Így olvastam 2021-ben

Lezárult a 2021-es esztendő. Visszatekintve nagyon változatos könyveket sikerült elolvasnom. Sokkal több olyan kötet került a kezembe, amit alapvetően kerültem. Pár kiadó nagyobb figyelmet kapott, visszatértem régen kedvelt műfajomhoz, a krimihez. Több külföldi szépirodalmat olvastam, háttérbe szorultak a magyar szerzők. Elkezdtem felfedezni a fantasy, sci-fi műfaját. Így olvastam 2021-ben.

Kiadói szempontból az Agave Könyveket és a Helikon Kiadót emelném ki. Róluk szólt az év, ők adták számomra a legemlékezetesebb élményeket. Az előbbinél jelent meg J.D. Barker Szíve helyén sötétség, ami rögtön levett a lábamról. Imádtam. Az izgalmas történeten túl elindultam a fantasy, sci-fi vonal felé, illetve a kiadó krimi, thriller kötetei is előtérbe kerültek. Elkezdtem feszegetni a határaimat. Végre olvastam Philip K. Dicktől. A jövő orvosa igazi meglepetés volt számomra. Rájöttem, nem kell félni a sci-fitől. Dick megadta a kezdő lökést. A kiadó további kedvenceket adott még számomra. A Nyolc nyomozót és az Addie LaRue láthatatlan életét. Az előbbi kötelező minden krimi olvasónak. Zseniális ötlet és remek kivitelezés. Addie pedig olyan világba repített, amit el se tudtam képzelni. Beleéltem magam a történetbe. Folyamatosan azon gondolkodtam, vajon én mit tennék? Emlékezetes élmény maradt számomra. Év végére Stålenhag művei is a polcomra kerültek.

A másik kiadó, amit említettem, a Helikon Kiadó. Neki két szerzőt köszönhetek. Az egyik a Kazuo Ishigura. Nagyon féltem tőle. Beleestem abba a csapdába, hogy Nobel díjas, nagynevű szerző, akinek a stílusa nehéz. Emiatt nem is próbálkoztam vele. Illetve az is közrejátszott, nem tudtam választani a már megjelent művei közül. Melyikkel is kezdjem? Majd megjelent a legújabb kötete, a Klara és a Nap. Kiválasztottam, olvastam. Nem tudtam letenni. Csodálatos történet a barátságról, a vágyakról, érzésekről. Azóta a szerző több könyvét is beszereztem, a jövő évi terveim egyike, elolvasni tőle mindent.

Ugyanígy voltam José Saramago Vakságával. A történet nyomasztó hangulatának ellenére se tudtam letenni. Megint csak az lebegett a szemem előtt, vajon én mit tennék hasonló helyzetben? Szintén elkezdtem a korábbi munkáit begyűjteni.

Idén elkezdtem több, inkább nőknek íródott regényt is elolvasni. Munkám, illetve a blog miatt is hasznos, ha ebbe az irányba is otthonosan mozgok. Így olvastam el a Darázsfészket, A tanítónőt vagy Finy Petra regényeit. Elmerültem Backman életművébe is. Mi több, nincs már olvasatlan könyvem tőle. A 21.Század Kiadó, Park Könyvkiadó és a HVG Könyvek minden kötete hozta a megszokott minőséget. Ez is abszolút pozitív élmény volt számomra.

Idei nagy vállalásom a Frank Herbert Dűne sorozata lesz. Eddig négy kötet jelent meg, amiből hármat már le is tudtam. Jelenleg a negyedik részt olvasom. Láttam a filmet, így már kellő bátorságom volt elmerülni a regénybe. Mi több, egyenesen bele is szerettem. Sose gondoltam volna. Megint csak megerősített abban, el kell engedni a határokat, ki kell lépni a könyves komfortzónából. Esélyt kell adni az új, ismeretlen műfajoknak, szerzőknek. Minél szélesebb skálán olvasunk, annál izgalmasabb lesz.

Év végére még egy tervem maradt, több pszichológiai, önismereti könyvet olvastam. Egyrészt eléggé hanyagoltam is a témát, másrészt az elmúlt évek pandémiás időszaka eléggé megviselt, újra magamra kell találnom. A Nyitott Akadémia, Kulcslyuk Kiadó könyvei voltak a segítségemre. Szondy Máté, Füredi Júlia egy-egy műve, valamint a Szuperérzékenyek gyakorlati kézikönyve hasznos volt.

Összegezve izgalmas könyves évet tudhatok magam mögött. Több mint száz kötet, több mint harminc ezer oldal. Hamarosan megpróbálom kiválasztani a legjobb öt könyvet. Nem lesz könnyű dolgom. A bejegyzésben egyes címekre kattintva részletesebb ajánlót is olvashatsz az adott könyvről.