Könyvpiac a tavaszi válság után

Tavaszi boltzárak, kétségbeeső kiadók, elhalasztott megjelenések. Erösödő online jelenlét. Vajon az eltelt félév alatt mi változott? Helyreállt már a könyvpiac? Mi várható az utolsó negyedévben? Könyvpiac a tavaszi válság után.

A járvány kitörése és a könyvesboltok tavaszi bezárása nagyon sok változást hozott a könyvpiacon. A forgalommal együtt a kínálat is visszaesett. Elmaradt a tavaszi Könyvfesztivál, a nyári Könyvhét. Minden kiadó újratervezett és megfontolta a megjelenő címeik számát, menetrendjét. Itt olvashatjátok a kiadói körképemet a témában.

Rossz volt látni a bizonytalanságot. Olvasóként féltem attól, hogy vajon a kedvenceimmel mi lesz? Legyen szó szerzőről, vagy kiadóról. Van elég tartalékjuk hogy fennmaradjanak? Olvashatom –e idén azokat a könyveket, amiket vártam? Ugyanakkor volt az egésznek egy pozitív hozadéka is. Végre nincsen dömping, nincs túlkínálat. Nap mint nap tapasztaltam, sokkal több könyv jelenik meg, mint amennyit szerintem elbír a piac. 2018-ban több, mint 12 ezer cím jelent meg. 2019-ben pedig nem sok híján majdnem átlépte a 14 ezret. Ezek nagyrésze sajnos olyan kiadvány, ami csak a helyet foglalja a könyvesboltok polcain. Egyszerűen nincs rá kereslet, vagy az emberek nem költenek annyit, hogy kellően ki tudjon pörögni a felhalmozott készlet.  

A nyári hónapokban visszafogott volt a megjelenések száma. Volt ugyan pár erősebb cím, de nem volt túl nagy a pörgés. Aztán jött a szeptember, majd az október, és beindult az üzlet. Ahogy az várható volt, a kiadók nagyrésze az utolsó negyedévre hagyta a fontosabb művek kiadását. Egyrészt ez az időszak a legerősebb, másrészről nem minden külföldi szerző járult hozzá az esetleges halasztáshoz.  

Mi lesz mindennek a következménye?  

Rövid idő alatt iszonyú mennyiségű új könyv lesz kint a piacon. Sokkal erősebb marketingre van szüksége a kiadóknak, hogy igazán ki tudjanak emelkedni. Gondoljunk csak arra, egy könyvesboltban korlátozottak az újdonságnak fenntartott helyek. Így sokkal hamarabban és gyorsabban cserélődnek rajta a könyvek. Ez pedig azt is jelenti, az újdonságok iránt érdeklődő vásárlókhoz nehezebb eljutni. Véges az összeghatár is, amit a könyvekre költenek. Sajnos nem sokan engedhetik meg maguknak, hogy minden szimpatikus újdonságot megvegyenek. 

Milyen könyvek fogják várhatóan uralni az eladásokat?  

Nagyon nehéz párat kiemelni, de azért megpróbálkozom vele. Már most sikerlistán szerepel, valószínű még ott is lesz egy ideig Leiner Laura Bízz benne című új kötete, mely a korábbi Iskolák versenye trilógiájának folytatása. Szintén hosszú időt jósolok Almási Kitti Ki vagy te? és Ken Follett: Egy új korszak hajnala kötetének. Karácsony egyik legnépszerűbb ajándéka lehet Rubik Ernő, A mi kockánk életrajzi könyve is. Nemrég jelent meg egy vadonatúj, sokak által legerősebbnek vélt Jo Nesbo regény, A birodalom címmel. Krimi kategóriában abszolút győztes lesz valószínű. 

A várható megjelenések között is számos sikervárományos kötet szerepel: 

Most hirtelen őket tudnám kiemelni. A fentieken kívül persze még lehetnek meglepetések, olyan megjelenések, amit a kiadók még nem jelentettek be.  

Az emberek valamelyest visszatértek a könyvesboltokba, kérdés az, miként fogják kezelni a dömpinget. Többet vásárolnak majd? Inkább le tudják a nagy karácsonyi bevásárlást novemberben?  Biztosra mennek és sikerlistáról fognak maguknak, esetleg ajándékba választani könyvet? Lehet, inkább kerülve a tömeget az online vásárlás felé fognak fordulni? Amennyire bizonytalan volt a tavaszi időszak, most is nehéz meglátni előre mi várható a könyvpiacon.

Személy szerint listát készítettem azokból a könyvekből, amiket szeretnék majd beszerezni. Állandóan nézem a kiadói akciókat, a különböző webshop kedvezményeket. Előbbre fogom helyezni a kisebb kiadókat, ezzel is támogatva őket és a jövőbeli kiadványaikat.