Könyvajánló röviden

Végére értünk a októbernek. Számos könyvet sikerült ebben a hónapban is elolvasnom. Viszont az időbeosztásom továbbra sem a legjobb, a blogra még mindig kevesebb az időm. Így a szokásomhoz híven, most is röviden, egy bejegyzésben összefoglalom milyen könyvek kerültek a kezeim közé októberben. Könyvajánló röviden.

Folytattam az Agave kiadó krimi, thriller könyveinek megismerését. Múlt hónapban olvastam a Molly Southbourne ezer halálát. Nagyon tetszett. (itt írtam róla) Jasper Dewitt A beteg című műve is kedvemre való volt. (itt írtam róla) Ebben a hónap A szomszéd lány került sorra. Valahol egy zsákutcában, a Chandler család sötét, nedves pincéjében a két lány saját nagynénjük áldozatává válik, kiszolgáltatva a teljes őrületbe merülő távoli rokon kegyetlen rigolyáinak és dührohamainak. Olyan őrület ez, amely megfertőzi a nő három fiát is – végül pedig az egész környéket.

A feszültség folyamatosan növekedett. Rosszul éreztem magam tőle. Sejtettem, ennek nem lesz jó vége. A válogatott borzalmak felborzolták a hangulatomat. A legijesztőbb – a gyerek szereplők mellett – az egészben az, hogy valóságos. A gonoszság köztünk van, és sajnos ez csak egyre rosszabb lesz. Erőteljes kötet, erőteljes világ. Nagyon hatásos. Tényleg erős idegzet kell hozzá.

A fenti borzalmak miatt kellett valami rövid, valami könnyed. Ehhez tökéletes volt Hemingway novellás kötete, A mi időnkben. Rövid, ám annál izgalmasabb és színesebb történeteket olvastam. Életképek összetéveszthetetlen írói stílussal. Jól esett elolvasni egyet-kettő majd pihenni, visszagondolni rá. Ezek a novellák ideálisak azoknak, akik még csak most kezdenek elmerülni a könyvek világába. 21.Század Kiadó

Kaszás György kötete, a Gondolkodássuli egész különleges élmény volt. Nem feltétlen érzem, hogy én lennék az ideális olvasója, ugyanakkor a téma miatt mégis kiemelném. Kritikai gondolkodás, érvelés, következtetés, értelmezés. Vajon hol tart most az ember, mit lehetne tenni az oktatási rendszerben, hogy a mai fiatalok jobban tudjanak érvényesülni? A könnyen elsajátítható, játékos feladatok, gyakorlati példák mind hozzájárulnak ahhoz, a gyerekek gondolkodó, magukat jól kifejező felnőttek legyenek. Fiataloknak 10 éves kortól ajánlom. Emellett pedig a szülőknek és pedagógusoknak is javaslom olvasásra. Animus Kiadó

Az Európa Könyvkiadó, 2019-es Booker-díjas regényét, A lány, a nő, a többieket is volt szerencsém olvasni. El is akadtam az értékelést illetően. A szereplők nagyon színesek, sokféle személyiség megjelenik a történetben. Talán túlsúlyban vannak a hátrányos helyzetben levők. Emiatt olyan érzésem volt, a szerző elsődleges célja felhívni a figyelmet a pc-ségre. Fogadjunk el mindenki olyannak, amilyen. Közben meg azt éreztem, hogy a szereplők részéről nem kapom meg ugyanezt. 12 majdnem egy sémára épülő, részben felületes történet. Az elképzelés nem rossz. Mégsem jött át a mondanivaló. Rengeteget agyaltam azon, vajon hol, mi hibádzik. Végül arra a következtetésre jutottam, teljesen más közegben élek, nőttem fel, mint a szerző és az általa mesélt történet szereplői. Ezért nem is tudtam igazán kapcsolódni a kötethez. Főleg a nőiségről, női sorsok iránt érdeklődő női olvasóknak tudom ajánlani.

Szeptemberben olvastam Vanessa Springora Beleegyezés című történetét. Döbbenetes volt, ugyanakkor irodalmi szempontból nagyon jó olvasmány. (itt írtam róla bővebben). A regény hatására vettem kezembe Nabokov Lolitáját. Rengeteget hallottam már róla, nagyon sok véleményt olvastam vele kapcsolatban. Szerintem nem kell leírnom miről szól. Viszonylag olvasmányos, könnyen haladtam vele. Maga a tartalom az, ami miatt időnként megálltam. Irritáló, ellenszenves karakterek teszik emlékezetessé az olvasást. Erős idegzet kell hozzá, de mégis azt mondom, kihagyhatatlan. Helikon Kiadó.