Szondy Máté: Tudatos változás

Magam se gondoltam volna, de az előre eltervezett pszichológiai olvasmánylistám végére értem. A negyedik kötet Szondy Máté, Tudatos változás – Hogyan formáljuk át önmagunkat és szokásainkat a mindfulness segítségével? című munkája volt. 

Mi is az a mindfulness?  

A mindfulness, magyarul tudatos jelenlét, éber figyelem. Alapvetően arra a folyamatra utal, amikor figyelmünket szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanat tapasztalatai felé fordítjuk, a pillanatnyilag észlelhető belső és külső tapasztalatokat tudatosítjuk. 

Első olvasatra talán nem is tűnik annyira nehéznek. Azonban, ha jobban elmélyedünk a gyakorlati részében, megtapasztaljuk, hogy nem megy csettintésre a dolog. Főleg akkor, ha alapjáraton fáradtak, ingerlékenyek, stresszesek vagyunk. Arról nem is beszélve, hogy a gyerekként szerzett tapasztalatainkat még annál is nehezebb megváltoztatni.  

Mit mond erről Szondy Máté? 

A változással a legtöbben ellentmondásos viszonyt ápolunk. Gyakran kívánjuk, vágyunk rá, reménykedünk benne – ugyanakkor tartunk is tőle, és sokszor mégis visszatérünk azokhoz a szokásainkhoz, viselkedéseinkhez és választásainkhoz, amelyektől meg akartunk szabadulni. 
Változni ugyanis: nehéz. Ha éppen kimerültek vagy feszültek vagyunk, könnyen elgyengülünk az elhatározásunkban, mert agyunknak éppen a viselkedés kontrollálásáért felelős területe a legérzékenyebb a fáradtságra és a stresszre. Mint ahogy a gyermekkori tapasztalataink nyomán létrejött úgy nevezett maladaptív sémák is újra meg újra visszaterelnek ugyanazokhoz a rossz megoldásokhoz. Ilyenkor csalódottan nyugtázzuk, hogy ismét nem sikerült, és néhány kudarc után esetleg már nem is bízunk benne, hogy valaha sikerülhet. 

Pedig változni: lehetséges. Ha nem hinnék benne, hogy így van, és nem tapasztaltam volna meg már sokszor a gyakorlatban is, képtelen lennék pszichológusként dolgozni. Meg lehet változtatni nemkívánatos szokásainkat, kapcsolati mintázatainkat, sőt, bizonyos mértékben a személyiségünket is. Természetesen a változás különböző szintjeit más és más módszerekkel lehet elérni, de valamennyi esetben komoly segítségünkre lehet a tudatos jelenlét gyakorlása. 

A kötet mindenre kiterjedően foglalkozik a témával. Kezdjük a változás témakörével, majd alaposan körbejárjuk a szokásokat. Itt hasznos gyakorlati feladatot is kap az olvasó. Ez követően merülhetünk el a tudatos változás, az elme működésének rejtelmeibe. Család, párkapcsolat, digitális világ és önismeret sem maradhat ki természetesen.  

Alapvetően olvasmányos, könnyedén lehet vele haladni. Számomra volt pár rész, ami nem annyira fogott meg, nem tudott érdemben reakcióra vagy további figyelemre sarkalni. Mondjuk ezt annak tudom be leginkább, hogy nagyon sok témát érint a szerző. Olykor egy-egy gondolatmenet közben is kizökkenthetünk valamilyen utalás vagy kitekintés által. Az elején ez zavart, de idővel meg lehet szokni.  

A már említett számos témakör miatt én úgy tekintek kötetre, mint egy alapkönyv. Személy szerint nem érzem, hogy ettől fogom megváltani a világot. Viszont tökéletes arra, hogy elindítson az úton. Az alapokat tökéletes átadja, felkészít minket olvasókat arra a hosszú útra, ami még előttünk áll a tudatos jelenlét, a tudatos változás felé. Nagyon régen olvastam már a szerzőtől, de a mostani élmény hatására már meg is rendeltem a két másik, Démonaink és a Megélni a pillanatot című köteteit. (címekre kattintva találsz róluk bővebb információt.)  

Korábbi pszichológiai ajánlók: 

2 gondolatokat “Szondy Máté: Tudatos változás

A hozzászólások lezárva.