötet, annak ellenére is, hogy túlnyomórészt koronavírusra és a kamerákra volt kihegyezve a hangsúly. Egy kicsit talán több irányú beszámolót elbírt volna a kötet. Esetleg több szakembert megkérdezhettek volna.  

Összességében inkább azoknak ajánlom a kötetet, akik még nem tudnak olyan sokat a kínai elnyomásról, az ottani életről. A Kínai való világ egy a sok nézőpont közül, mely megmutatja a határainkon túl mi minden történik.  

A kötetről további információkat itt találsz.

Egy gondolat a “Kínai való világ

A hozzászólások lezárva.