Laura Baldini: A tanítónő

Mi tudja fokozni az olvasás élményét? Ha például komfortzónán túl olvasol valami olyat, ami meglepő módon végül elnyeri a tetszésedet. Próbálkozni kell. Én egyre inkább feszegetem a határaimat, egyre több olyan könyvet olvasok, amit alapesetben otthagynék a könyvesboltban. Laura Baldini könyve is ilyen volt. A tanítónő nem csupán egy kiváló olvasmány volt, hanem nagyon sokat tanított is.  

Róma, 1896. A fiatal Maria Montessorit mélyen megrendíti, amikor városa pszichiátriai klinikáján először találkozik „gyengeelméjűnek” nevezett gyerekekkel. A sivár kórteremben kísérteties csönd uralkodik, Maria szomorú gyermekarcokat lát. Amikor azonban játékszereket ad a kezükbe, a kicsik a szeme láttára kelnek életre letargiájukból. 

Ez Maria addigi életének legboldogabb pillanata, egyszersmind példátlan pedagógiai pályafutásának kezdete. Elkötelezettsége, hivatástudata és ambíciója hamar meg is hozza a szakmai sikereket és hírnevet, úgy tűnik, karrierje megállíthatatlanul ível felfelé. Ám amikor beleszeret egy kollégájába, egyszerre minden megkérdőjeleződik, és Maria életének legnehezebb döntése elé kerül. 

A fülszöveg elmegyógyintézetes része elegendő volt ahhoz, hogy az érdeklődésem középpontjába kerüljön a könyv. Pedig akkor még nem is esett le igazán, hogy a főszereplő kicsoda. Pedig a borító elején feltüntetett ikonikus nők sorozatjel sokat árulkodik.  

Ki volt Maria Montessori?  

Olasz orvosnő, pedagógus és pszichológus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai iskola megalkotója. 1870. augusztus 31-én született egy középosztálybeli katolikus családba. Gyerekkorát és fiatalsága nagyrészét Firenze és Róma között ingázva töltötte, ahol természet – és orvostudományt tanult. Ő volt az első nő, aki orvosi diplomát szerzett.  

A kötet a tanulmányait folytató Mariaval kezdődik. Megismerjük az adott korszakot, szembesülünk azzal, mennyire nehéz volt akkor nőként érvényesülni. Mennyivel kellett többet dolgoznia, hogy egyáltalán foglalkozzanak vele. De nemcsak a társadalommal, családdal, hanem önmagával szemben is számos elvárással kellett küzdenie. A történet ebből a megközelítésből is nagyon érdekes volt, már ez önállóan elegendő lett volna egy jó olvasásélményhez.  

Azonban az élete mellett megismerkedhetünk az általa képviselt elvekkel, gondolatokkal, és természetesen a Montessori módszer alapjai is az olvasó elé kerülnek. Ez a szál megint csak fenn tudta tartani az olvasó érdeklődését. A kötet olvasása alatt nagyon sokat keresgéltem a témában, több cikket elolvastam a módszeréről.  

Ha lenne valamilyen értékelő skálám, akkor A tanítónőt egyértelműen maximális pontra értékelném. Számomra tökéletes életrajzi regény volt, tökéletes irodalmi felépítéssel. Egy percig sem volt száraz, minden pillanat élmény volt, amit olvasással töltöttem. Kifejezetten tetszett, nem egy álomszerű, piedesztára emelt életrajzot kaptam. Mondom ezt úgy, hogy nem feltétlen tartozom az elsődleges olvasói réteghez. Továbbá megtanított arra is, néha jobb a felszín mögé nézni, nagyobb empátiával lenni.  

Centrál Könyvek Ikonikus nők első darabja A tanítónő. A sorozat második része, A Chanel nővérek már szintén elérhető a könyvesboltokban. Kíváncsian várom milyen ismert emberekkel fog még bővülni a repertoár. Ide kattintva tudod megrendelni a sorozat regényeit.  

Egy gondolat a “Laura Baldini: A tanítónő

A hozzászólások lezárva.